5 משרוקיות מפורסמות שסיכנו הכל

איור של משרוקית מעוטרת בכוכבים ובפסים.

“ראה משהו, תגיד משהו” הוא קמפיין בטיחות ומודעות הפועל ברחבי ערים מרובות בארצות הברית.

אם אתה רואה התנהגות בלתי הולמת, פעילות פלילית או סתם משהו חשוד, אתה צפוי להתריע בפני הרשויות.

אבל מה אם הרשויות הן שעושות משהו לא בסדר, על ידי ניצול לרעה של כוחן או התנהגות חשודה? באופן אידיאלי, על מוסד להיות מנגנוני תלונות פנימיים, צוות תלונות הציבור או סוכנות חיצונית נגד השחיתות.

עם זאת, חברי קהילת המודיעין של ארצות הברית מתקשים לעורר חששות באופן פנימי, ולעיתים קרובות מתעלמים מכך.

בנוסף, הגנת מפוצי משרוקית לרוב אינה חלה (למשל על קבלנים), ויש לדווח עליה רק ​​לקונגרס.

מה קורה לאלה שכן מצליחים לפוצץ את השריקה? מהדוגמאות המפורסמות להלן, אחת בכלא, אחת עשתה זמן בכלא, אחת ממתינה למשפט, אחת נמצאת בגלות, והשניה במנוסה..

1. אדוארד סנודן

בשנת 2013 עזב ‘אד את עבודתו אצל קבלן הגנה אמריקאי בהונג קונג, ולקח עימו 10,000 מסמכים המפרטים את מנגנון המעקב האמריקני..

סנודן העביר את האולם הזה לעיתונאים שבמשך שנים המשיכו לשחרר את המידע בתיקים שונים המכסים מעקב, ריגול, פריצה והפרת זכויות אזרח..

אדוארד סנודן קיבל מקלט באקוודור, אך בשל ארה”ב שביטלה את דרכונו בדרך, נשתלה בשדה התעופה שרמטיבו במוסקבה. הוא קיבל מקלט זמני ברוסיה, שם הוא ממשיך לחיות עד היום.

2. דניאל אלסברג

דניאל אלסברג שחרר את כתבי הפנטגון בשנת 1971 ופירט את השקרים המתמשכים של ממשלת לינדון ב. ג’ונסון ביחס למלחמה בווייטנאם..

המסמכים היו תמונות שצילם אלסברג במהלך עבודתו בתאגיד RAND, ובהתחלה הוא ניסה לשכנע את הסנטור פולברייט לשחרר את העיתונים לסנאט (מכיוון שלא ניתן היה להעמיד לדין סנאטור על משהו שהם אומרים על הרצפה).

כשזה נכשל, אלסברג שלח את המסמכים ל”ניו יורק טיימס “, שקיבלה במהירות צו בית משפט האוסר עליהם לפרסם או לדווח על תוכנו.

אלסברג, עדיין בבריחה מה- FBI, שלח את המסמכים לעיתונים אחרים, כולל הוושינגטון פוסט, שפרסם סוף סוף את הסיפורים.

משפטו של אלסברג בשנת 1973 חשף כי הממשלה הפילה את החוק באופן בלתי חוקי באלסברג ואף פרצה למשרדו של הפסיכיאטר כדי למצוא מידע מפליל. התיק הושלך על ידי בית המשפט.

מאמרי הפנטגון פורסמו במלואם והועמדו לרשות הציבור בשנת 2011.

3. צ’לסי מאנינג

צ’לסי מנינג הייתה אנליסטית מודיעין עם צבא ארה”ב שהוצב בעירק. הייתה לה גישה למאגרי מידע מסווגים הכוללים קטעי וידאו, כבלים דיפלומטיים ויומני מלחמה מאפגניסטן ועיראק – אותם פרסמה לוויקיליקס.

חלק מהתכנים פירטו פשעי מלחמה אמריקאים בעירק, כולל רצח של עיתונאים בסוכנות רויטרס ואלה שסייעו לפצועים.

צ’לסי מנינג סיפרה למכרת מקוונת על מעשיה, שהביאו לכידתה. צ’לסי התמודדה עם אישומים שהיו יכולים להביא לעונש המוות אך קיבלה עונש של 35 שנה בכלא ביטחוני מרבי.

בשנת 2017 הופחת העונש לשבע שנים על ידי הנשיא אובמה, והיא שוחררה באותה השנה.

4. זוכה מציאות

קבלן צבאי אמריקני העסיק את ווינרי הריאליטי, שם הצליחה להשיג מסמך על התערבות רוסיה בבחירות 2016, שהעמידה לרשות הפרסום The Intercept.

הרשויות תפסו את ווינר בגלל מטא נתונים שנמצאו במסמכים שגילו את המדפסת בה השתמשה. היא נדונה לחמש שנים ושלושה חודשי מאסר בפועל, גזר הדין הארוך ביותר על ידי בית משפט פדרלי בגין שחרור מידע לתקשורת.

יש תקווה שייתכן שהנשיא טראמפ יודה על חנינה שהביע את תמיכתו בווינר בציוץ.

5. מתווכי צל

מתווכי הצללים הם קבוצת פריצה (ומפוצרי שריקה) הפעילים מאז 2010. הם מתריעים בפני הציבור על פגיעויות אבטחה שנוצרו ומנוצלות על ידי ה- NSA.

מנהיג מתווכי הצללים הוא הרולד ט. מרטין השלישי, קבלן של אותה חברה ששלדן עבד איתו לפני שפוצץ את השריקה.

יש המשערים כי מתווכי צללים הם יצירת האינטיליגנציה הנגדית הרוסית, הפועלת במטרה לערער את ה- NSA בפעולותיה הגלובליות..

הרולד ט. מרטין השלישי נעצר כרגע במעצר ומחכה למשפט.

בונוס: פול Revere משרוקית?

פול ריבה היה מהפכן אמריקני שהפך ממש משרוקית בשנת 1775, והזהיר את המהפכנים האמריקאים על בוא המיליציה הקולוניאלית הבריטית.

אף על פי שלא נהוג לכנותן משרוקית, הכוחות הבריטיים שלטו באותה תקופה על המושבות. מעשי הכוח שלהם היו כדין, בעוד המהפכה לא הייתה חוקית.

לעשות מה שנכון זה לא תמיד לעשות את מה שחוק, והנשים והגברים הרבים שעושים מה שנכון לנוכח זמן הכלא או אפילו המוות הם גיבורים.

אנונימיות היא כלי חיוני לשמירה על ביטחון כמפרץ. היזהר, אך אל תקבל עזרה מעיתונאים מכובדים ועורכי דין וטכנולוגים כאשר אתה מתריע בפני העולם על פשעים שנערכים על ידי הרשות.

5 משרוקיות מפורסמות שסיכנו הכל
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.