בקריפטוקו של פייסבוק יש ממשלות

[ware_item id=33][/ware_item]

עיגול בצורת מטבע לבן על רקע סגול. בתוך המעגל בצורת המטבע נמצאים שלושת הקווים הגליים של הלוגו מאזניים.


ישנם יותר מ -2,000 מכשירי cryptocur currency, אסימונים ובלוקצ'יין הנסחרים בדרך כלל ביותר מ- 250 פלטפורמות ברחבי העולם. חלק מהמטבעות הללו נוצרים על ידי אנשים בדויים כמו סאטושי נקמוטו של ביטקוין, בעוד שאחרים הגים עילוי ילדים, חברות סטארט-אפ, חברות טק גדולות או אפילו ממשלות. כמעט אף אחד מהם לא זוכה לתשומת לב. עד שבוע שעבר, אף נשיא ארה"ב יושב לא השתמש מעולם במילה "ביטקוין".

מאזניים עולה

אולם כאשר פייסבוק, לאחר ספקולציות רבות והמתנה, הודיעה על cryptocurrency משלה, המכונה מאזניים, ממשלות מיהרו להגיב. בהודו, הפוליטיקאים הבהירו כי "זה לא משהו שנוח לנו בו", בעוד שהסנטור האמריקני שרוד בראון, בקרב רבים מהקולגות האחרים משני קצוות הקשת הפוליטית, מיהר להצביע "איננו יכולים לאפשר לפייסבוק לנהל cryptocurrency חדש מסוכן מחשבון בנק שוויצרי ללא פיקוח. "

כלכלן הקרמלין ולדיסלב גינקו הוסיף כי "למזל מאזניים של פייסבוק אין ברירה אלא להתמודד עם חסימות בשטח רוסיה", בעוד חבר הפרלמנט הגרמני מרקוס פרבר הזהיר כי פייסבוק תהפוך ל"בנק צל ". בתוך חודש מיום הקמתו, נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שקלו באופן קריטי בטוויטר כאשר חברי הדמוקרטיה של בית הנבחרים הציעו את חוק להשאיר את ביג טק מחוץ למימון.

בקהילה cryptocurrency עצמה, הפרויקט לא עשה גלים רבים ככל האפשר. אך ככל שהממשלות העלו את דאגותיהן, כך חובבי החלופות הפתוחות ללא הרשאות למזל מאזניים החלו להרים גבות. מדוע פייסבוק הצליחה לעורר ביקורת כה חזקה ותמציתית, כאשר ביטקוין לא היה? האם מזל מאזניים באמת יצליח להתמודד עם איסור שמיכה בארה"ב ובאירופה בעוד ביטקוין יישאר חוקי? האם מאזניים יצליח באימוץ נרחב במקום בו ביטקוין נכשל?

מאזניים כאיום

פייסבוק היא לא הארגון הגדול הראשון שהשיק מטבע משלה. ג'יי.פי מורגן צ'ייס הכריז על cryptocurrency משלה בפברואר השנה, בעוד מעגל הפעלת התשלומים, מגובה על ידי גולדמן סאקס, השיק אסימון בספטמבר 2018. על פי הדיווחים, מתחרה הפייסבוק טלגרם גייסה 1.7 מיליארד דולר לבניית אסימון TON משלה..

נראה שבניגוד לביטקוין או לאף אחד ממתחרותיה הפרטיות, פייסבוק פגעה במהירות בעצב במעגלי הכספים המחוברים פוליטית. בדומה לביטקוין, הוא מאתגר לא רק את המערכת הבנקאית אלא את ההגמוניה הדולרית האמריקנית על ידי בניית מערכת המנותקת מהבנק הפדרלי ריזרב ובנקים מסחריים. בעוד שפייסבוק הודיעה כי הצעת המטבע שלה, בדומה לזכויות הגרירה המיוחדות של קרן המטבע הבינלאומית (SDR), תחילה מגובה בסל מטבעות לאומיים, היא אינה מחוברת לשום כסף שהונפק על ידי ממשלה ועשויה לצוף נגדם בחופשיות, ואולי מגובה בנוסף בזהב. או נדל"ן בעתיד.

מסירת כוחה של מערכת פיננסית לקונגלומרט טק שעשוי לעזוב מדינה בכל רגע למקלט מס בקריביים, ודאי לא מרגש את קובעי המדיניות בשום מקום. יתרה מזאת, אם פייסבוק שולטת על שערי התשלומים שלה עצמה, ממשלות מאבדות את היכולת לסנק את החברה או להכריח אותה לציית לחוקים המקומיים שלה, בין אם מדובר בהגנה על פרטיות בקנדה, סיוע באכיפת החוק ברוסיה או דיבור שנאה בגרמניה.

