اثبات صفر دانش توضیح داد: قسمت 1

اثبات دانش صفر چیست؟

اثبات دانش صفر توضیح داد قسمت 2: اثبات دانش صفر غیر تعامل

رمزنگاری بیشتر مربوط به ارتباطات ایمن است و شامل مخفی کردن اطلاعات از طرف مخالفان و احراز هویت افراد است.

هش ها ، رمزگذاری نامتقارن و رمزگذاری متقارن اغلب با هم استفاده می شوند تا ارتباطات ایمن برقرار شود. در سیستم های رمزنگاری محبوب مانند PGP ، OTR و VPN ، الگوریتم های مختلفی اغلب با هم استفاده می شوند ، از جمله:

  • توابع هش که به ما امکان می دهد پرونده ها ، متن و کلیدها را به راحتی شناسایی کنیم
  • توابع رمزگذاری نامتقارن برای تبادل ایمن کلیدهای رمزنگاری از طریق کانالهای ناامن
  • توابع رمزگذاری متقارن برای رمزگذاری مؤثر مقادیر زیادی از داده ها کار می کند
  • توابع تبادل کلید برای مذاکره ایمن کلیدهای رمزگذاری از طریق کانالهای ناامن

اثبات دانش صفر طرح هایی برای رمزگذاری است که برای اثبات اینکه شما چیزی را می شناسید بدون اینکه فاش شود چیست. به عنوان مثال ، بدون شک می توانید نشان دهید که جواب یک معما را می دانید بدون اینکه در واقع راه حل را فاش کنید.

اثبات دانش صفر هنوز نسبتاً جدید است و اخیراً فقط مورد متداول در ارزهای رمزپایه یافت شده است.

تعامل دانش اثبات صفر

اثبات دانش متقابل صفر نیاز به تعامل بین فرد (یا سیستم رایانه ای) دارد که دانش خود را اثبات کند و فرد اثبات کند.

این سیستم یک ویژگی جالب توجه دیگر را برای اثبات دانش صفر ایجاد می کند: نه تنها شما می توانید چیزی را بدون فاش کردن آنچه می دانید ثابت کنید ، بلکه فقط آن را برای فردی که با آنها تعامل برقرار می کنید نشان می دهید. کسی که صرفاً شما را مشاهده کند قادر نخواهد بود ادعای شما را تأیید کند.

اگرچه این برای حفظ حریم خصوصی اضافی مفید است ، اما می تواند هنگام تلاش برای اثبات چیزی برای افراد مختلف ، با تلاش و هزینه اضافی قابل توجهی نیز همراه باشد..

چگونه اثبات دانش صفر کار می کنند

موقعیت:

یک مایع سمی بی بو ، بی مزه و بی رنگ تصور کنید که دقیقاً مانند آب به نظر می رسد و احساس می کنید. اگر کسی این لیوان را کنار یک لیوان یکسان پر از آب قرار دهد ، چه می شود؟ شما هیچ راهی برای تمایز این دو مایعات از یکدیگر ندارید. در واقع ، شما حتی نمی توانید بدانید که آنها با یکدیگر متفاوت هستند.

درخواست، طلب:

شخصی ادعا می کند بینایی فوق العاده ای دارد که به آنها اجازه می دهد تا دو لیوان را از هم جدا کنند. آنها نمی خواهند به شما بگویند که کدام یک است. چگونه می توانید ادعای آنها را بدون اینکه دریابید کدام شیشه سم است و کدام آب است را تأیید کنید?

مدرک:

شما (تأییدکننده) شخصی را که ادعا می کند دو لیوان را از هم جدا می کند چشم بسته است (ضرب المثل) و به طور تصادفی تصمیم به تعویض عینک می دهید یا نه. بعد از برداشتن پرده چشم ، از ضرب المثل می پرسید که آیا عینک تغییر کرده است.

اگر واقعاً بتوانند این دو مایعات را به راحتی از هم جدا کنند ، می توانند به شما بگویند مکان جابجا شده اند یا خیر. در غیر این صورت آنها با احتمال 50٪ اشتباه می کنند.

اگر آزمایش را تکرار کنید ، احتمالاً ضرب المثل (اگر فقط حدس بزنید) با تجمع 75٪ اشتباه خواهد شد.

بعد از 10 بار تکرار تست ، اگر ضرب المثل هر بار صحیح باشد ، 99.9٪ شانس وجود دارد که آنها حدس نمی زنند ، و به احتمال زیاد آنها واقعاً راهی برای تشخیص دو لیوان دارند. بعد از تکرار تست n:

1 - 0.5 ^ ن * 100٪

البته مثال ما در اینجا چند ضعف عملی دارد. آنها می توانند دوربین های امنیتی یا حسگرهای حرکتی نصب شده باشند ، اما در دنیای انتزاعی ریاضیات می توانیم مطمئن باشیم.

چرا اثبات دانش صفر کار می کنند

شما ، تأییدکننده ، اکنون می توانید با اطمینان 99.9٪ متقاعد شوید که شخص دیگر راهی برای شناسایی عینک دارد ، اگرچه هنوز نمی دانید کدام لیوان پر از سم است ، و کدام یک پر از آب است.

با این حال شخصی که شما و ضرب المثل را مشاهده کرده است ، قانع نیست. از نظر تئوری ، تأیید کننده و ضرب المثل می توانستند با یکدیگر در هم بزنند و با حرکات از پیش تعیین شده نمایش را به نمایش بگذارند.

اثبات صفر دانش توضیح داد: قسمت 1
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.