آیا روتر من می تواند ویروس بگیرد؟

فلش روتر

روتر مانند یک رایانه کوچک کار می کند و نرم افزارهای سفارشی را برای یک هدف خاص طراحی می کند. روترها سیستم عامل دارند ، اغلب رابط گرافیکی دارند و معمولاً به اینترنت متصل هستند.

درست مانند همه رایانه ها ، روترها می توانند به بدافزار آلوده شوند ، اگرچه بردارهای حمله و آسیب احتمالی می توانند برای هک رایانه بسیار متفاوت باشند..

روترها دارای مشکلات امنیتی هستند

اختلاف قیمت بزرگ بین روترها اغلب برای مصرف کنندگان گیج کننده است ، زیرا برخلاف رایانه های شخصی ، تفاوت کیفیت همیشه مشهود نیست. از آنجایی که روترها معمولاً به یک مکان فیزیکی گره خورده اند ، نیز وجود دارد امتحان کردن قابلیت اطمینان آنها دشوار است در محیط های مختلف ، برخلاف لپ تاپ های بسیار تلفن همراه یا تلفن های هوشمند.

روترها اغلب به روزرسانی ها را دریافت نمی کنند ، یا به روزرسانی ها باید به صورت دستی بارگیری و اعمال شوند - فرآیندی دست و پا گیر که گزینه ای جذاب برای بسیاری از کاربران غیرکاربرد فناوری نیست..

روترها مسیری مطلوب برای مهاجمان هستند زیرا در نقطه ای بسیار حساس در یک شبکه قرار دارند - درست در لبه. آنها یک نقطه متمرکز هستند و به هر دستگاه موجود در شبکه وصل می شوند. روترها تمام داده هایی را که هر دستگاه به اینترنت ارسال می کند ، می خوانند و در صورت عدم رمزگذاری این اتصالات ، روتر می تواند به راحتی اسکریپت ها و پیوندهای مخرب را تزریق کند.

برخلاف دستگاههایی که کاربران با آنها ارتباط مستقیمی دارند ، ممکن است رفتار مشکوک در روترها خیلی طولانی تر نشوند. وقتی روتر سرکش می رود ، هیچ پنجره ای یا سیگنال هشدار دهنده وجود ندارد و خطاهایی مانند سرعت متناقض یا اتصالات افتاده ممکن است از خطاهای موجود در طرف ارائه دهنده خدمات اینترنت قابل تشخیص نباشد..

روترهایی با دسترسی از راه دور قابل بهره برداری هستند

به عنوان یک قاعده کلی ، کنترل پنل روتر فقط باید در دسترس کسانی باشد که از نظر جسمی در نزدیکی آن هستند. این باعث می شود سطح حمله به میزان قابل توجهی کاهش یابد ، حمله به صورت ناشناس و از راه دور به روتر سخت می شود و حمله به تعداد زیادی روتر به طور همزمان غیرممکن است..

محدود کردن دسترسی فقط به اتصالات سیمی گامی خوبی در جهت امنیت بیشتر روتر است. بدون Wi-Fi ، کنترل روتر کاملاً به دسترسی به مواد بستگی دارد ، یک مفهوم امنیتی که ما با آن بسیار آشنا هستیم.

بدون Wi-Fi بدان معنی نیست که نیازی به نگرانی در مورد هک وایرلس نیست ، تنها کاری که باید انجام دهید این است که مطمئن شوید هیچ کس وارد فضایی که روتر در آن قرار دارد نیست. بر روی آن.

روتر هک شدهچه روتر ممکن است در انگلستان ویکتوریا به نظر برسد.

بسیاری از روترها در گذشته هک شده اند

در سال 2014 ، کرم ماه تعداد زیادی از روترهای سری E Linkys را آلوده کرد. یک پنل مدیریت به صورت پیش فرض و اعتبار نامه های چک ضعیف ، دروازه ورود به بدافزارها شد هدف هنوز ناشناخته است. وصله ای توسط Linkys تهیه شده است ، اما تا زمان تهیه آن به کاربران توصیه می شد دسترسی از راه دور را در روتر خود غیرفعال کنند. فقط می توان حدس زد که چگونه بسیاری از کاربران این روترها بلاگ ها را درباره امنیت اطلاعات می خوانند و در واقع این توصیه را دیدند.

