מדוע כולנו צריכים לשים לב למעקב אחר מטא נתונים

מדוע כולנו צריכים לשים לב למעקב אחר מטא נתונים

אני מקווה שהגילויים של סנודן לגבי מעקב ה- NSA על מטא נתונים של שיחות טלפון עדיין רעננים במוחכם. "אבל זה רק מטא נתונים!" יש אנשים שעדיין מתעקשים. "זה לא נתונים אמיתיים. למי איכפת?"

לכל אחד צריך להיות אכפת. המטא נתונים שלך מספרים עלייך סיפור מלא להפליא, כפי שממחישים מדעני הנתונים, דיפק ג'גדיש ודניאל סמילקוב, בשיחת TEDx שלהם בקיימברידג ', כוחם של מטא נתונים. אם יש לכם זמן היום, אני ממליץ לכם להקדיש מספר דקות לצפייה בו.

מה זה מטא נתונים?

מטא נתונים הם מידע על אינטראקציות שיש לך עם אנשים וארגונים אחרים בזמן שאתה משתמש בטכנולוגיה. זה לא התוכן בפועל של אינטראקציות אלה, אלא המידע על התוכן.

דוגמאות למטא נתונים

  1. למי התקשרת בטלפון ומתי?
  2. למי שלחת אימייל ומתי?
  3. איפה ומתי השתמשת בכרטיס האשראי שלך?
  4. באילו אתרים ביקרת מאיזה מחשב ומתי?

אלה אולי נשמעים לא מזיקים, אך כשמוסיפים את כל אלה לאורך זמן ומעבירים אותם זה עם זה, הם יכולים לצייר דיוקן מאוד מדויק שלך.

טבילה: מטא נתונים של הדוא"ל שלך, דמיינו

במעבדת המדיה של MIT, ג'גדיש, סמילקוב והיועץ שלהם, סזאר הידאלגו, החליטו ליצור Immersion כדי לדמיין את מה שאנו יכולים ללמוד ממטא נתונים של דוא"ל - כלומר רק שדות From, To, Cc ו- Stamp Timep in emails. (טבילה אינה נוגעת בקווי הנושא ובגופי ההודעות של המיילים.)

באמצעות מטא נתונים זה בלבד, Immersion יוצר המחשה אינפורמטיבית של מערכות היחסים שלך עם אנשים, וכיצד מערכות היחסים הללו התפתחו עם הזמן. אתה יכול לנסות את זה בעצמך! אם אתה מבקש לספק לאפליקציה גישה לדוא"ל שלך, נסה את ההדגמה כאן.

הייתי צריך לנסות את זה בעצמי. לאחר שהמתנתי ש- Immersion יעבד אלפי מיילים שלי, יכולתי לראות כיצד משמרות ברשת החברתית שלי מתואמות עם שינויים גדולים בחיים - מעבר ערים, החלפת מקומות עבודה וכו '. מפת הרשת החברתית שיצרה Immersion חילקה את הרשתות החברתיות שלי לקבוצות חברתיות שאני יכולתי להזדהות במבט חטוף: יכולתי לראות אשכול של אנשים איתם עבדתי לפני שש שנים, ואשכולות של אנשים שביליתי איתם בערים שונות.

החלטתי לעשות ניסוי מחשבה. "מה יכול צד שלישי להבין מהנתונים שלי?" שאלתי את עצמי. "אם לא הייתי מכיר את עצמי, מה הייתי יכול להבין מזה?"

הרבה. זה יהיה קל מאוד, למשל, להסיק מיהם החברים והמשפחה הקרובים ביותר שלי (הם האנשים ששלחתי בדוא"ל בעקביות מרגע שקיבלתי את כתובת הדוא"ל שלי). הם יכולים גם להסיק מי מהמקורבים שלי הקשורים למי בהתבסס על אשכולות אימייל קבוצתיות. במובן זה המטא נתונים שלנו חושפים לא רק מידע על עצמנו, אלא גם על האנשים שאיתם אנו מקשרים.

אחד הדברים שהכי היכה בי את שיחת ה- TEDx היה כשסמילקוב טען שממשקי דוא"ל מספקים רק את ההצצות הרדודות ביותר בהיסטוריית הדוא"ל שלך, והקל עלינו לשכוח שיש שנים ושנים של מטא נתונים שמתחבאים מתחת האימיילים האחרונים שלנו. לדוגמה, כשאנחנו מחוברים ל- Gmail או Outlook, לרוב אנו רואים רק את 20-50 הדוא"ל האחרונים שקיבלנו, וכל יום הם מוחלפים על ידי חדשים. כתוצאה מכך, רבים מאיתנו לא חושבים על אלפי הדואר האלקטרוני בחשבונות שלנו - ועל כל המטא נתונים הקשורים אליהם.

