اعتبار رمزنگاری فیسبوک در تلاش است تا دولتها را مجاب کند

دایره ای به شکل سکه سفید بر روی پس زمینه بنفش. درون دایره به شکل سکه ، سه خط موج دار آرم Libra قرار دارد.

بیش از 2،000 ابزار رمزنگاری ، توکن و blockchain در بیش از 250 سیستم عامل در سراسر جهان وجود دارد. برخی از این ارزها توسط افراد مستعفی مانند Satoshi Nakamoto بیت کوین ایجاد می شوند ، و برخی دیگر توسط محصولات کودک ، نوپا ، شرکت های بزرگ فناوری یا حتی دولت ها تصور می شوند. تقریبا هیچ یک از آنها توجه نمی کنند. تا هفته گذشته ، هیچ رئیس جمهور ایالات متحده نشسته ای از کلمه “بیت کوین” استفاده نکرده بود.

درجه بالا می رود

با این حال ، هنگامی که فیس بوک ، پس از حدس و گمان و انتظار زیاد ، cryptocurrency خود را بنام Libra اعلام کرد ، دولتها سریعاً به آن پاسخ می دادند. در هند ، سیاستمداران اظهار داشتند كه “این چیزی نیست كه ما با آن راحت بوده ایم” ، در حالی كه سناتور آمریكایی شرود براون ، در میان بسیاری از همكاران دیگر از هر دو بخش طیف سیاسی ، سریع اظهار داشت: “ما نمی توانیم اجازه دهیم كه فیس بوك برنامه دیگری را اجرا كند. cryptocurrency جدید خطرناک از حساب بانکی سوئیس بدون نظارت. “

ولادیسلاو گینکو ، اقتصاددان کرملین ، افزود: “كیك تركیب فیس بوك هیچ راه جایگزینی برای جلوگیری از مسدود كردن در سرزمین روسیه نخواهد داشت” ، در حالی كه ماركوس فربر ، نماینده پارلمان آلمان ، از تبدیل شدن فیس بوك به “بانك سایه” هشدار داد. در حالی که اعضای دموکرات مجلس نمایندگان قانون نگه داشتن فناوری بزرگ را از امور مالی پیش بینی کردند ، در توییتر با انتقاد شدید روبرو شد.

در خود جامعه cryptocurrency ، این پروژه موج های زیادی ایجاد نکرد. اما هرچه دولت ها نگرانی های خود را بیشتر نشان دهند ، علاقه مندان به گزینه های باز و بدون مجاز برای كسب كردن شروع به بالا بردن ابروهای خود می كنند. چرا وقتی بیت کوین چنین کاری نکرد ، فیسبوک توانست چنین انتقادات شدید و مختصر را برانگیزد؟ آیا در حالی که بیت کوین قانونی باقی بماند ، آیا با این وجود ارزش بیت کوین در آمریکا و اروپا روبرو خواهد شد؟ آیا در جایی که بیت کوین شکست خورده بود ، میزان موفقیت در پذیرش گسترده و موفقیت پذیر خواهد بود?

ترازو به عنوان یک تهدید

فیس بوک اولین سازمان بزرگی نیست که سکه خود را نیز راه اندازی کرده است. JP Morgan Chase در ماه فوریه سال جاری cryptocurrency خود را اعلام کرد ، ضمن آنکه استارت پرداخت Circle ، با حمایت Goldman Sachs ، یک توکن را در سپتامبر سال 2018 راه اندازی کرد. طبق گزارش ها ، Telegram رقیب فیس بوک 1.7 میلیارد دلار برای ساخت نشانه خاص خود TON جمع آوری کرده است..

به نظر می رسد برخلاف بیت کوین یا هر یک از رقبای خصوصی این شرکت ، فیس بوک به سرعت در حلقه های مالی که به خوبی پیوند دارند ، عصبی شده است. به طور مشابه با بیت کوین ، نه تنها سیستم بانکی بلکه هژمونی دلار آمریکا را با ساختن سیستمی که از فدرال رزرو و بانکهای تجاری جدا شده است ، به چالش می کشد. در حالی که فیس بوک اعلام کرده است ارز خود ، مشابه حقوق ویژه صندوق بین المللی پول (SDR) ، در ابتدا توسط یک سبد ارز ملی حمایت می شود ، به هیچ پول صادر شده از دولت بستگی ندارد و ممکن است آزادانه در برابر آنها شناور کند ، که احتمالاً توسط طلا نیز پشتیبانی می شود. یا املاک و مستغلات در آینده.

واگذاری قدرت یک سیستم مالی به یک کنگلومرای فنی که ممکن است هر لحظه کشور را برای یک پناهگاه مالیاتی در کارائیب ترک کند ، مطمئناً سیاستگذاران را به هیچ وجه تحریک نمی کند. علاوه بر این ، اگر فیسبوک دروازه های پرداخت خود را کنترل کند ، دولت ها توانایی تحریم شرکت یا مجبور کردن آن را به پیروی از قوانین محلی خود ، از جمله حمایت از حریم خصوصی در کانادا ، کمک به اجرای قانون در روسیه یا سخنرانی نفرت در آلمان از دست می دهند..

