האם אני זקוק לאנטי-וירוס במחשב שלי?

צריך להתקין אנטי-וירוס

בעוד שמדעי המחשב תיארו תוכנות מחשב המשכפלות את עצמן מאז סוף שנות הארבעים, רק בשנת 1971 נוצר הנגיף הראשון, שנקרא Creeper..

Creeper לא הזיק במיוחד; זה יכול להציג הודעה בלבד. נגיף המחשב השני הקיים, המכונה Reaper, נוצר במטרה היחידה להשמיד את Creeper.

היו אלה עוד 15 שנה של נגיפים מוחיים וניסויים ברובם לפני שנולד המוח. המוח היה וירוס שנכתב על ידי שני אחים פקיסטנים בשנת 1986, שנועד לעקוב אחר עותקים פיראטיים של תוכנית פיקוח הלב שלהם. הדברים הסלימו במהירות והמוח התפשט להרבה יותר מכונות מהצפוי. הכותבים שיחררו את הנגיף ללא כוונה זדונית. אכן, הם אפילו כללו בתוכנה את שמם, כתובתם ומספרי הטלפון שלהם.

תולעת מוריס הייתה וירוס המחשבים הראשון

שנתיים בלבד לאחר מכן, בנובמבר 1988, התפשט הנגיף הראשון ברחבי האינטרנט. גם הכותב, רוברט טאפן מוריס, לא התכוון לפגוע, אך זה לא הגן עליו מפני היותו האדם הראשון שהורשע במסגרת חוק ההונאה וההתעללות במחשבים משנת 1986..

למרות שתולעת מוריס לא נבנתה כדי ליצור נזק, כמה שגיאות תכנות אפשרו להשבית מעל 6,000 מחשבים תוך שעות ספורות – בערך 10% מגודל האינטרנט באותה תקופה. ההערכה היא כי התולעת נגרמה לנזקים של בין 100 אלף ל -10 מיליון דולר. האירוניה היא שאנו מכירים את היקף ההתקפה בגלל תולעת מוריס, שכן הנגיף נוצר כדי לחשב את גודל האינטרנט.

תולעת מוריס היוותה שיחת השכמה עבור רבים והיא סייעה להניע את תעשיית האנטי-וירוס המתעוררת. ג’ון מקאפי הקים את החברה המפורסמת שהפכה אותו למפורסם בשנת 1987, וחברות אנטי-וירוס נוספות צצו זמן קצר לאחר מכן; בשנת 1988 הוקמה אבירה בגרמניה על ידי צ’ארק אוירבך. ואז, מאוחר יותר באותה שנה, פבל באודיס ואדוארד קוצ’רה יצרו שגעון! בצ’כיה. רק כמה שנים לאחר מכן, בשנת 1991, נוסד אנטי-וירוס נורטון בארצות הברית.

וירוס למחשב הראשוןהאם זה וירוס? סיכוי קרוב.

כיצד תוכניות אנטי-וירוס עובדות

תוכניות אנטי-וירוס פועלות בדרך כלל על ידי שמירה על רשימה של כל הנגיפים הידועים. ניתן לזהות כל קובץ דיגיטלי על ידי מה שמכונה חשיש וכל חשיש מייצג באופן ייחודי וירוס ידוע.

אורך ההאש הוא תמיד רק כמה תווים, לא משנה כמה גדול הקובץ, וניתן לחשב אותם בקלות יחסית. זה מאפשר לאחסן חיפורים רבים כאלה במסד נתונים להורדה.

גישת החשיש עבדה במיוחד כאשר היו רק מספר מוגבל של וירוסים. AV-Test, אחד מהמתחזקים הפופולאריים של מסדי נתונים כאלה, דיווח בשנת 1994 כי יש רק מעל 28,000 וירוסים בתיק. בשנת 1999 מספר זה היה קרוב ל 100,000.

למרות ההתחלות האיטיות, מספר הנגיפים החל לצמוח באופן אקספוננציאלי. עד 2014 היו 37 מיליון חיפושי וירוסים, רק שנה לאחר מכן היו 64 מיליון. זה גידול של יותר מ- 70,000 ליום.

נגיפים הפכו לרוב פולימורפיים, מה שאומר שהם מתנהגים כמו אורגניזם ביולוגי וישתנו מעט בכל פעם שהוא ישכפל. אמנם הפונקציה החיונית של הנגיף תישאר על כנה, אך אי אפשר עוד לזהות אותה באופן ייחודי על ידי ה- hash שלו.

בגלל מוטציות אלה, תוכניות אנטי-וירוס עוקבות אחר התנהגות התוכנה באופן כללי. למרבה הצער, קשה להיות להפריד בין התנהגות של יישום לגיטימי ליישום שאינו לגיטימי, מכיוון שלא ניתן לייחס פונקציות תכנות ייחודיות לוירוסים. כתוצאה מכך, תוכניות אנטי-וירוס נוטות להחמיץ איומים או לגלות חיובי כוזב.

