משחק הטלפונים: WhatsApp לעומת טלגרם לעומת הצפנה

המסר הכי טוב

** מעודכן לשנת 2017 **

במאמר זה ExpressVPN מתמקד ב- WhatsApp ובטלגרם. אם ברצונך לראות כיצד יישומי צ'אט אחרים משתווים, לחץ כאן למיטב השאר.

ל- WhatsApp יש בסיס משתמשים של יותר ממיליארד דולר, אך טלגרם מדביקה במהירות. בפברואר 2016 טלגרם טענה כי למעלה מ- 350,000 משתמשים נרשמו מדי יום, על גבי 100 מיליון המשתמשים הקיימים היומיים שלה.

טלגרם עומדת בפני ביקורת רבה על כך שהיא לא מוצפנת לחלוטין כברירת מחדל. אבל זו הייתה אפליקציית ההודעות הראשונה בשוק ההמונים שהציעה הצפנה כלשהי, וככאלה נקראה לעתים קרובות "אפליקציית הצ'אט המוצפנת" בתקשורת. זה כינוי שנראה כאילו נתקע, וכזה שאולי אפילו יכול היה לעזור לה לקבל אישורים מארגונים כמו ISIS, קבוצת הטרור הידועה לשמצה.

WhatsApp הודיעה כי תעבור לצ'אטים מוצפנים מלאים מקצה לקצה בספטמבר 2014, אך היא רק הפיצה את הפיצ'ר באפריל 2016. מאז עוזרי יחסי הציבור שלה עברו מאמץ רב לתבוע את כותרת אפליקציית הצ'אט המוצפנת..

ראשיתה של טלגרם

מאחורי טלגרם עומדים האחים ניקולאי ופאבל דורוב, מיליארדרים ילידי רוסיה, שהיו מפורסמים בעבר בשיבוט הפייסבוק Vkontakte (כיום VK). פאבל דורוב נאלץ לעזוב את Vkontakte בשנת 2014 בגלל סכסוך על מסירת נתוני המשתמשים של המפגינים האוקראינים. כתוצאה מכך עזבו האחים את רוסיה לברלין, שם הקימו את טלגרם.

ההתחלות של WhatsApp

בריאן אקטון וג'אן קום הקימו את WhatsApp בשנת 2009 כדי לפרסם עדכוני סטטוס מהירים, בדומה לאלה בפייסבוק. אבל זו הייתה תכונת ההודעות שצורפה בגרסה 2 שהעלתה את מספר המשתמשים והפכה את האפליקציה להצלחה אדירה.

בפברואר 2014 פייסבוק רכשה את WhatsApp תמורת 19 מיליארד דולר, וכעת פייסבוק מעוניינת לשלב אותה בחזון האינטרנט שלה.org (הצהרת אחריות: ExpressVPN תומך ב- OpenMedia, ארגון ביקורתי ב- internet.org).

המסרים בנויים על אפקטים של רשת - כלומר, מה שהופך פלטפורמת מסנג'ר לבעלי ערך הוא לא עד כמה פלטפורמה זו היא גדולה, מאובטחת או עשירה בתכונות, אלא כמה אנשים ניתן להגיע איתה. אבל אפקטים של רשת אלה הם שבירים, מכיוון שזה קל מאוד וזול למשתמש לעבור שירותי העברת הודעות. ולמרות שמשתמשים יכולים להתקין מספר שליחים אחד ליד השני, משתמשים רבים מעדיפים שלא. כך שפלטפורמה אחת יכולה בקלות לא רק לעקוף אחרת אלא גם להפוך אותה חסרת ערך לחלוטין.

כיוון שכך, "מלחמת השליחים" (הכוללת גם ענקים אחרים כמו WeChat, Kakao ו- Line) היא אמיתית מאוד. WhatsApp אפילו מרחיק לכת לחסום את כל הקישורים למסנגר טלגרם בפלטפורמה שלה.

מברק נגד וואטסאפהודעות נכנסות. האם סקירת ExpressVPN תגרום לבושה, בושה, בושה?

הקרב בין WhatsApp לתלגרם

ExpressVPN העמיד את שני המסרים במבחן כך שתוכלו לקבל מידע רב יותר בבחירת המועדף עליכם.

נתחיל בקטגוריה הגדולה ביותר:

עם הצפנת ההודעה הטובה יותר?

