چگونه به درستی از هارد دیسک های خود استفاده کنید

تصویری از لپ تاپ که محتویات آن را درون سطل آشغال می کند.

داده ها با ارزش هستند تصاویر ، اسناد قانونی ، سیاهههای مربوط به چت و حتی بازیهای ویدیویی ذخیره شده ، همه مواردی هستند که نمی خواهید عمومی شوند.

امروزه ، مردم به طور کلی برای محافظت از داده ها به مسافت های زیادی می روند ، اما دستگاه ها پیری می شوند و برای همیشه دوام ندارند. هنگامی که نیاز به جایگزینی آنها داریم ، اغلب فکر نمی کنیم چه اتفاقی می افتد به داده هایی که هنوز در درایو هستند ، و چگونه ممکن است مردم بتوانند به آن دسترسی پیدا کنند.

اکثر رایانه ها دارای یک دیسک سخت یا HDD هستند که دیسک هایی با یک لایه فلزی مغناطیسی پوشیده شده اند. آنها مانند یک CD یا وینیل ضبط می شوند و توسط یک سنسور در نوک بازو خوانده می شوند.

HDD ها بسیار حساس هستند و داده ها می توانند به روش های مختلف بر روی آنها بمانند. هنگام استفاده از HDD ، مهم است که مطمئن شوید هنوز کسی نمی تواند به داده های موجود در آن دسترسی پیدا کند.

خوشبختانه گزینه های مختلفی برای پاک کردن هارددیسک ها داریم که قابل اطمینان ترین آنها ترکیبی از ابزارهای دیجیتالی و فیزیکی است. اگر رایانه شما دارای یک HDD است ، مهم نیست که آن را بفروشید یا از آن استفاده کنید ، قبل از خلاص شدن از شر آن را مطالعه کنید..

1. هارد دیسک خود را به محض خرید آن رمزگذاری کنید

همیشه تمام اطلاعات را در هارد دیسک خود رمزگذاری کنید. سیستم عامل های مدرن باید این کار را انجام دهند ، اما بهتر است بررسی کنید که آیا سیستم عامل شما رمزگذاری دیسک را بطور پیش فرض امکان پذیر می کند یا خیر.

راهنمای سیستم عامل مک ، ویندوز 10 و اوبونتو را بررسی کنید تا ببینید که چگونه HDD خود را رمزگذاری کنید (همان روشها باید برای هارد های خارجی نیز کار کنند). همچنین می توانید از Veracrypt استفاده کنید ، که یک ابزار کراس پلت فرم جالب برای رمزگذاری درایوها و داده ها است.

اطمینان حاصل کنید که داده های خود را با رمز عبور ایمن رمزگذاری کرده اید ، آنقدر طولانی و پیچیده است که نمی تواند توسط کسی که قدرت محاسباتی زیادی دارد مجبور به ظلم شود..

2. HDD خود را قبل از فروش آن پاک کنید

علاوه بر این ، می توانید HDD خود را با ایجاد مجدد آن پاک کنید. تقریباً همه سیستم عامل ها دارای ابزار داخلی هستند که می تواند درایو شما را از بین ببرد ، اگرچه همه آنها نام اختصاصی خود را دارند:

  • مدیریت دیسک در ویندوز
  • ابزار Disk در سیستم عامل Mac
  • دیسک در اوبونتو

در حالت ایده آل ، سه یا چهار مرتبه از طریق پاک کردن عبور کنید تا مطمئن شوید داده های دیسک شما غیرقابل بازیابی است.

3. HDD خود را جدا و از بین ببرید!

در صورتی که می خواهید بدون هیچ اثری مطمئن شوید ، یا در صورتی که هارد دیسک شما به راحتی رمزنگاری ، بازتولید و پاک سازی نشود (به عنوان مثال ، در صورت خراب شدن) ، لازم است که درایو را غیرقابل استفاده فیزیکی کنید. یعنی آنرا خرد کنید!

در مرحله اول ، شما باید دیسک های فلزی براق را از درون پرونده HDD دریافت کنید. معمولاً این شامل پیچاندن چند پیچ ​​است ، اما تا زمانی که قصد ندارید آن را به هم بریزید ، احساس راحتی کنید تا از هر نیروی لازم استفاده کنید.

پس از دریافت دیسک های فلزی ، گزینه های مختلفی برای از بین بردن آنها وجود دارد. با شکاف و لبه های تیز مراقب باشید و همیشه لباس های مناسب مانند دستکش و عینک ایمنی بپوشید!

از چکش استفاده کنید

در دسترس ترین ابزار برای از بین بردن هارد دیسک چکش است. هر چیزی که باعث تغییر شکل دیسک شود ، یا سوراخ هایی در آن ایجاد شود ، دسترسی به داده های ذخیره شده در دستگاه را دشوارتر می کند..

حفرش کن

می توانید سوراخ های داخل HDD خود را سوراخ کنید تا مطمئن شوید که دیگر هرگز برنمی گردد. اما این امر همچنین به شما نیاز دارد تا به درستی دیسک را به گونه ای برطرف کنید که با اطمینان بتوانید مته را در مقابل آن نگه دارید.

آهن ربا!

هیچ آهنربایی این کار را انجام نمی دهد ، اما اگر به آهنرباهای قوی نادر از زمین نادر دسترسی داشته باشید ، آنها داده های موجود در دیسک را غیر از شناسایی می کشند..

آنرا خرد کنید

تاکنون موثرترین روش برای از بین بردن دیسک خرد کردن آن است. خردکننده کاغذ دفتر شما برای انجام این کار آماده نیست ، اما شاید یک کالسکه در این نزدیکی باشد به شما اجازه می دهد تا از آنها وام بگیرید?

حلش کن

اسید باتری یا چیزی مشابه آن ، پوشش نازک را که داده ها را ذخیره می کند ، حل می کند. فقط در صورت داشتن آموزش مناسب برای مقابله با اسید ، از این روش استفاده کنید!

اقدامات پیشگیرانه برای محافظت از درایوهای شما

در هنگام خرید یک درایو دیسک جدید ، باید بلافاصله آن را رمزگذاری کنید تا در صورت از دست دادن یا فروش آن ، در برابر سوءاستفاده محافظت کنید.

گرچه منطقی است که HDD ها را هنگام پایان کار از بین ببرید ، دیگر نیازی به از بین بردن SDD ها نیست. رمزگذاری و پاک کردن SDD شما تنها راه خلاص شدن از محتوای آن است.

چگونه به درستی از هارد دیسک های خود استفاده کنید
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.