4 דרכים לגבות את הנתונים בצורה מאובטחת

בניין בית המשפט העליון שופע נתונים

תמונות, מסמכים, משחקי וידאו שמורים והודעות דוא"ל ישנות: אנו צוברים נתונים רבים במהלך חיינו. ובדיוק כמו עליית הגג של ההורים שלנו, התיקים הדיגיטליים שלנו נעשים מלאים ומלאים יותר.

למרבה המזל, ישנן אפשרויות רבות לאחסון נתונים וזה הופך להיות זול וזול יותר לעולם לא לזרוק שום דבר.

היכן עלינו לשמור את הנתונים שלנו, ואיך אנו מגנים עליהם? באילו איומים אנו דואגים ביותר?

1. וודא שהנתונים שלך מוצפנים

על מערכת ההפעלה שלך כברירת מחדל להצפין את כל הנתונים בכונן הקשיח מבלי שתחשש כיצד לטפל בתהליך זה. אתה יכול לבדוק את מצב הצפנת הכוננים שלך ב- BitLocker (Windows) או FileVault (Mac OS).

עם זאת, כאשר הנתונים עוזבים את הכונן הקשיח הראשי שלך (למשל, אם אתה מעביר אותם לדיסק קשיח חיצוני או לאחסון מקוון), יתכן שהם אינם מוצפנים יותר. עדיין קיימות דרכים להגן על נתונים אלה, כולל:

PGP

PGP הוא כלי בשימוש נרחב וקוד פתוח שיכול להצפין בבטחה כל מיני טקסטים ונתונים. הבעיה היחידה היא שתצטרך לשמור בזהירות רבה על מפתח PGP שלך, שיכול להציב אתגרים אחרים.

VeraCrypt

VeraCrypt (שכונה בעבר TrueCrypt) הוא כלי נוסף בקוד פתוח שמקל על הצפנת הקבצים שלך. אתה יכול אפילו ליצור תיקיות נסתרות בתוך תיקיות מוצפנות בכדי להשיג אי אפשר להכחיש את התוכן.

שלא כמו ב- PGP, אינך צריך לעבור את התהליך המיוחד של יצירה וגיבוי של מפתח הצפנה נפרד, אך תזדקק לסיסמא טובה. אולי מנהל הסיסמאות שלך או תוכנת Diceware יכול לעזור?

BitLocker או FileVault

השתמש באפשרויות שמספקת מערכת ההפעלה שלך. הן BitLocker (Windows) והן FileVault (Mac OS) כוללות אפשרויות להצפנת כונן קשיח חיצוני.

2. שמור את הנתונים שלך בכונן קשיח חיצוני נגיש בקלות

לכל הפחות, עליכם לשמור על הגיבוי של הנתונים איפשהו נגיש לכם. דיסק קשיח חיצוני היושב על שולחנך אמור לאפשר לך לבצע גיבויים תכופים של הנתונים בנוחות. ואז, אם המחשב הראשי שלך מתקלקל או שאתה מאבד את המחשב הנייד, אתה יכול לחזור במהירות לעבודה בלי יותר מדי טרחה.

  • אתה יכול לשמור את הדיסק החיצוני שלך מחובר למחשב שלך בכל עת ולתזמן את BitLocker או FileVault לבצע עדכונים תקופתיים של הקבצים שלך. זה מאוד נוח, אבל יש את הסיכון הפוטנציאלי שווירוס גם ישחית את הגיבויים שלך.
  • חבר רק את הדיסק הקשיח החיצוני כשאתה רוצה לבצע גיבוי, למשל, פעם בשבוע או בכל פעם שהתקדמת משמעותית בעבודה שלך.
  • לחלופין, אתה יכול ליצור מיכל מוצפן עם Veracrypt ולהעתיק מעת לעת את הנתונים החשובים שלך. זו עבודה ידנית יותר אך מקלה על שחזור קבצים ממערכת הפעלה אחרת או כאשר גרסאות תוכנה קנייניות קיימות אינן נתמכות עוד.
  • עם PGP, האפשרות הטובה ביותר שלך היא לזהות תיקיות חשובות, לדחוס אותן (למשל .zip או .rar), ולהצפין אותן.

