شهرهای هوشمند چیست؟

امکانات و خدمات یک شهر هوشمند

کلمات "شهر هوشمند" این روزها عملاً یک گفتگوی بی پروا است. در سرتاسر جهان ، شهرها دستگاه های IoT ، حسگرها و سایر مؤلفه ها را برای برداشت داده ها و بینش های عالی جمع آوری می کنند. سایر جنبه ها همچنین ممکن است شامل استفاده از اسکنر صورت ، Wi-Fi عمومی و سیستم های بدون پول برای هدف گیری دقیق تر یا حل مشکلات خاص باشد..

از روی سطح ، شهرهای هوشمند به ظاهر برخی از بزرگترین مشکلات شهرنشینی را حل می کنند. چراغهای راهنمایی و رانندگی هوشمند به مدیریت ترافیک ساعت سرعتی کمک می کند و از بروز خط مشی جلوگیری می کند. در صورت عدم استفاده ، وسایل هوشمند به طور خودکار خاموش می شوند ، باعث کاهش هزینه های انرژی و جلوگیری از اتلاف می شوند. Wi-Fi همه کاره به افراد کمک می کند تا در ارتباط باشند. و ادغام بیشتر فن آوری در عملیات دولت می تواند به کاهش نوارهای دستیابی ، بهبود خدمات ارائه شده و ایجاد روابط نزدیکتر بین شهروندان و دولت کمک کند.

پس چه زمانی شهرهای هوشمند شروع به کار کردند و چرا آنها در اینجا هستند?

مطابق با عصر اطلاعات, انگیزه اولیه برای فناوری شهر هوشمند توسط رئیس جمهور پیشین آمریكا ، بیل كلینتون از طریق سازمان خیرخواهانه خود ، بنیاد كلینتون انجام شد. در سال 2005 ، كلینتون از سیسكو سیستمی خواست كه به دنبال ایجاد سیستم شبکه ها ، سنسورها و مراكز داده برای توسعه كارآمد و مؤثر در شهرها باشد..

در نتیجه ، سیسکو برای برنامه ای با عنوان توسعه شهری متصل ، حدود 25 میلیون دلار اختصاص داد. شهرهای آزمایشی اولیه سانفرانسیسکو ، آمستردام و سئول بودند که در این آزمایشات مشخص شد که آیا این فناوری پتانسیل دارد یا خیر. اندکی پس از مرحله آزمایشی ، سیسکو بخش هوشمند و ارتباطات مشترک خود را راه‌اندازی کرد تا ساخت این فناوری را براساس مبنای تجاری آغاز کند. 

اما سیسکو تنها غول فناوری نبود که آینده ای را برای ادغام نزدیکتر با برنامه ریزان شهری شاهد بود. در سال 2008 ، IBM ابتکار عمل Smarter Planet را برای کشف سیستم ها و فناوری های هوشمند برای شهرها آغاز کرد.

ریو دوژانیرو اولین شهری بود که با IBM همکاری کرد. این شرکت یک مرکز پاسخگویی اضطراری را ایجاد کرده است که به مقامات محلی کمک می کند تا اطلاعات مربوط به چندین سرویس اداری مانند پلیس ، مدیریت ترافیک و انرژی را جمع آوری و مشاهده کنند. یک سیستم حسگر در سطح شهر با داده های زمان واقعی کمک می کند.

نمونه هایی از پروژه های شهر هوشمند

آستین
شهر آستین ، تگزاس ، نخستین بار قصد خود را برای استفاده از فناوری برای حل چالش های شهری در ماه مه سال 2016 اعلام کرد. از آن زمان ، این شبکه با استفاده از کنتورهای دیجیتال به منظور بهینه سازی مصرف انرژی و صورتحساب ، شبکه هوشمند مستقر می کند. داده های بزرگ همچنین برای سهولت ترافیک و آگاه سازی ساکنان از شرایط اضطراری به کار گرفته می شوند. Wi-Fi رایگان عمومی در پارک ها موجود است و ابتکار عمل با داده آزاد از سال 2013 آغاز شده است.