חיוביות שגויות תכופות יכולות להכשיר משתמש לאשר במהירות איום פוטנציאלי שנמצא על ידי תוכנת האנטי-וירוס, קצת כמו הילד שבכה זאב.

אנטי-וירוס ‘אפשר הכל’ הפך לדפדפני ‘דחה את כולם’

מערכות הפעלה ודפדפנים מודרניים בנויים תוך התחשבות בוירוסים פולימורפיים. בעוד שמודל האבטחה הישן התפתח לעתים קרובות סביב פילוסופיה של ‘אפשר הכל, ואז הוסף חריגים’, היישומים והמערכות של היום בנויים כדי להכחיש הכל עד שהמשתמש יאפשר זאת ספציפית..

איומים כמו וירוסים וניסיונות פריצה הפכו רבים כל כך שאפילו מילונים אנטי-וירוסיים עם מיליוני כניסות ככל הנראה יחמיצו כמה, וירוסים יתפתחו כל כך מהר שאף איטרציות לא זהות.

גלישה בטוחהיש ליישם משטר בטיחות נוקשה לפני תחילת הכיף.

הדרכים הטובות ביותר לשמור על בטיחות המערכת

מערכת הפעלה מגובה ומעודכנת היא חזית ההגנה מפני קוד לא רצוי הפועל במחשב שלך.

1. שמור על מערכת מעודכנת

כל איום על המערכת שלך ייראה למצוא באגים ופרצות קטנות שניתן לנצל. בעוד באגים אינם נדירים במיוחד, הם בדרך כלל טופלים במהירות מספיק כדי למנוע את הפגיעויות להיות נושא אבטחה בקנה מידה גדול.

חשוב לשמור על הטלפון, המחשב, וכל האפליקציות והתוכניות הפועלות עליהם, עדכניים, כדי להתגונן מפני תוכנות זדוניות. לפעמים זה יכול להיות מעייף, אבל זה הדבר החשוב ביותר לשמור על בטיחותך.

2. בצע גיבויים רגילים

גם אם תשמור על המערכת מעודכנת, עדיין יש סיכוי זעיר שתידבק בנגיף. ישנם איומים חדשים מתמידים שעדיין לא נותחו ונחשפו וייתכן שאפילו כאלה שמכוונים אליך ספציפית. לא סביר שהאנטי-וירוס שלך יצליח להגן עליך מפני כל האיומים מסוג זה.

ערוך גיבויים קבועים של כל הנתונים שלך ושמור אותם בכונן נפרד, נתק את הכונן באופן אידיאלי לאחר ביצוע הגיבוי. זה יאפשר לך להתחיל שוב במהירות עם התקנה חדשה של מערכת ההפעלה שלך, לרוב הדרך המובטחת היחידה להיפטר מנגיף.

האם VPN מגן עלי מפני וירוסים?

בעוד ש- VPN לא מאפשר לספק שירותי האינטרנט המקומי שלך או לספק ה- Wi-FI להזרים קוד זדוני למפגשי הגלישה שלך, VPN לא מגן עליך מפני וירוסים בפני עצמו..

אפילו בעת שימוש ב- VPN, אתה עדיין צריך להיזהר עם קבצים מצורפים והורדות לדוא”ל. אסור לפתוח קבצים עם פורמטים חשודים כמו .exe, .jar או .js, ולפתוח רק קבצים ממקורות שאתה סומך עליהם. כאשר יש לך ספק לגבי קבצים מצורפים מאיש קשר מהימן, נסה לפנות אליהם דרך ערוץ נפרד כדי לאמת את אמיתות ההודעה שלו.

כן, עדיין עליך להריץ תוכנת אנטי-וירוס

אין שום נזק בהפעלת תוכנית אנטי-וירוס, כל עוד היא רק אחת (שתי תוכנות כאלה ככל הנראה יפריעו זו לזו).

הפעלת תוכנית אנטי-וירוס עוזרת במידה רבה להגן על הסובבים אותך עם מערכות שלא הוענקו בהן ומיושנות, והיא דואגת שלא להפיץ שלא בכוונה קבצים פגומים של וירוסים, אפילו כאשר הם לא יכולים להדביק את המחשב שלך..

אנטי-וירוס יכול גם לעזור לך לזהות איומים הטמונים עמוק בגיבויים או בקבצים אחרים. גם אם הם לא יכולים להדביק את המחשב המעודכן שלך, סביר להניח שאתה לא רוצה אותם במערכת שלך.

תמונה ראשונה: ar130405 / מועדון הצילום דולר
סוס טרויאני: אמונה / מועדון תמונות דולר
תחילה בטיחות: md3d / מועדון הצילום דולר

האם אני זקוק לאנטי-וירוס במחשב שלי?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.