מדוע מאזניים פשוט עשויים להצליח

יש תחושה שפייסבוק תוכל לשכנע מספר לא מבוטל של אנשים להשתמש במזל מאזניים, בשונה מקריפטו מטבעות אחרים שקיימים כיום. בסיס המשתמשים הרחב של פייסבוק הוא אינדיקציה אחת. Whatsapp, המוצר הנפוץ ביותר של החברה, מונה למעלה מ- 1.5 מיליארד משתמשים. הצטיידות של 1,5 מיליארד מכשירי הטלפון בארנק דיגיטלי נוח עשויה להיות המפתח ל"מהפכה תעשייתית רביעית ".

אבל זה עשוי להתברר גם כסיוט דיסטופי טכנוקרטי. למרות שפייסבוק אולי לא תדכא אותנו ישירות, ידע מפורט על הרגלי הרכישה שלנו בנוסף למעגלים החברתיים והאינטרסים האישיים שלנו יאפשר לחברה יחידה לאסוף כמות חסרת תקדים של נתונים מכל עסקה ועסקה.

לכסף יש השפעות רשת אינטנסיביות. אנו מקבלים כתשלום כל מה שעמיתנו יקבל כתשלומים, והכי חשוב להשכרה, הובלה ואוכל. יתכן שיהיה לנו קשה יותר לברוח מ"זוקבוקים "מאשר לרשת החברתית. אם מאזניים מסוגלים לשמור על כוח הקנייה שלה טוב יותר ממטבעות פיאט, זה עלול להתגלות כבלתי ניתן לעמוד בפני מיליארדי אנשים בשווקים מתעוררים. פייסבוק, בשונה מהכלכלנים בבנקים מרכזיים, עשויה למצוא שום תועלת בהרחבת המשתמשים עם האינפלציה.

הדרך לאימוץ עם זאת תהיה קשה מאוד אפילו עבור פייסבוק. אף בנק אחד לא נרשם כשותף למזל מאזניים, וגם מאסטרקארד וגם ויזה פרשו מהפרויקט, מה שמסב את ההבטחה (לעת עתה) של אנשים שיוכלו לקפוץ לסיפון באמצעות כרטיס אשראי. ועבור רבים, העובדה כי מאזניים לא מחוברים אחד לאחד למטבע מוכר מהווה סיכון - אבל יש כאלה שממוקמים במדינות ללא מטבע יציב שיימשכו להיבט זה.

האם זה יכול להיות נועז כמו ביטקוין?

היכולת להחליף בנוחות מזומנים למזל מאזניים סביר להניח שתגדיר או תשבור את הצלחתה.

נניח שמשתמש בארה"ב קונה מאזניים באמצעות כרטיס אשראי ומעביר את מאזניים לבן משפחה בחו"ל. כיצד ניתן לפדות מזל מאזניים במהירות ובזול? כל שותף מקומי יצטרך לעמוד באותם חוקים מקומיים האוסרים על פלטפורמות תשלום ותשלומים אחרים, כגון תשלומי Whatsapp הבעייתיים. כדי לשכנע את מחליפי הכסף המקומיים בשוק האפור להתייחס למזל מאזניים כמו במזומן אלקטרוני טומן בחובו סיכונים משלו ומחייב מאזניים שיהיו להם נכסים דמויי מזומנים, כמו להיות מכשיר נושא עם עסקאות בלתי-הפיכות, בדויים שם..

מי שמשתמש ומפרגן לשימוש בקריפטו מטבעות כמו ביטקוין מכיר את הבעיות והמגבלות הללו. ביטקוין הצליח להתחמק מוויכוח פוליטי רב מכיוון שאין מה לעשות בנידון. כל מחליף אחראי על הלקוחות והעסקאות שלו, אך איש אינו יכול לתת את האחריות למערכת כולה.

פייסבוק היא רק אחת מהרבות מחברי קרן מאזניים השוויצרית, אך החברה כבר לא הצליחה לשכנע את הציבור שמדובר בפרויקט שאינו בשליטתם. פייסבוק תהיה ממוקדת פוליטית וכלכלית לכל אחת מהעבירות החוקיות של מאזניים, וללא הנכונות הנועזת של ביטקוין להתעלם מחוק ומימון, מאזניים היא רק עוד אפליקציית Fintech.

בקריפטוקו של פייסבוק יש ממשלות
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.