نحوه جابجایی درایوهای قدیمی یا آسیب دیده ایمن

امن-هارد دیسک

اگر مانند سایر کاربران رایانه هستید ، به ندرت داده ها را دور می کنید یا حذف نمی کنید. و با ارزان تر و ارزان تر شدن فضای دیسک ، بندرت مجبور خواهید شد. اما اگر نیاز به خلاص شدن از شر یک هارد دیسک قدیمی دارید ، مهم است که ابتدا اقدامات احتیاطی را انجام دهید.

هزینه ذخیره سازی حافظه طی سالهای اخیر به طرز چشمگیری کاهش یافته است. براساس داده های جمع آوری شده توسط جان سی مک کالوم ، یک هارد دیسک با فضای کافی برای نگهداری دو ترابایت (TB) از داده ها ، در سال 2004 به شما 1،360 دلار هزینه خواهد کرد. سه سال بعد ، در سال 2007 ، این قیمت به 530 دلار دلار کاهش یافت. در سال 2010 فقط 140 دلار هزینه می شد و در سال 2013 110 دلار.

امروز می توانید تقریباً دو برابر فضای 110 دلار داشته باشید و دو درایو TB هم اکنون در انتهای کوچکتر طیف موجود درایوهای سخت قرار دارند..

نحوه آماده سازی برای خرابی هارد دیسک

مهم است که کامپیوتر خود را به درستی تنظیم کنید ، برای اطمینان از رمزگذاری هارد دیسک. این آسان است برای راه اندازی در مک با FileVault داخلی. کاربران ویندوز می توانند از برنامه هایی مانند Bitlocker برای رمزگذاری درایوهای سخت خود استفاده کنند و بیشتر توزیع های لینوکس مانند اوبونتو دارای این قابلیت رمزگذاری بومی هستند..

توصیه می شود یک هارد دوم فیزیکی نگه دارید (نه فقط یک پارتیشن جداگانه در هارد دیسک داخلی). یک رایانه رومیزی اغلب می تواند به راحتی یک هارد دیسک دیگر را در برج خود جای دهد و یک هارد اکسترنال برای برج ها یا لپ تاپ های کوچکتر انجام می دهد. اگر تنها از مهمترین داده های خود نسخه پشتیبان تهیه کنید ، به هیچ وجه مورد نیاز ذخیره سازی گران نخواهد بود.

هر راه حل پشتیبان گیری را انتخاب کنید ، به یاد داشته باشید که نسخه پشتیبان تهیه کنید. رمزگذاری معمولاً فقط با زدن یک جعبه اعمال می شود و اطمینان حاصل می کند که داده ها در برابر توقیف ، سرقت یا از بین رفتن محافظت می شوند..

پیش بینی خرابی درایو های سخت می تواند دشوار باشد و گاهی اوقات آنها ناگهانی و فوراً کشنده هستند. با این حال ، بیشتر اوقات ، خرابی دیسک سخت به آرامی روی شما ایجاد می شود ، و خطاهای بیشتر و بیشتری هنگام بوت شدن رایانه رخ می دهد ، خرابی سیستم بیشتر ، و تعداد بیشتری پرونده غیرقابل دسترسی.

امیدوارم طبیعتاً کند سرعت خرابی باعث شود تا پرونده ها بدون از بین رفتن قابل توجه ، به یک درایو جدید منتقل شوند.

در حال جایگزینی هارد دیسک شما

با توجه به سرعتی که هارد درایوها بزرگتر و ارزانتر می شوند ، احتمالاً می خواهید هارد دیسک دستگاه خود را قبل از تعویض رایانه خود جایگزین کنید. هارد دیسک ها دارای قطعات متحرک سریع هستند و یکی از کم دوام ترین قطعات رایانه هستند که طول عمر آنها فقط سه تا پنج سال است.