טלגרם משתמש בפרוטוקול שפותח בעצמו, המכונה MProto. טלגרם ספגה ביקורת קשה על כך שהיא יצרה סטנדרט משלה, ולא עושה שימוש במשהו אחר. עם זאת, MProto אינו חדש לחלוטין (הוא עושה שימוש בתקני AES ו- RSA), ו- OpenWhisper Systems (WhatsApp הסטנדרטית שילבה) היא גם פיתוח חדש.

ExpressVPN אינו קריפטוגרף, אך נראה כי פרוטוקול MProto טרם נשבר. זה גם קוד פתוח, כמו כל אפליקציות הטלגרם, כך שכל אחד רשאי לנסות לשבור אותו. למעשה, טלגרם הציעה שוב ושוב סכומי כסף גדולים (הנוכחי הוא 200,000 $ בביטקוין) לכל מי שיכול לשבור את התקן בהצלחה, אם כי Moxie Marlinspike, היוצר של OpenWhisper Systems, כינה את הפרס "חמור" בבלוג שלו..

קידוד ההצפנה של טלגרם הוא בהחלט מהיר ויעיל מאוד, וניתן לשלוח הודעות מוצפנות כאשר כל היישומים האחרים נכשלים בגלל חיבורי אינטרנט איטיים. טלגרם גם מחליף מפתחות כל שבוע, או אחרי 100 הודעות, בכדי לספק סודיות קדימה מושלמת. סודיות קדימה מושלמת מבטיחה שאם הטלפון שלך ייפרץ אי פעם ומפתחות ההצפנה נגנבו, לא ניתן היה לפענח את ההודעות שנמחקו..

ההבדל הגדול אינו טמון באילו פרוטוקולי הצפנה משמשים, אלא כיצד הם מיושמים. WhatsApp מצפין אוטומטית את כל ההודעות שלך, ואין אפשרות לשלוח הודעה לא מוצפנת. זהו הבדל עצום בהשוואה להצפנה של טלגרם, שם אתה צריך לבחור "צ'אט סודי" כדי להתחיל שיחה מאובטחת. אנשים רבים לא עושים זאת, לא בגלל שזה צעד נוסף, או בגלל שהם לא מבינים את ההכרח.

ללא הצפנה, צ'אטים חשופים ליירוט ומעקב, ביתר שאת בטלגרם, שם נשמרים הודעות עד למחיקתם. לעומת זאת, WhatsApp לא שומר הודעות; זה רק מעביר אותם למכשיר שלך. אפילו צ'אטים קבוצתיים מוצפנים ב- WhatsApp.

עדכון WhatsApp לאחור:

בינואר 2017 דיווח הגרדיאן על דלת אחורית בעיצוב WhatsApp. WhatsApp תכנן את מנגנון ההצפנה שלה באופן שמאפשר שינויים במפתח חלקים. עם זאת, ההתקנה מאפשרת לשרתי WhatsApp, או לכל מי ששולט בהם, לקרוא את ההודעות שלך על ידי בקשת האפליקציה שלך להצפין הודעות עם מפתח אחר שבבעלות התוקף. פרצה זו פועלת רק עבור הודעות שעומדות להימסר ואינן עובדות עבור הודעות שנמסרו בעבר.

כדי לוודא שאף אחד לא עוקב אחר הודעות WhatsApp שלך, עבור אל ההגדרות -> חשבון -> אבטחה והפעל את 'הצג התראות אבטחה'. פעולה זו תשלח לך התראה אם ​​המפתחות של איש הקשר שלך ישתנו, וזה יכול להיות סימן לכך שגורמים שלישיים משתמשים במפתח שלהם לקריאת ההודעות שלך. אם אתה מקבל הודעה על כך שהמפתח השתנה, הפסיק לשוחח בצ'אט עד שתאמת מחדש את המפתח הציבורי של איש הקשר שלך.

התקפה כזו אפשרית תיאורטית גם בטלגרם, אם כי לא בצ'אטים פעילים. בטלגרם לכל צ'אט מפתח משלו. זה נהדר בתיאוריה, מכיוון שהוא מאפשר ליצור קווים מאובטחים אישיים בין מכשירים מהימנים, אך זה לא עובד טוב בפועל. בכל פעם שתתחיל צ'אט סודי חדש, עליך לאמת שוב את זהותו של האדם האחר.