بوستون
طرح های هوشمندانه شهر بوستون زیر دفتر شهرداری مکانیک جدید شهری است که به طور رسمی در سال 2010 راه اندازی شده است. کمپین Go Boston 2030 با هدف حل مشکلات نگرانی در زمینه ترافیک و تحرک در شهر با استفاده از کیوسک های دیجیتالی ، سیگنال های ترافیکی شبکه ای و برنامه های تلفن هوشمند. دولت بوستون دارای یک تیم تجزیه و تحلیل داده های اختصاصی است که برای بهبود چگونگی تخصیص منابع در شهر و مدیریت پروژه های کارهای عمومی به وی دستور داده شده است.. 

آمستردام
شجره نامه شهر هوشمند آمستردام به سال 2016 میلادی برمی گردد ، هنگامی که جایزه نوآوری پایتخت اروپا در کمیسیون اروپا را دریافت کرد. آمستردام به غیر از میزبانی یک جامعه نوپا و مبتنی بر فناوری پررونق ، تلاش می کند تا در صدر روندهای انرژی تجدیدپذیر هم بماند. به عنوان مثال از کامیون های برقی برای جمع آوری زباله استفاده می شود. پنل های خورشیدی ایستگاه های اتوبوس و تابلوهای تبلیغاتی. بام کارآمد انرژی ، کنتورهای هوشمند و سوئیچ های روشنایی بخش قابل توجهی از زیرساخت های انرژی را برای خانوارها و مشاغل تشکیل می دهند. 

لندن
همیشه لندن دارای یک طرز فکر خلاقانه و متفکرانه است ، بنابراین جای تعجب ندارد که زیرساخت های عمومی شهر به طور فزاینده ای توسط فناوری شکل می گیرد. چندین کانون Wi-Fi رایگان وجود دارد که پراکنده در پایتخت انگلیس هستند و سیستم حمل و نقل عمومی چشمگیر آن از داده های بزرگی برای بهبود خدمات خود استفاده می کند. با این وجود ، یک جنبه مسکونی وجود دارد: لندن یکی از پربازدیدترین شهرهای جهان است که تقریباً 69 دوربین مدار بسته برای هر 1000 ساکن وجود دارد.. 

هانگزو
با استفاده از دوربین های نصب شده در سراسر شهر چین Hangzhou ، پروژه ای با محوریت ایمنی که از سال 2015 آغاز شده است ، توانایی پلیس را برای حل جرایم دارایی به طرز چشمگیری بهبود بخشیده است. سپس City Brain آمد ، مرکز کنترل ترافیک جاده ای که توسط غول فناوری Alibaba مستقر شده است و دفتر مرکزی آن در Hangzhou است و A.I در زمان واقعی را ارائه می دهد. تجزیه و تحلیل فعالیت در بسیاری از تقاطعات ترافیکی - سایپرز ، باشگاه دانش این سیستم تنظیمات چراغ راهنمایی را برای صاف کردن جریان ترافیک انجام می دهد ، مدت زمان انتظار رانندگان را حدود 15٪ در منطقه آزمایش کاهش می دهد و دقایقی را از زمان رفت و آمد خود صرف نمی کند. همچنین ادعا می شود حوادث رانندگی را با دقت بالایی گزارش می دهد.

تورنتو
اما جاه طلبانه ترین کاربرد یک پروژه شهر هوشمند همکاری بین شهر تورنتو و آزمایشگاه های پیاده رو Alphabet است. هنگامی که برای اولین بار در سال 2016 آغاز شد ، این پروژه با هدف ایجاد یک محله "از اینترنت به بالا" انجام شد. این شهر که مایل به ایجاد شهرت روزافزون خود به عنوان قطب استعدادی در فن آوری است ، این شهر به آزمایشگاه های Sidewalk تقریباً دسترسی بی وقفه به 12 هکتار از املاک و مستغلات برتر داد. در مرکز شهر تورنتو. از آن زمان ، این پروژه بحث برانگیزتر از مزایای ملموس ، از جمله استعفای چندین مدیر کلیدی ، افزایش انتقاد عمومی و پیامدهای ناگوار برای حفظ حریم خصوصی. 

قسمت دوم این مجموعه به دنبال تجزیه ساختار آزمایش تورنتو برای ساختن یک شهر باهوش تر و بحث درمورد پیامدهای این فناوری ها بر روابط دولت مقیم است.. 

شهرهای هوشمند چیست؟
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.