3. שמור את הנתונים שלך בכונן קשיח חיצוני שאינו נגיש בקלות

הבעיה העיקרית בשמירת הגיבויים החיצוניים איתך היא שכל מה שעלול לפגוע בנתונים שלך עלול לפגוע בגיבויים שלך. אסונות פוטנציאליים יכולים לכלול שוד, נחשולי מתח, שיטפונות ושריפות. לקבלת גיבויים נוספים, מומלץ לאחסן עותק של הנתונים אי שם רחוק ממך.

אחסון בענן בהחלט מתאים, אך הרבה יותר זול לקנות כונן קשיח. יתכן שלא תמיד יהיה מתאים לבקש מחבריכם או בני משפחתכם לשמור על הכונן הקשיח עבורכם, אך עם כונני טרה-בייט 1 המתקרבים לגודל הארנק, אולי אין יותר מדי לבקש.

  • אם כבר מאחסנים את הנתונים שלך בדיסק קשיח חיצוני בבית, אתה יכול פשוט ליצור עותק מהם ולשלוח אותם בדואר למקום בטוח. אם התוכנית שלך היא להחליף את הכונן הקשיח שלך, עדיף לקחת את הישן שלך ולנעול אותו איפשהו, במקום לדאוג כיצד להשמיד אותו כראוי.
  • אם אתה דואג שמישהו יגלה על תוכנו, אתה יכול גם ליצור תמונת מצב של הנתונים שאתה רוצה לשמור, להכניס אותם למכל מוצפן של VeraCrypt או לקובץ zip מוצפן PGP ולהעתיק אותם לכונן הקשיח. התהליך דומה לאופן בו ניתן להשיג את הכחישות מתקבל על הדעת בענן.

4. שמור את הנתונים שלך בענן

אם אתה מסתובב הרבה וזקוק לגישה תכופה לקבצים שלך, אחסון מקוון עשוי להיות האפשרות הטובה ביותר שלך. אך לעומת דיסק קשיח, אחסון מקוון יכול להיות יקר ומגיע עם אתגרים משמעותיים אחרים.

  • ספקי אחסון בענן מקוונים כמו Google Drive, Dropbox או OneDrive יקרים יחסית אם יש לך יותר נתונים ממה שהתוכניות החינמיות שלהם מאפשרות. סביר להניח שתרצה להשתמש בהם רק לנתונים שאתה זקוק להם במהירות, לא עבור קבצים גדולים שלא סביר שתגע בהם בשנים, כמו תמונות וסרטונים ישנים..
  • זה יכול להיות לא נוח להצפין את הנתונים שלך באחסון ענן. אפשרויות VeraCrypt ו- PGP נותרו, אך מהירויות נתונים עשויות לגרום לטרחה להעלות מחדש תיקיה או מיכל שלם בכל פעם שקובץ משתנה.
  • ספקים מסוימים, כמו קרחון אמזון, יכולים להציע אחסון בענן בעלויות נמוכות בהרבה. אחסון טרה-בייט אחד עשוי לעלות רק ארבעה דולרים לחודש, כאשר מרבית החיובים מופיעים רק בכל פעם שאתה מאחזר או מעלה נתונים. שירותים כאלה משתמשים ברצועות מגנטיות זולות שעולות כמעט כלום לאחסון אך יקרים לאחזור ולהורדת נתונים.
  • אם אתה משתמש בשירות כמו Glacier Amazon, צלם תמונת מצב של נתוני הכמות שלך, כגון תיקיית התמונות או הסרטונים שלך, הצפן אותם והעלה אותם כקובץ יחיד..

לא משנה באיזו שיטה אתה משתמש, שמור תמיד על הנתונים שלך

הנתונים שלך הם בעלי ערך. עדיף לדאוג לאבטחתו מאשר לדאוג שאיבד אותו! אתה יכול לשמור על סנכרון הנתונים שלך בדיסק קשיח חיצוני בבית או בענן, או לשמור את הקבצים החשובים ביותר שלך בכונן קשיח במקום אחר.

לא משנה מה תבחרו, הצפנו את הנתונים שלכם ותנו תוכנית טובה לגיבוי הסיסמאות ומפתחות ההצפנה שלכם!

4 דרכים לגבות את הנתונים בצורה מאובטחת
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.