פסק דין: למרות סיפור הדלת האחורית האחרונה, זה עדיין ניצחון עבור WhatsApp

הצפנת whatsapp

תחילת העבודה: עם תהליך ההרשמה הטוב יותר?

עבור WhatsApp, אתה יכול להירשם רק באמצעות אפליקציית טלפון סלולרי, ואילו Telegram מאפשרת לך להירשם בכל מקום, אפילו באמצעות אפליקציית האינטרנט שלה..

אבל גם טלגרם וגם WhatsApp משתמשים במספר הטלפון שלך לאימות. זה נוח בהתחלה, אבל זה משאיר חששות ביטחוניים רציניים. האקר יכול להשתלט על חשבונך על ידי הפניית הודעות טקסט למספר ההאקר עצמו על ידי הונאת ספק הטלפון הנייד שלך או אפילו התכתבות איתו. האחרונה מעוררת דאגה במיוחד אם היריב שלך הוא השלטון המקומי שלך.

עבור ה- WhatsApp המוצפן, הדבר יאפשר להאקרים להתחזות אליך, אך באמצעות טלגרם מישהו יכול לקבל גישה לכל הצ'אטים הלא-מוצפנים שלך והשיחות הקבוצתיות שלך..

למרות של- WhatsApp יש הצפנה מעולה, לטלגרם יש אפשרות להגדיר סיסמא משנית, שהיא למעשה אימות דו-גורמי. האקר יזדקק לא רק לגישה למספר הטלפון שלך, אלא גם לסיסמא כדי להגיע לאנשי הקשר שלך.

מתן אפשרות למשתמשים לא לתת ברירה אלא להירשם למספר זה לא נוהג. ניתן לקשר בקלות מספרי טלפון לזהות באמצעות מיקום, ומדינות רבות דורשות ממך להציג זיהוי בעת רכישת כרטיסי SIM.

פסק דין: לצייר

משחק טלפונים

כיצד לשפר את תהליך ההרשמה

Telegram וגם WhatsApp צריכים לאפשר לך להירשם לשירותיהם באמצעות מזהים אחרים, כגון שמות משתמשים או כתובות דוא"ל. WhatsApp זקוק לפיתרון סיסמא משני, וגם WhatsApp וגם Telegram צריכים כנראה להפוך אותה לחובה.

עם אפשרויות ההורדה הטובות ביותר?

האפליקציות של טלגרם כולן קוד פתוח, מה שאומר שאתה יכול לבנות אותן בעצמך, במקום להוריד אותן מחנויות האפליקציות. ניתן לשנות את האפליקציות, וחוקרים יכולים לחפש דרכם כדי למצוא שגיאות ביישום תכונות אבטחה. אתה יכול גם לבנות שילוב טלגרם ליישום שלך, מה שהופך אותה לנגישה יותר לאנשים שאין להם גישה לחנויות אפליקציות רשמיות (למשל אם המדינה שלהם חוסמת אותם), אבל זה גם אומר רגישות לגרסאות באחוריות או זדוניות..

קוד פתוח הוא די מדהים, וטלגרם מרשים עוד יותר עם מגוון הפלטפורמות הנתמך שלה. יש כרגיל כמו iOS, אנדרואיד ו- Windows Phone, אך יש גם אפליקציות דפדפן עבור מערכת הפעלה Firefox ו- Chrome, תוסף Pidgin, אפליקציות שולחן עבודה ואפילו ממשק שורת פקודה! אך למרבה הצער, אפליקציות Windows ו- Linux הן רק גרסאות עטופות של אפליקציית הדפדפן (Webogram), שאינה תומכת בהצפנה מקצה לקצה..

ל- WhatsApp יש גם יישומי Windows ו- Mac, אך היא מתמקדת בעיקר בטלפונים ניידים, שם היא תומכת במערכות ישנות יותר כמו Symbian או BlackBerry. WhatsApp מגביל הרבה יותר ובעבר כבה יישומים עצמאיים, כמו תוסף Pidgin.

פסק דין: הטלגרם מנצח

הצפנת מברק

שהוא הכי פחות פולש?

WhatsApp דורש גישה לכל פנקס הכתובות שלך כדי אפילו לתפקד; משהו ש- ExpressVPN רואה בפולש מאוד. ללא גישה זו, WhatsApp הוא כמעט חסר תועלת.

