המכשירים שלך מדרגים אותך. תתנהג בהתאם.

איור של מטר. אגודלים בקצה אחד, אגודל כלפי מטה בקצה השני.

רוב הסיכויים שראיתם את "Nosedive", פרק ה- Black Mirror הידוע לשמצה המתאר עולם בו אנשים רגילים מדרגים זה את זה על בסיס האינטראקציות החברתיות שלהם. בתכנית הפופולרית - שמטרתה לכוון את האופי החודר של הטכנולוגיה בחיינו ומציירת תמונה דיסטופית של העתיד - דירוגים אלה נזכרים באלגוריתם מקיף, המחושב את ציוני האשראי החברתיים האישיים שקובעים סטטוס סוציו-אקונומי..

בעולם פיקטיבי זה, ציון נמוך מונע ממך להמשיך בחיי היומיום שלך. אינך יכול לשכור רכב, להזמין מלון או לשלם עבור טיסות.

אולם סיפור זה מתקרב לביתו באופן מדאיג לאלה הנתונים למערכת האשראי החברתית המתפתחת בסין. המערכת הסינית, שנבנתה כדי לשכפל את המודל המערבי של ציוני אשראי פיננסיים, עובדת באופן דומה, למעט שהיא מתגמלת התנהגות טובה (ומענישה רע) מעבר להחזר חובות בזמן בלבד..

קל לפצח במדינה בגין השפעת גודל גדול על התנהגות אזרחיה. אבל זה יחסר נקודת מפתח. הכוח הרחב יותר המאפשר מלכתחילה את מודל האשראי החברתי הייחודי הזה הוא התפשטות סורקי פנים, מכשירים דיגיטליים, אלגוריתמים למידת מכונות ומודלי נתונים גדולים. הם כאן כדי להישאר ולהיות אינטליגנטים עם הזמן.

המעקב הוא כוח אפל ומסתורי

לטכנולוגיה יש יכולת לשנות מהותית את החוזים החברתיים שלנו ויכולה, אולי, להביא לחיסול מדינת הלאום במתכונתה הנוכחית..

אם אתה קורא את זה, רוב הסיכויים שאתה לא חובב מעקב. אתה מעריך את פרטיותך ואתה מעדיף שהממשלה לא תדע מה אתה עושה 24/7. אבל זה בגלל שיש לנו את הבחירה (חלקנו לפחות) לחיות בעולם שבו זכויותינו, במידה מסוימת, מכבדות.

איך ההתנהגות שלנו הייתה משתנה אם היינו חיים בתוך panopticon? נולד מכתביו של הפילוסוף הבריטי ג'רמי בנת'ם, Panopticon מתייחס לבניין המציג מגדל תצפית במרכז מעגל תאי כלא.

Panopticon אמור להסיע הביתה את התפיסה כי ניתן היה לפקח על פעולותיך בכל עת. כל אסיר שמתבונן מתא הכלא שלו מסוגל לראות את מגדל התצפית המרכזי. אין דרך לדעת מהימן אם שומר מסתכל עליהם באותו הרגע, אך אין שום דרך להימנע מכך.

בנתם האמין ברעיון שכוח צריך להיות גלוי ועם זאת אפל ומסתורי. הוא טען שמערכת היחסים של האדם עם החברה תלויה בכך: באמצעות מעקב אנו נאלץ להתאים לנורמות חברתיות מבחינת אתיקה, מוסר, וגישות כלפי עבודה..

נקודות זכות חברתיות כבר כאן

בנתם נפטר בראשית המאה ה -19, אך עבודתו ורעיונותיו חיים. ולמרות שהפאנופטיקון כמודל לאכיפת התנהגות לא ממש עלה מהקרקע, אנו בהחלט יכולים לטעון שזה רק הכלים השונים.