چند ماه قبل از کرم ماه ، کاربران بانکداری آنلاین لهستانی با یک حمله سرسختانه مورد هدف قرار گرفتند. بدافزارها روترها را به روشی مشابه کرم ماه آلوده کردند ، اما فقط تغییرات کوچکی در نرم افزار ایجاد کردند. این مسیریاب را برای جدا کردن سرورهای DNS نشان داد و هنگامی که کاربران آدرس اینترنتی بانکهای خود را وارد می کنند ، در عوض آنها به سایت های فیشینگ هدایت می شوند که حساب هایشان به خطر بیفتد. یک حمله مشابه دیگر 300،000 روتر را در سرتاسر جهان به خطر انداخت.

همچنین در سال 2014 ، هکرها توانستند ده ها روتر را در آلمان بدست آورند و هزاران یورو را از هر کاربر دزدی کردند ، وقتی مهاجمین تلفن های VoIP مجازی را تنظیم کردند و از آنها برای تماس با شماره های پریمیوم گران قیمت استفاده کردند. این امر امکان پذیر است زیرا تنظیم پیش فرض روی روتر اجازه ورود به سیستم از راه دور را می دهد.

چه می شود اگر روتر من آلوده شده باشد?

اولین قدم برای بدست آوردن کنترل ، پیدا کردن دکمه تنظیم مجدد در پشت روتر است. این معمولاً یک دکمه بسیار کوچک است که باید چند ثانیه با یک سوزن یا کلیپ کاغذ فشرده شود. چراغ روتر با شروع فرآیند تنظیم مجدد چشمک می زند.

با فشار دادن مجدد ، روتر به حالت خریداری شده بازگردد و از شما خواسته می شود رمز جدید خود را انتخاب کرده و سایر تنظیمات را دوباره تنظیم کنید. متأسفانه ، حفره امنیتی که به روتر شما امکان سازش را داده است ، هنوز وجود دارد و به زودی منجر به سازش دیگری خواهد شد.

با جستجوی شماره مدل در وب ، درباره مشکلات امنیتی رایج و شناخته شده با روتر خود آگاه شوید. ممکن است سرنخی در مورد چگونگی آلوده شدن روتر شما پیدا کنید ، و چه کاری می توانید انجام دهید تا دوباره از وقوع آن جلوگیری شود.

از روترهای سرکش خود محافظت کنید

اگر کنترل روتر را دارید ، مدلی را انتخاب کنید که به آن اعتماد دارید و به شما امکان می دهد آن را کنترل کنید. Ideal روتر است که از نرم افزارهای منبع آزاد و منبع باز مانند DD-WRT یا Tomato پشتیبانی می کند.

تنظیمات روتر خود را تغییر داده و اطمینان حاصل کنید که دسترسی از راه دور محروم است و پنل سرور دارای رمز عبور کافی و طولانی و منحصر به فرد است. مطمئن شوید که با استفاده از روتر خود ، تمام به روزرسانیهای موجود در سیستم عامل را به طور ایده آل با تنظیم روتر خود بارگیری کنید.

در برخی از روترها ، به خصوص قدیمی تر و ارزان ، ممکن است متوجه شوید که به روزرسانی ها در دسترس نیستند و گزینه های امنیتی رضایت بخش نیستند. در حالی که یک روتر جدید نباید بانک را بشکند ، روترهای 10USD $ آن را در رابطه با امنیت و حفظ حریم خصوصی کاهش نمی دهند. انتخاب یک روتر با نرم افزار منبع باز و به روزرسانی های خودکار اعمال شده.

Buffalo و Linksys از جمله تولید کنندگان معتبر روترهای DD-WRT هستند. همچنین می توانید روترهای مارک ExpressVPN را بر روی Flashrouters خریداری کنید ، که امکان تنظیم ExpressVPN را بر روی روتر خود آسانتر می کند..

هنگامی که روتر قادر به اجرای نرم افزار منبع باز هستید ، می توانید خود را با جدیدترین سیستم عامل خود فلش کنید ، تا از حملات ایمن تر شوید..

اگر شما کنترل روتر خود را ندارید (به عنوان مثال اگر ارائه دهنده سرویس اینترنت شما آن را با مودم خود همراه کرده است و اجازه تغییر آن را نمی دهد ، یا اگر از Wi-Fi عمومی استفاده می کنید) ، بازهم می توانید خود را از استراق سمع محافظت کنید ، سوابق DNS را خراب کرده یا با اجرای یک VPN بدافزار را تزریق کنید.

تصویر برجسته: floral_set / عکسهای سپرده
قطعاً یک روتر ویکتوریا نیست: عکسهای صفر / سپرده

آیا روتر من می تواند ویروس بگیرد؟
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.