בטלגרם תוכלו להתחיל לשוחח בלי לתת לאפליקציה גישה לאנשי הקשר שלכם. אתה גם לא צריך למסור את מספר הטלפון שלך לכל מי שאתה רוצה לשוחח איתו. במקום זאת, אתה יכול להגדיר שם משתמש ולחלק את זה במקום זאת. זוהי תכונה די נהדרת וידידותית לפרטיות.

פסק דין: הטלגרם מנצח

הצפנת מברק

כיצד לשפר את הצ'אט

שליח לא צריך לבקש מכם להעלות את כל פנקס הכתובות רק כדי להתחיל, ולא יהיה עליכם למסור מספר טלפון כדי שאנשים יוכלו להגיע אליכם.

המציעה את התכונות הטובות ביותר לצ'אט הקבוצתי?

כאמור, צ'אטים קבוצתיים מוצפנים ב- WhatsApp ותוכלו ליצור קבוצות עם עד 256 חברים. זה די מדהים, אם כי עם כל כך הרבה אנשים בקבוצה, אתה בטח יכול להניח שהוא כבר לא פרטי.

שיחות קבוצת טלגרם אינן מוצפנות אך יש בהן מספר תכונות נוספות. אתה יכול אפילו ליצור קבוצות-על עם אלפי משתתפים. בקבוצות-על אלה אתה יכול להצמיד הודעות וליצור כתובות להזמנה שניתן לפרסם באתר שלך, או לשלוח אותן בדוא"ל. אתה יכול גם להוסיף את בוטים הטלגרם הידועים לשמצה לקבוצות שלך, מה שמקל על ביצוע סקרים, או לשחק משחקים.

פסק דין: WhatsApp מנצח, ההצפנה היא המלך

הצפנת whatsapp

לאיזו אפליקציה יש את התכונות הטובות ביותר באופן כללי?

כאמור, טלגרם מרשים באמצעות הפיצ'רים שלה. בעוד WhatsApp גם מטמיע קצת תוכן ומציג תצוגה מקדימה לאתרים וסרטונים, הכל נראה הרבה יותר חלק בטלגרם. אתה צריך לעזוב את אפליקציית הטלגרם הרבה פחות כדי לראות תוכן צ'אט, וזה מתורגם לחווית משתמש טובה.

הטלגרם הוא גם הפלטפורמה הפתוחה יותר. אתה יכול ליצור בקלות בוט משלך, להעלות ערכת מדבקות משלך (ExpressVPN אפילו מצא אחד בנושא אבטחת מידע!), או אפילו לשנות את הלקוח ולשחרר אותו עם תכונות חדשות (כפי שעשתה GetGems), המאפשר לך להטמיע יכולת Messenger של Telegram. לכל אפליקציה אחרת. לטלגרם יש גם ערוצים, המאפשרים לך לשתף עדכונים בקלות על עצמך, כמו בלוג קצר.

עם זאת, ל- WhatsApp יש תכונה אחת ש- ExpressVPN אוהבת לא מעט, וממש לא יכולה להסתדר בלי: שיחות טלפון מוצפנות. זה עובד די טוב, הוא בחינם ומכה שיחת טלפון רגילה בנוגע לנוחות, אבטחה ועלות.

היתרון העצום של טלגרם נעוץ בלהיות בלתי תלוי במכשיר יחיד. אתה יכול להתקין את הטלגרם בכמה מחשבים וטלפונים שרוצים, ואפילו להפעיל את יישום האינטרנט בדפדפנים נפרדים בו זמנית. ב- WhatsApp, על המכשיר הראשי שלך להיות מופעל ולחיבור לאינטרנט, גם כשאתה משתמש ב- WhatsAppWeb.

פסק דין: WhatsApp מנצח, אך ורק עבור שיחות הטלפון המוצפנות

הצפנת whatsapp

סוגיות פרטיות ואבטחה אחרות

גם הטלגרם וגם ה- WhatsApp מאפשרים לך לשלוט בחותמת "נראה לאחרונה", ושניהם מאפשרים רשימה מורכבת של משתמשים חסומים.

העובדה שתוכלו בקלות להתחבר לטלגרם ממכשירים מרובים יכולה להפוך לאיום אבטחה, אם כי הפלטפורמה מקלה זאת היטב על ידי הפיכת ה"הפעלות הפעילות "שלך בהגדרות, שם תוכל גם להשבית בקלות כל דבר שאינו אתה.