با وجود چنین عمر کوتاهی ، بازار پر جنب و جوش برای هارد دیسک های مورد استفاده وجود دارد. برخی افراد آنها را برای ذخیره اطلاعات ارزان می خرند ، در حالی که برخی دیگر مانند گروه های جنایتکار ، به طور سیستماتیک هارد دیسک های قدیمی را خریداری می کنند تا به دنبال اطلاعات شخصی و اسرار شرکت باشند..

گذرواژه‌ها و کوکیهای ذخیره شده در درایوهای سخت می توانند به خصوص با ارزش باشند ، اما اطلاعات شخصی شما نیز به دلایل بسیاری از جمله سرقت هویت نیز می تواند تقاضای زیادی داشته باشد..

نحوه برخورد با درایو قدیمی خود

پس از انتقال داده های خود به دستگاه جدید ، باید از هارد دیسک قدیمی خود خلاص شوید. در حالت ایده آل دیسک سخت سخت هنوز کار می کند ، و می توانید آن را با ابزار داخلی سیستم عامل خود مانند DiskWipe در ویندوز ، Disk Utility در Mac OS X یا ابزار Gnome Disk در Ubuntu قالب بندی کنید..

نگران نباشید ، کل درایو را فرمت کنید ، آن را با صفر رونویسی کنید (این گزینه را در ابزار دیسک خود انتخاب کنید) و به صورت اختیاری یک یا دو بار این روند را تکرار کنید ، فقط برای اینکه مطمئن شوید.

بازیابی اطلاعات شما اکنون بسیار دشوار خواهد بود و بسیار گران قیمت است. اگرچه ممکن است یک مخالف با بودجه مانند آژانس جاسوسی یک دولت بزرگ بتواند برخی از اطلاعات شما را بازیابی کند.

اهداف رده بالا برای نظارت احتمالاً نیاز به انجام برخی اقدامات اضافی برای رندر کردن هارد دیسک های آنها غیرقابل خواندن ، مانند جداسازی درایو و ریختن سطح دیسک ها یا خرد کردن قطعات دارد. با این حال ، این فرایندها برای کاربران بی تجربه توصیه نمی شود و می تواند خطرات جدی برای سلامتی به همراه داشته باشد.

مطمئن شوید که سیستم های قدیمی محافظت می شوند

اطمینان حاصل شود که دیسک های سخت قدیمی حاوی داده های شخصی رمز نشده نیستند ، خیلی دیر نیست. رمزگذاری به همان اندازه هم اکنون رایج نبوده است ، حتی به تازگی به عنوان سه سال پیش ، به احتمال زیاد درایوهای قدیمی شما به درستی ایمن نیستند.

برای مثال اگر توانایی پاک کردن دیسک سخت خود را ندارید ، زیرا کامپیوتر شما دیگر قادر به کشف آن نیست ، ممکن است دیگران نیز نتوانند به داده های شما دسترسی پیدا کنند. با این حال ، گاهی اوقات دشوار است ارزیابی چگونگی رفع یک هارد دیسک آسان ، و عدم اطمینان می تواند خطر را به همراه داشته باشد.

آسانترین راه برای خواندن هارد دیسک شما غیرقابل خواندن ، در مواردی که نمی توانید به آن دسترسی پیدا کنید ، سوراخ کردن سوراخ روی آن یا سر خوردن آن با چکش است.

از بین بردن هارد در چنین روشی نیاز به احتیاط و تجربه زیادی در حفاری دارد. به احتمال زیاد شما نیاز به اعمال نیروی زیادی دارید که می تواند به شما یا محیط اطراف شما آسیب برساند.

درایوهای قدیمی سخت را با خیال راحت و با مسئولیت دور کنید

به یاد داشته باشید که درایوهای سخت به سادگی نمی توانند در سطل زباله خانگی دفع شوند ، زیرا این مواد حاوی مواد سمی هستند و تا حدی قابل بازیافت هستند. بازار الکترونیکی یا ایستگاه بازیافت شما باید در این زمینه به شما کمک کند.

تصویر برجسته: عکسهای KirillM / سپرده

نحوه جابجایی درایوهای قدیمی یا آسیب دیده ایمن
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.