מטא נתונים נמצאים בכל מקום

מטא נתונים אינם מופיעים רק בדוא"ל. המדריך האינטראקטיבי של ה- Guardian למטא נתונים מדגים כיצד נוצרים נתונים ממגוון פעילויות, החל מצילום תמונות במצלמה הדיגיטלית שלך ועד שימוש במנוע חיפוש. סטודנטים בסטנפורד הראו כי מעקב אחר רשומות טלפוניות, אפילו לפרק זמן קצר, יכול לחשוף יותר ממה שאנחנו רוצים שאחרים יידעו:

מטא נתונים טלפוניים הם רגיש באופן חד משמעי [הערת בלוגר: דגש נוסף], אפילו מעל מדגם קטן וחלון זמן קצר. יכולנו להסיק מצבים רפואיים, בעלות על כלי נשק ועוד, רק באמצעות מטא נתונים טלפוניים ", אמר ג'ונתן מאייר, מדען מחשבים בסטנפורד..

לאמיתו של דבר, מטא נתונים כה חושפניים, כך על פי Daily Intelligencer של המגזין של ניו יורק,

"כשאתה רושם את כל אותם התיעודים של מי מתקשר עם מי אתה יכול לבנות רשתות חברתיות וקהילות עבור כל אחד בעולם", מתמטיקאי ומפוצץ שריקות NSA וויליאם בייני - "אחד האנליסטים הטובים בהיסטוריה," שעזב את הסוכנות בשנת 2001 בתוך דאגות פרטיות - כך אמר ל- Daily Intelligencer. "וכשאתה מתחתן עם התוכן", שהוא משוכנע שגם ה- NSA אוסף, "יש לך מנוף כלפי כל אחד במדינה."

בניסוי מחשבה רב עוצמה, הסוציולוג של הדוכס קירן היילי מדגים כיצד הבריטים יכלו לעצור את פול רייבר על ידי ביצוע ניתוח רשת חברתית תוך שימוש במטא נתונים בלבד אודות מועדונים חברתיים וחבריהם.!

מה התשלום?

כששליחת מיילים ותקשורת עם אחרים הם עובדות בלתי נמנעות מהחיים המודרניים, המידע על אינטראקציות אלה בונה פרופיל מלא מאוד שלנו ומי אנו מקשרים אליו, ויכול לבגוד בסודות שאנו מעדיפים לשמור לעצמנו.

ישנם אמצעים קטנים שאפשר לנקוט בכדי לזרוק אנשים בניחוח המטא נתונים שלך, כביכול. לדוגמה, אתה יכול להשתמש בכתובות דוא"ל חד פעמיות ובטלפונים סלולריים חד פעמיים, ששולמו כמובן במזומן. אתה יכול גם להשתמש במנועי חיפוש אנונימיים כמו DuckDuckGo ולעיין בלי להשתמש בעוגיות. לרוע המזל, ביצוע כל זה אינו בר ביצוע בר קיימא או בר קיימא. כמו כן, אלא אם כל מקורביכם נוקטים באמצעים כאלה, השיטות הללו יכולות רק להסתיר כל כך הרבה מטא נתונים.

למרבה המזל, VPNs יכולים למלא תפקיד בהעלמת המטא נתונים שלך. כשאתה משתמש ב- VPN, אתה מסתיר ביעילות את כתובת ה- IP והמיקום שלך מאחורי כתובת ה- IP של שרת ה- VPN. אל תשכח שכתובות IP אורזות הרבה פונץ '- הן יכולות לחשוף את המיקום שלך (בדרגות שונות של דיוק) ואת ספק שירותי האינטרנט שלך לכל אתר ושירות שאתה מתקשר איתו..

התרחיש הסביר ביותר הוא שממשלות וצדדים שלישיים אחרים ימשיכו באיסוף המטא נתונים ללא הבחנה. אחרי הכל, ידע הוא כוח, וידע מסוג זה, כפי שקובע ביני בציטוט לעיל, יכול לשמש נגדך.

אני לא רוצה לדמיין כיצד עשויים להשתמש במטא-נתונים שלי נגדי בעתיד. לדוגמה, מה אם לחברות ביטוח בריאות הייתה גישה לחיפושים שלי בגוגל בעבר, ויכול היה לשלול ממני כיסוי על סמך שאילתות חיפוש ישנות? אתרי מסחר אלקטרוני כבר מוכרים סחורות במחירים המשתנים בהתאם למיקודיהם, שנחשבים באמצעות כתובות IP, כפי שמדווח מאמר זה בוול סטריט ג'ורנל. מה אם אני גר במיקוד עם הכנסה גבוהה יותר לנפש? האם עלי להיענש על כך?

בסופו של דבר, מטא נתונים הם עובדה בלתי ניתנת להכחשה בחיים, וכוחם הוא בהחלט משהו שכולנו צריכים להיות מודעים אליו. אנו משאירים מסלול דיגיטלי בכל פעם שאנחנו מבקרים באתר או שולחים דוא"ל או הודעת טקסט. אמנם כיף ומעניין לראות כיצד כלים כמו Immersion יכולים ליצור הדמיות אינטראקטיביות של חייך כפי שנאמר באמצעות מטא נתונים של הדוא"ל שלך, בידיים הלא נכונות, אך יש לזה פוטנציאל לשימוש נגדנו. וזה דבר שאסור לשכוח.

מדוע כולנו צריכים לשים לב למעקב אחר מטא נתונים
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.