טלגרם תמחק אוטומטית את חשבונך, יחד עם כל המידע הכלול בתוך, לאחר שישה חודשים של אי שימוש (תוכל להגדיר זאת לחודש, או שנה), כך שאם אנשים אחרים יקבלו את מספר הטלפון שלך לאחר שתנטוש זה, הם לא יקבלו גישה לחשבון שלך.

בטלגרם אתה יכול לשלוט בנוסף על מי רשאי להוסיף אותך לקבוצות, מה שמקשה על שולחי דואר זבל להרגיז אותך.

"הצ'אטים הסודיים" של טלגרם מגיעים עם כמה יותר הטבות מאשר הצפנה בלבד: אתה מקבל הודעה כאשר הצד השני מצלם צילום מסך, ואתה יכול לקבוע זמן להרס עצמי מכל מקום בין שנייה לשבוע. לאחר ההרס, האפליקציה מוחקת את כל ההודעות בשני המכשירים (החל מרגע שהצד השני קרא את ההודעה), מכניסה לך יותר שליטה על מה שאחסון הטלפון שלך, ואיזה מידע עלול להיות פגיע אם הטלפון שלך נגנב או יאבד..

צ'אטים חשאיים של טלגרם גם אינם שולחים תצוגה מקדימה של הודעות לשרתי אפל או גוגל, שם ניתן יהיה לרשום אותם בנוסף. ב- WhatsApp (ובצ'אטים לא מוצפנים של טלגרם) אפשרות זו קיימת, אך עליך להשבית אותה ידנית. טלגרם שואל גם אם ברצונך לאפשר תצוגה מקדימה של קישורים בצ'אטים סודיים. תצוגה מקדימה של קישורים נוצרת בשרתים של טלגרם, והם עלולים לפגוע בפרטיות, ולכן חכם להשבית אותם.

לא ניתן לגבות שיחות סודיות במברק, ואילו שיחות WhatsApp יכולות להיות. ב- iOS אתה מקבל את האפשרות לגבות את הצ'אטים שלך ב- iCloud, ואילו ב- Android אתה יכול לשמור אותם בכונן Google שלך. בפלטפורמות אחרות, ייתכן שתבחר לבחור להוריד אותם כקובץ. כאשר אתה או אחד מאנשי הקשר שלך מאפשרים זאת, הצ'אטים שלך מאובטחים רק כמו הגיבוי הזה. הזהר!

פסק דין: הטלגרם מנצח

הצפנת מברק

תוצאות: הטלגרם מנצח! אך כך גם WhatsApp!

טלגרם מנצחת בסך הכל! הפלטפורמה מרשימה בכך שהיא קוד פתוח, נגישה בקלות עבור מעצבים (מדבקות) ומפתחים (בוטים), והיא מתהדרת בשורה אדירה של אפליקציות לכל מיני פלטפורמות. כל היישומים ש- ExpressVPN ניסתה הרגישו מהירים ומשולבים להפליא במערכות ההפעלה שאליהם נבנו. בעוד שתהיה רחוק מלהיות אנונימי, ExpressVPN מרגיש שאתה שולט קצת יותר בזהותך ובאנשי הקשר שלך. הבעיה הגדולה ביותר היא היעדר קידוד מקצה לקצה כברירת מחדל.

WhatsApp זוכה בהצפנה

האפליקציה של מיליארד אנשים הביאה את ההצפנה מקצה לקצה להמונים, ו- ExpressVPN חושבת שהיא אולי הפלטפורמה הגדולה היחידה שעושה נכון את ההצפנה. לרוע המזל, WhatsApp נאבקת להיות יותר מצינור משעמם למסרים, וחלק מהמשתמשים עשויים לצפות ליותר. העובדה שמשתמשים מרותקים למכשיר / אפליקציה יחידה מרגישה כמו המחסום הגדול ביותר.

סקרנים לגבי שליחים אחרים? לחץ כאן לדירוג הפרטיות של אפליקציות הצ'אט של ExpressVPN.

כמו כן, הקפד לבדוק את המדריך לאבטחה בנייד.

משחק הטלפונים: WhatsApp לעומת טלגרם לעומת הצפנה
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.