עד כמה אי אפשר להכחיש את ההכחשות האפשרית להגן על הנתונים שלך

איור של יען שקובר את ראשה הקטן בחול.

הכחשות סבירה מאפשרת לאנשים לטעון שהם לא היו מעורבים בפעולה שננקטו על ידי אחרים (או, בחלק מהמקרים, עצמם).

לדוגמה, אם כי אתה יכול לומר באופן סביר שאתה לא יודע את הסיסמה לטלפון שאינך בבעלותך, אך לא מתקבל על הדעת שתכחיש שאתה לא יודע את הסיסמה לטלפון שלך. כדי לקבל אי אפשר להתכחש לסבולנות במקרה זה, יהיה עליכם לשכנע את הצד השני שהטלפון אינו שלכם, או שמא ניתן לבטל את הנעילה שלו..

הדוגמה שלעיל רלוונטית במיוחד בניו זילנד, שם סוכני גבולות יכולים להכריח אותך לחשוף את הסיסמאות שלך כדי לאפשר להם לחפש בתוכן המכשירים שלך..

חוקים ונהלים מסוכנים ואוטוריטריים כאלה עשויים להפר את זכויות האדם שלך (סעיף 12 להצהרה האוניברסלית על זכויות אדם, למשל), אך גם עשויים לגרום לכך שעיתונאים, עורכי דין או רופאים יוכלו לבצע את תפקידם..

אמנם הכחשות מתקבלת על הדעת איננה מושג משפטי, אולם היא הופכת יותר ויותר ביקורתית בהקשר של חיפושים, חדירות פרטיות והטרדות..

כיצד להשיג נתוני דחייה סבירים עם הנתונים שלך

הצפנת הנתונים שלך היא הצעד הראשון בדרך להגנה עליהם. תמיד יש להצפין את כל המידע בטלפון, במחשב או בכוננים חיצוניים הן במנוחה והן במעבר.

נוכחות נתונים מוצפנים, עם זאת, עדיין מוכיחה שאתה ברשותם של הנתונים, גם אם הם אינם נגישים, ופושעים או ממשלות עשויים להכריח אותך למסור מפתחות הצפנה.

למרבה המזל, עדיין קיימות דרכים להסתיר, או לפחות להכחיש שיש לך גישה, לנתונים במכשירים שלך.

הוסף אמצעי אחסון מוסתר למכשיר שלך

אמצעי אחסון מוסתרים הם מכולות מוצפנות בתוך מכולות מוצפנות אחרות. כאשר השכבה החיצונית מפוענחת או נפתחת, לא ניתן יהיה לדעת אם יש בתוכו מיכל שני.

Veracrypt, למשל, מציעה תכונה המאפשרת ליצור אמצעי אחסון נסתרים המוגדרים על ידי שתי סיסמאות נפרדות. כזו שהיא לגמרי סודית ושאתה לעולם לא חושף, ואחר שאתה מודה במקרי מצוקה.

באופן אידיאלי, תוכלו גם למלא את אמצעי האחסון החיצוני שלכם בנתונים ארציים אך מתקבלים על הדעת, כגון תמונות נסיעות. כל מי שמשיג את הסיסמה שלך יוכל לגשת לתמונות אלה אך לא יודע על קיומם של הנתונים הנסתרים.

לטקטיקה זו יש גבולות כמובן. אם נפחים נסתרים היו תופעה שכיחה, ייתכן שסחטנות לא תסתפק בהסברך ותמשיך לאיים עליך אלא אם כן הם יקבלו גישה לנתונים שהם מצפים למצוא.

השתמש במערכות הפעלה נסתרות

אמנם מורכב יותר מכמויות נסתרות, אך ניתן לאחסן מערכת הפעלה שנייה נסתרת לחלוטין בתוך התקן.

אם תיעצרו ותבקשו לפתוח את המחשב הנייד ולהציג את תוכנו, תוכלו להראות בנוחות מחשב שמתפקד במלואו עם קבצי דמה ותוכניות. כל עוד זה נראה משכנע לאלה שעוצרים אותך, כל מידע רגיש יישאר מוסתר במערכת ההפעלה השנייה.

הכחישות הסבירה שלך תלויה גם אם יש ראיות המצביעות על כך שייתכן שיש אמצעי אחסון מוסתר, אך אם מוגדרים כהלכה, אפילו פלילי פלילים מתקדמים לא יוכלו להוכיח הוכחה כזו..

השתמש בשיטות אימות שניתן לדחות

פרוטוקולי צ'אט כמו Off-the-record (OTR) משתמשים בתכונה שנקראת אימות שניתן לדחות, המאפשר לך לוודא שאתה מדבר עם האדם שאתה חושב שאתה מדבר איתו, אך מבלי להראות את ההוכחה הזו לאחרים אשר עשויים לצותת לשיחה שלך..

לעומת זאת, אם משתמשים בפרוטוקולי הצפנה כמו PGP (נקרא גם GPG או GnuPG), הצופה יכול לדעת בקלות אילו מקשים חותמים על הודעה. שקיפות זו היא תכונה של PGP, מכיוון שהיא מאפשרת לך להוכיח שחתמת על מסמך או קובץ באופן פומבי. אבל בהקשר של אי אפשר להכחיש, זה ההפך ממה שאנחנו רוצים..

השתמש בחשבונות אנונימיים

לא משנה אם מדובר במדיה חברתית, צ'אטים, שירותי אירוח מקוון או התקשורת שלכם, שום דבר לא צריך להיות מקושר אליכם. שמות משתמש וחשבונות דוא"ל חייבים להיות אקראיים, ולעולם אסור לך לגשת אליהם מכתובות IP בהן אתה משתמש. שימו לב במיוחד לא לחשוף את עצמכם עם מטא נתונים כלשהם.

הצפנה היא צעד ראשון מצוין, אבל ...

הצפנה פשוטה תגן על הנתונים שלך מפני חטטנות וניתן לגשת אליהם לאחר שאבדתם. זהו צעד חיוני ולא משנה מי אתה חושש שהוא עשוי לקבל גישה לנתונים שלך.

אבל אם אתם חוששים שתיתקלו במצבים בהם תוכלו להכריח אתכם לחשוף את מפתחות ההצפנה והסיסמאות שלכם, תזדקקו להכחשות סבירה..

אמצעי אחסון נסתרים, מערכות הפעלה, אימות שניתן להכחיש ואנונימיות מקוונת כללית, הם כל השלבים הנדרשים כדי להגן על עצמך.

עד כמה אי אפשר להכחיש את ההכחשות האפשרית להגן על הנתונים שלך
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.