دستگاه های شما رتبه بندی می کنند. بر این اساس رفتار کنید.

[ware_item id=33][/ware_item]

تصویری از یک متر. انگشت شست از یک طرف ، انگشت شست از طرف دیگر.


شانس دیده اید که قسمت "بدنام" را ببینید ، "Nosedive" ، دنیایی را نشان می دهد که افراد عادی بر اساس تعاملات اجتماعی خود ، یکدیگر را ارزیابی می کنند. در نمایش محبوب - که به ماهیت فراگیر فناوری در زندگی ما انجام می شود و تصویری ناخوشایند از آینده را ترسیم می کند - این رتبه بندی ها به یک الگوریتم جامع باز می شوند و نمرات اعتباری اجتماعی فردی را محاسبه می کنند که وضعیت اقتصادی اقتصادی را تعیین می کند..

در این دنیای ساختگی ، داشتن نمره پایین مانع از ادامه زندگی روزمره شما می شود. شما نمی توانید ماشین کرایه کنید ، هتل رزرو کنید یا هزینه پرواز را بپردازید.

اما این داستان برای کسانی که مشمول سیستم تحول اعتباری اجتماعی چین هستند ، به طرز نگران کننده ای نزدیک به خانه است. سیستم چینی که برای تکرار مدل غربی نمرات اعتباری مالی ساخته شده است ، به روشی مشابه عمل می کند به جز اینکه رفتار خوبی را به ارمغان می آورد (و مجازات بد) را فراتر از بازپرداخت به موقع بدهی.

توصیف یک دولت به دلیل اعمال نفوذ بزرگ بر رفتار شهروندان آسان است. اما این یک نکته کلیدی است. نیروی وسیع تری که در درجه اول این مدل اعتباری اجتماعی منحصر به فرد را ممکن می سازد ، گسترش اسکنرهای صورت ، دستگاه های دیجیتالی ، الگوریتم های یادگیری ماشین و مدل های داده بزرگ است. آنها در اینجا هستند تا با گذشت زمان بمانند و باهوش تر شوند.

نظارت نیرویی تاریک و اسرارآمیز است

فناوری این توانایی را دارد که اساساً قراردادهای اجتماعی ما را دگرگون کند و شاید ، ممکن است منجر به از بین رفتن دولت ملت در شکل فعلی خود شود.

اگر این مطلب را می خوانید ، احتمالاً طرفدار نظارت نیستید. شما برای حفظ حریم خصوصی خود ارزش قائل هستید و ترجیح می دهید دولت نمی داند که شما 24/7 انجام می دهید. اما به این دلیل است که ما این انتخاب را داریم (حداقل برخی از ما) در جهانی زندگی کنیم که حقوق ما تا حدی رعایت شود.

اگر در داخل پانوپتیکون زندگی می کردیم ، چگونه رفتار ما تغییر می کرد؟ پانوپتیکون متولد نوشته های فیلمی فیلسوف انگلیسی ، جرمی بنتام ، به بنایی اشاره دارد که دارای یک برج رصد در مرکز دایره سلولهای زندان است..

قرار است یک panopticon این درک را به وجود آورد که اقدامات شما در هر زمان ممکن کنترل شود. هر زندانی که به بیرون از سلول زندان خود نگاه می کند ، می تواند برج مرکزی را مشاهده کند. به هیچ وجه نمی توان اطمینان داد که یک نگهبان در همان لحظه به آنها نگاه می کند ، اما هیچ راهی برای جلوگیری از آن وجود ندارد.

بنتام معتقد بود که قدرت باید در عین حال تاریک و اسرارآمیز قابل مشاهده باشد. وی تصریح کرد: رابطه فرد با جامعه به آن بستگی دارد: از طریق نظارت ، ما مجبور خواهیم شد از نظر اخلاق ، اخلاق و نگرش نسبت به کار با هنجارهای اجتماعی مطابقت داشته باشیم.

اعتبارات اجتماعی در حال حاضر اینجا هستند

بنتام در اوایل قرن نوزدهم درگذشت ، اما کار و ایده های او زنده است. و در حالی که panopticon به عنوان یک الگوی اجرای رفتار واقعاً از زمین خارج نشده است ، مطمئناً می توانیم استدلال کنیم که این تنها ابزارهای متفاوت است.

