מהן ערים חכמות?

מתקנים ושירותים של עיר חכמה

המילים "עיר חכמה" הן למעשה מתחיל שיחות אטום לאין ערים בימינו. ברחבי העולם, ערים מיישמות מכשירי IoT, חיישנים ורכיבים אחרים כדי לקצור נתונים ותובנות. היבטים אחרים עשויים לכלול גם שימוש בסורקי פנים, Wi-Fi ציבורי ומערכות חסרות מזומנים למיקוד מדויק יותר או לפתרון בעיות ספציפיות..

על פני השטח, הערים החכמות פותרות לכאורה כמה מהבעיות הגדולות ביותר של העיור. רמזורים חכמים עוזרים בניהול תנועת שעות העומס ומניעת נעילת רשת. מכשירים חכמים נכבים אוטומטית כאשר אינם בשימוש, מקטינים את עלויות האנרגיה ומונעים פסולת. רשת Wi-Fi בכל מקום מסייעת לאנשים להישאר מחוברים. ושילוב רב יותר של טכנולוגיה בפעולות ממשלתיות יכול לסייע בהפחתת הסלולר, בשיפור מתן השירות וטיפוח מערכת יחסים בין אזרח למדינה.

אז מתי התחילו ערים חכמות ומדוע הן כאן?

לפי מידע גיל, התנופה הראשונית לטכנולוגיית העיר החכמה הגיעה מנשיא ארה"ב לשעבר ביל קלינטון דרך הארגון הפילנתרופי שלו, קרן קלינטון. בשנת 2005, קלינטון הפציר בסיסקו מערכות לבדוק פיתוח מערכת של רשתות, חיישנים ומרכזי נתונים כדי לסייע לייעול ערים ופרודוקטיביות..

כתוצאה מכך, סיסקו ייעדה כ- 25 מיליון דולר לתוכנית בשם Connected Urban Development. ערי המבחן הראשונות היו סן פרנסיסקו, אמסטרדם וסיאול, שם ניסויים היו לקבוע אם לטכנולוגיה יש פוטנציאל כלשהו. זמן קצר לאחר שלב הפיילוט, סיסקו השיקה את חטיבת הקהילה החכמה והמחוברת שלה כדי להתחיל לבנות את הטכנולוגיה על בסיס מסחרי. 

אבל סיסקו לא הייתה ענקית הטכנולוגיה היחידה שראתה עתיד של אינטגרציה קרובה יותר עם המתכננים העירוניים. בשנת 2008 השיקה יבמ את יוזמת Smarter Planet שלה לחקור מערכות וטכנולוגיות חכמות לערים.

ריו דה ז'ניירו הייתה העיר הראשונה ששיתפה פעולה עם יבמ. החברה הקימה מרכז לתגובה לחירום שיעזור לרשויות המקומיות לאסוף ולהציג מידע מכמה שירותים מנהליים, כמו המשטרה, ניהול התנועה והאנרגיה. מערכת חיישנים ברחבי העיר המסייעת לנתונים בזמן אמת.

דוגמאות לפרויקטים של עיר חכמה

אוסטין
העיר אוסטין, טקסס, סימנה לראשונה את כוונתה להשתמש בטכנולוגיה כדי לפתור אתגרים עירוניים במאי 2016. מאז, היא פרסה רשת חכמה באמצעות מדדים דיגיטליים על מנת לייעל את צריכת האנרגיה והחיוב. נתונים גדולים מנופים גם כדי להקל על התנועה וליידע את התושבים על מצבי חירום. אינטרנט אלחוטי ציבורי חינם זמין בפארקים, ויוזמת נתונים פתוחים קיימת מאז 2013.

בוסטון
יוזמות העיר החכמות של בוסטון נכנסות למשרד ראש העיר מכניקה עירונית חדשה שהושק רשמית בשנת 2010. קמפיין Go Boston 2030 נועד לפתור את חששות התנועה והניידות בעיר באמצעות קיוסקים דיגיטליים, אותות תנועה ברשת ואפליקציות סמארטפון. לממשלת בוסטון יש צוות ניתוח נתונים ייעודי שקיבל מנדט לשיפור האופן בו העיר מקצה משאבים ומנהלת פרויקטים של עבודות ציבוריות.. 

אמסטרדם
אילן היוחסין של העיר החכמה של אמסטרדם, החל משנת 2016, אז זכה בפרס בירת החידוש של הנציבות האירופית. מלבד אירוח של קהילת סטארט-אפ וטכנולוגיה משגשגת, אמסטרדם מנסה להישאר גם היא על מגמות אנרגיה מתחדשת. משאיות חשמליות, למשל, משמשות לאיסוף אשפה. פאנלים סולאריים מפסיקים תחנות אוטובוס ושלטי חוצות. קירוי חסכוני באנרגיה, מטרים חכמים ומתגי אור מהווים חלק ניכר מתשתית האנרגיה למשקי בית ועסקים. 

לונדון
ללונדון תמיד היה עמדת מחשבה חדשנית וחשיבה קדימה, ולכן אין זה מפתיע שהתשתית הציבורית של העיר מעוצבת יותר ויותר על ידי טכנולוגיה. יש כמה נקודות חמות אינטרנט אלחוטיות חינם הפזורות בבירת בריטניה, ומערכת התחבורה הציבורית המרשימה שלה משתמשת בנתונים גדולים כדי לשפר את שירותיה. עם זאת, ישנו צד עגום יותר: לונדון היא אחת הערים הסקורות ביותר בעולם, עם כמעט 69 מצלמות טלוויזיה במעגל סגור לכל 1000 תושבים.. 

האנגז'ו
באמצעות מצלמות המותקנות ברחבי העיר הסינית האנגזו, פרויקט ממוקד בטיחות שהחל בשנת 2015 שיפר באופן דרסטי את יכולתה של המשטרה לפתור פשעי רכוש. ואז הגיע City Brain, מרכז בקרת תנועה בכבישים שהקים ענקית הטכנולוגיה עליבאבא, שבסיסה נמצא בהאנגז'ואו, ומציע A.I. בזמן אמת. ניתוח על הפעילות בעשרות צומת התנועה. המערכת מבצעת התאמות של רמזור בכדי לזרימת תנועה חלקה, מקצרת את זמן ההמתנה של הנהגים בכ- 15% באזור הבדיקה ומגליחה דקות מזמן הנסיעות הכולל. היא גם טוענת לדווח על תאונות דרכים ברמת דיוק גבוהה.

טורונטו
אבל היישום השאפתני ביותר של פרויקט עיר חכמה הוא שיתוף הפעולה בין עיריית טורונטו ומעבדות המדרכה של אלפבית. כשהוא התחיל לראשונה בשנת 2016, התכוון הפרויקט לבנות שכונה "מהאינטרנט". להוטה לבנות על המוניטין ההולך וגובר שלה כרכז רכישת כישרון טכנולוגי, העיר העניקה למעבדות המדרכות גישה כמעט בלתי מוגבלת ל -12 דונם של נדל"ן מוביל במרכז העיר טורונטו. מאז הפרוייקט משך מחלוקת רבה יותר מתועלת מוחשית, כולל התפטרותם של כמה ממנהלי המפתח, ביקורת ציבורית גוברת והשלכות מפחידות על הפרטיות.. 

חלק שני בסדרה זו יבקש לפרק את הניסוי של טורונטו בבניית עיר חכמה יותר ולדון בהשלכות שיש לטכנולוגיות אלה על מערכת היחסים בין תושבי המדינה.. 

מהן ערים חכמות?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.