چرا ترازو فقط ممکن است موفق شود

این حس وجود دارد که برخلاف سایر ارزهای رمزنگاری شده که امروزه وجود دارد ، فیس بوک قادر خواهد بود تعداد قابل توجهی از مردم را به استفاده از ترازو متقاعد کند. پایگاه کاربر گسترده فیس بوک یک نشانه است. واتساپ ، پرکاربردترین محصول این شرکت ، بیش از 1.5 میلیارد کاربر دارد. مجهز بودن این تلفن های 1.5 میلیارد کاربر به کیف پول دیجیتال مناسب ممکن است کلید اصلی “یک انقلاب صنعتی چهارم” باشد.

اما ممکن است این یک کابوس دیستوپی تکنوکراتیک باشد. در حالی که ممکن است فیس بوک نتواند مستقیماً بر ما ظلم کند ، دانش دقیق درباره عادات خرید ما علاوه بر محافل اجتماعی و علایق شخصی ما ، به یک شرکت واحد اجازه می دهد تا از هر وجه معامله ای بی سابقه ای از داده ها را جمع کند..

پول تأثیرات شدیدی در شبکه دارد. ما هرچه هموطنانمان به عنوان پرداخت بپذیرند ، از همه مهمتر برای اجاره ، حمل و نقل و غذا ، به عنوان پرداخت می پذیریم. فرار از “شبکه زاکباکس” فراتر از شبکه اجتماعی برای ما سخت تر است. اگر ترازو بتواند قدرت خرید خود را بهتر از ارزهای فیات حفظ کند ، ممکن است برای میلیاردها نفر در بازارهای نوظهور مقاومت ناپذیر باشد. فیس بوک برخلاف اقتصاددانان در بانکهای مرکزی ، ممکن است در دور کردن کاربران با تورم فایده ای نداشته باشد.

با این حال ، مسیر تصویب حتی برای فیس بوک بسیار سخت خواهد بود. هیچ بانکی واحدی به عنوان شریک لیبل امضا نشده است ، و Mastercard و Visa از این پروژه خارج شده اند ، وعده (تاکنون) افرادی که می توانند از طریق کارت اعتباری روی آن سوار شوند ، عقب مانده اند. از نظر بسیاری ، این واقعیت که تعویض ارز یک به یک به ارزهای آشنا وابسته نیست ، خطر دارد – اما بسیاری از آنها مستقر در کشورهایی هستند که ارز مستقیمی ندارند و به این جنبه جذب می شوند..

آیا می تواند به اندازه بیت کوین جسورانه باشد?

امکان تبادل راحت و پول نقد برای كیفرا ، احتمالاً موفقیت آن را تعیین یا خراب می كند.

بیایید بگوییم یک کاربر در ایالات متحده آمریکا با یک کارت اعتباری ، Libra را خریداری می کند و Libra را به یکی از اعضای خانواده در خارج از کشور منتقل می کند. چگونه می توان از سرعت و ارزان قیمت ترازو استفاده کرد؟ هر شریک محلی باید همان قوانین محلی را که ممنوعیت سایر سکوهای پرداخت و حواله ، مانند پرداختهای واتساپ مشکل دار است ، رعایت کند. متقاعد کردن مبدلان پول در بازار خاکستری محلی برای برخورد با پول با ارز الکترونیکی از قبیله ، خطرات خود را به همراه دارد و باعث می شود كه كیفیت داراییهایی مانند پول نقد داشته باشد ، مانند داشتن یك ابزار حامل با معاملات غیرقابل برگشت و مستعار..

افرادی که از استفاده از ارزهای رمزپایه مانند بیت کوین استفاده می کنند و طرفداری می کنند با این مشکلات و محدودیت ها آشنا هستند. بیت کوین توانسته است از بحث های سیاسی زیادی فرار کند زیرا در این رابطه کاری انجام نشده است. هر تبادل کننده مسئول مشتریان و معاملات خود است ، اما هیچ کس نمی تواند به عنوان یک کل برای سیستم پاسخگو باشد.

فیسبوک فقط یکی از اعضای بسیاری از بنیادهای Libra مستقر در سوئیس است ، اما این شرکت قبلاً نتوانسته است مردم را متقاعد کند که این یک پروژه خارج از کنترل آنها است. فیس بوک برای هر یک از تجاوزات قانونی Libra از نظر سیاسی و اقتصادی مورد هدف قرار می گیرد و بدون تمایل جسورانه بیت کوین برای نادیده گرفتن قانون و امور مالی ، Libra فقط یکی دیگر از برنامه های Fintech است.

اعتبار رمزنگاری فیسبوک در تلاش است تا دولتها را مجاب کند
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.