ניקח לדוגמא דירוגים של Uber. החברה אישרה מוקדם יותר השנה כי תתחיל לאסור על רוכבים עם דירוגים נמוכים. נהגים עם דירוגים נמוכים מתמודדים עם השלכות דומות: הם לא יכולים לנסוע עבור Uber Black בחלק מהמדינות, והם יכולים לקבל פחות בקשות לרכיבה.

המסר כאן הוא פשוט ועם זאת ישיר: היו אדיבים, ידידותיים או התנתקו. אם זו לא בקרת התנהגות, אני לא יודע מה כן.

וזה רחוק מהביטוי היחיד של הטכנולוגיה המשנה את בחירות אורח החיים שלנו. חברות ביטוח רוצות את נתוני Fitbit שלך כך שתוכלו לבדוק כמה אתה בריא, ואפשר להתאים את הפרמיות שלך. מברשות שיניים חכמות מפיצות נתונים לספק השיניים שלך, כך שאם אתה לא מצחצח שיניים מספיק לעתים קרובות, התכונן להשתעל יותר במזומן.

באנו להסתמך גם על הדגמים האלה. האם היית קונה מוצר ממוכר eBay עם דירוג נמוך? באיזו תדירות אתה קורא ביקורות באינטרנט לפני שאתה מנסה שירות חדש?

כמובן שכל אחת מהדוגמאות הללו משקפת רק תחום ניטור קטן, ולא את השבץ הרחב של מערכת האשראי החברתית המנוהלת על ידי הממשלה. אך האיפוק לכאורה זה קיים, לרוב, מכיוון שחברות הטכנולוגיה פעלו בהיקף המוגבל שלהן. אם כל נקודות הנתונים הללו היו מרותכות זו לזו, היא עלולה לתדלק מערכת ניטור רחבה דומה.

זו מגיפה מוסרית. ההתמכרות שלנו לטכנולוגיה ונקודות הנתונים שאנחנו מוכנים לוותר עליהם הופכות את האלגוריתמים לחכמים יותר וחברות הטכנולוגיה עשירות יותר. אמנם קל להתלונן על חוסר פרטיות, אך העובדה היא שהטכנולוגיה תשמש אותנו רק טוב יותר כאשר היא יודעת עלינו יותר. זה מחזור סגולי או אכזרי, תלוי איך אתה מסתכל עליו.

יש גם מונח לזה: קפיטליזם מעקב, שטבע שושנה זובוף מבית הספר למינהל עסקים בהרווארד.

האם פרטיות היא נפגע בלתי נמנע של טכנולוגיה?

ככל שמערכות אשראי חברתיות מתפשטות ברחבי החברה, מה השימוש במדינה? כוחות ריכוזיים לשמור על חירות ולהבטיח זכויות יסוד חיוניים לחברות - או שכן? אם אנו יודעים שהמכשירים בכיס שלנו מסוגלים להקליט פעולות יומיומיות, זה לא יוביל אוטומטית לשינויים התנהגותיים?

האם האנרכיזם הוא התנועה החברתית הגדולה הבאה? זה בהחלט אפשרי, לדברי הפרופסור אנדראס ויטל, שטוען כי "טכנולוגיות דיגיטליות עשויות לפתוח אפשרויות חדשות לצורות גדולות של ארגון אנרכיסטי."

רבים מאיתנו מודעים לסיכוני הפרטיות הנלווים לטכנולוגיה. עם זאת אנו מבקשים מאלכסה לקנות לנו דברים וסירי כדי לבדוק מסלולי נסיעה. אנחנו מנגנים את המוזיקה שלנו ב- Spotify, מזמינים את האוכל שלנו דרך Uber Eats ומחלקים את הצ'קים שלנו דרך Venmo.

הטכנולוגיה כאן כדי להישאר ודאגות הפרטיות לא ימחו אותה מהמפה. השאלה שעלינו להתמודד איתה היא האם זה ימשיך לשרת אותנו, או שבסופו של דבר זה יהיה הפוך?

המכשירים שלך מדרגים אותך. תתנהג בהתאם.
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.