برای مثال بیایید رتبه بندی Uber را بدست آوریم. این شرکت در اوایل سال جاری تأیید کرد که شروع به ممنوعیت سواران با رتبه های پایین خواهد کرد. رانندگان با رده بندی پایین با پیامدهای مشابهی روبرو هستند: آنها نمی توانند در برخی ایالت ها برای Uber Black رانندگی کنند و آنها می توانند درخواست سوار شدن کمتری داشته باشند.

پیام در اینجا ساده و در عین حال مستقیم است: با مودب بودن ، دوستانه بودن و یا قطع شدن از آن استفاده کنید. اگر این کنترل رفتار نباشد ، من نمی دانم که چیست.

و این به دور از تنها تجلی فن آوری است که در انتخاب سبک زندگی ما تغییر می کند. شرکت های بیمه اطلاعات Fitbit شما را می خواهند تا بتوانند بررسی کنند که شما چقدر سالم هستید و بالقوه حق بیمه شما را تنظیم می کنید. مسواک های هوشمند داده ها را به ارائه دهنده دندانپزشکی خود باز می گردانند ، بنابراین اگر اغلب به اندازه کافی دندان خود را مسواک نزنید ، آماده سرفه کردن پول های بیشتر شوید.

ما هم آمده ایم که به این مدل ها نیز اعتماد کنیم. آیا تاکنون محصولی را از فروشنده eBay با رتبه پایین خریداری می کنید؟ چند بار قبل از تلاش برای سرویس جدید ، نظرات را آنلاین می خوانید?

البته هر یک از این مثالها نشان دهنده یك ناچیز از نظارت است ، نه سكته گسترده ای كه توسط یك سیستم اعتباری اجتماعی دولتی اجرا می شود. اما این محدودیت ظاهرا ، بیشتر وجود دارد ، زیرا شرکت های فناوری در محدوده محدود خود فعالیت می کنند. اگر همه این نقاط داده با هم جوش داده شده باشند ، می توانند به یک سیستم نظارتی گسترده دامن بزنند.

این یک امر اخلاقی است اعتیاد ما به فناوری و نقاط داده ای که ما مایل به کنار گذاشتن آنها هستیم ، باعث می شود که الگوریتم های باهوش تر و پیشرفته تر شرکت های فنی باشند. اگرچه شکایت از کمبود حریم شخصی آسان است ، واقعیت این است که فناوری هنگامی که اطلاعات بیشتری درباره ما داشته باشد به ما کمک می کند. بسته به نحوه نگاه شما یک چرخه فضیلت یا شریر است.

یک اصطلاح برای آن نیز وجود دارد: سرمایه داری نظارت ، ایجاد شده توسط شوشانا زوبوف از دانشکده بازرگانی هاروارد.

آیا حریم خصوصی تلفیقی اجتناب ناپذیر از فناوری است?

با افزایش سیستم های اعتبار اجتماعی در کل جامعه ، استفاده از دولت چیست؟ نیروهای متمرکز برای حمایت از آزادی و تضمین حقوق اساسی برای جوامع ضروری هستند یا اینها هستند؟ اگر بدانیم که دستگاه های موجود در جیب ما قادر به ضبط اقدامات روزمره هستند ، این امر به طور خودکار منجر به تغییرات رفتاری نمی شود?

آیا آنارشیسم جنبش اصلی اجتماعی بعدی است؟ به گفته استاد آندریاس ویتل ، که استدلال می كند كه "فن آوری های دیجیتال ممكن است فرصتهای جدیدی را برای اشكال بزرگ سازمانهای آنارشیستی فراهم كنند ، مطمئناً امكان پذیر است."

بسیاری از ما از خطرات حریم خصوصی مرتبط با فناوری آگاه هستیم. با این حال ما از الکسا می خواهیم چیزهایی را برای ما و سیری خریداری کند تا مسیرهای رانندگی را بررسی کند. ما موسیقی خود را در Spotify پخش می کنیم ، غذای خود را از طریق Uber Eats سفارش می دهیم و چک های خود را از طریق Venmo تقسیم می کنیم.

فناوری برای ماندن است و نگرانی های مربوط به حریم خصوصی آن را از نقشه پاک نمی کند. سوالی که باید با آن مواجه شویم این است که آیا این خدمات همچنان به ما ادامه خواهد داد یا اینکه در نهایت راه دیگری خواهد بود?

دستگاه های شما رتبه بندی می کنند. بر این اساس رفتار کنید.
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.