מה זה מטא נתונים ומה המשמעות של זה?

מטא נתונים הם מונח שאנחנו רואים ושומעים הרבה בימינו. עבור כל מי שמכיר את היוונית או הלטינית, משמעותו עשויה להיות לא ברורה – מכיוון שבשפות אלה ‘מטא’ נוגע לשינוי ומיקום בהתאמה.

אבל המטא במטא נתונים הוא הסוג המודרני והפניה-עצמית – מטא נתונים הם נתונים על נתונים. הנתונים המתארים את עצמם, או לפחות את האובייקט או המנה שאליה הם שייכים.

מדריך זה יבחן מה זה מטא נתונים ולמה הוא משמש – כולל השלכות על פרטיותך.

מטא נתונים החלו בספריה

על קצה המזלג, מטא נתונים משמשים לארגון מידע כך שיהיה קל יותר לגלות ולהשתמש.

זה התחיל בספריות, כאמצעי לקטלוג מידע בארכיון. כן: מערכת Decimal Desimal המפורסמת היא דוגמה מוקדמת למטא נתונים.

כרטיסי קטלוג ספרייה יכללו נתונים שיטתיים על כל ספר, כגון:

  • כותרת הספר
  • המחבר שלה
  • קטגוריית הנושא
  • תקציר קצר
  • קוד קטלוג שאמר למשתמשים בספריה כיצד למצוא את מיקום הספר

הרעיון שמאחורי מטא נתונים לא ממש השתנה מאז שנוצרה מערכת זו. זה פשוט עבר דיגיטלי, ומשמש כעת לכל דבר, החל בארגון ספריית הסרטים שלך ועד הכוונת תנועה באינטרנט.

אתה מייצר מטא נתונים כרגע

עכשיו אתה יודע מה מטא נתונים יכולים לעשות, די קל לדמיין כיצד ניתן להשתמש בהם כדי לארגן כל מיני מידע דיגיטלי. וזה באמת משמש במגוון דרכים אדיר. הנה כמה דוגמאות לשימוש במטא נתונים על ידי שירותים שאתה כנראה משתמש בהם כל יום.

אימייל – כל דוא”ל שאתה שולח ומקבל כולל את השולח ואת שם הנמען וכתובת הדוא”ל שלו, את השעה שנשלחה, את כתובת ה- IP ממנה נשלח ונתונים ספציפיים להודעות אחרות כמו שורת הנושא. המטא נתונים משמשים כדי לשלוח את ההודעה למקום הנכון ואז לארגן ולהציג אותה נכון.

מכשיר טלפון – רשתות טלפון משתמשות במטא נתונים כדי לחבר שיחות טלפון ולרישום נתוני שיחה לצורך חיוב ומטרות אחרות. מטא נתונים עשויים לכלול את מספר המתקשר, את זמן ומשך השיחה ואפילו את מיקום ה- GPS של האנשים המדברים.

רשת חברתית – האם שמת לב לאפליקציות של צד שלישי שאתה נרשם אליהן באמצעות פייסבוק או טוויטר תמיד מבקשות גישה למידע הבסיסי, לרשימת החברים שלך ועוד? מה שהם עושים זה לגשת למטא נתונים המאוחסנים על ידי חשבון הרשת החברתית שלך כדי לזהות אותך. אהובי האינטרסים והפייסבוק שלך יכולים להיחשב גם כמטא נתונים אישיים אודותיך, המשמשים את השירות למיקוד מודעות והצעות לדף שעשויות לעניין אותך..

דפי אינטרנט – מטא נתונים זה פחות או יותר מה שהופך את החיפוש לחיפוש. מטא נתונים אופייניים לדפי אינטרנט כוללים את כותרת העמוד, תיאור, תאריך שפורסם, מילות מפתח והרבה, הרבה יותר. מטא נתונים אלה משמשים מנועי חיפוש לקטלוג באינטרנט, כך שתוכלו לחפש בו בקלות.

ספריות מדיה דיגיטלית – בין אם אתה משתמש ב- iTunes או שיש לך שרת מדיה ביתי, המטא-נתונים הם ששומרים על כל המוסיקה והסרטים שלך מסודרים ומוצגים יפה. מטא נתונים אופייניים ל- mp3 כוללים את שם האמן, שם השיר, שם האלבום, שנת יציאתו ועוד.

מטא נתונים משמשים גם באינספור שירותים יומיומיים אחרים – מצילום לצפייה בטלוויזיה בכבלים.

מטא נתונים גם גורמים לאינטרנט לעבוד

שימוש חשוב נוסף במטא נתונים הוא בהכוונה וטיפול בתעבורת האינטרנט. ללא מטא נתונים אלה, אף אחד מהמידע שאנו מעבירים דרך האינטרנט לא יגיע לאן שהוא הולך.

כפי שאתה בטח יודע, נתונים שנשלחו דרך האינטרנט נקצצים ל’חבילות ‘הניתנות לניהול.’ כל אחת מהחבילות הללו צריכה להביא מידע על יעדה, מאיפה הוא הגיע וכיצד להשתמש בהן. וניחשתם נכון – כל מנה שנשלחת דרך האינטרנט כוללת מטא נתונים לעשות את העבודה הזו.

מטא נתונים והפרטיות שלך

בשלב זה צריך להיות ברור שמטא נתונים באמת, ממש מועילים. אבל יש משהו אחר במטא נתונים שכולנו צריכים להיות מודעים אליו.

רוב דוגמאות המטא נתונים שלמעלה – דוא”ל, שיחות טלפון, רשת חברתית וגלישה כללית ברשת – נושאים מידע אישי אודותיך. ו המטא נתונים האישיים שלך מועברים דרך האינטרנט וברשתות אחרות, שם צדדים שלישיים יכולים לגשת אליו.

אנשים שעשויים לגשת למטא-נתונים שלך כוללים:

האקרים – צדדים שלישיים זדוניים הניגשים לנתונים הלא מאובטחים שלך יכולים להשתמש בהם כדי לפקח על הפעילות שלך ולגנוב ממך.

סוכנויות ממשלתיות – כאשר סוכנויות כמו ה- NSA עוקבות אחר פעילויותיך, המטא-נתונים שהושגו כחוק הם משתמשים בהן כדי לעשות זאת.

משווקים – שירותים כמו פייסבוק מאחסנים כמות ענקית של מטא נתונים אישיים אודותיך. ומכיוון שמקור ההכנסה העיקרי של פייסבוק הוא פרסום, זה די ברור מדוע.

היה מודע למטא נתונים והישאר מאובטח

מטא נתונים נמצאים בכל מקום, ובמובנים רבים זה הופך את חיינו לקלים וטובים יותר. אבל כדאי לזכור שבאינטרנט וברשתות ציבוריות אחרות ניתן לראות מטא נתונים אישיים ולהשתמש בהם בדרכים שאולי אינך יודע עליהם.

בכל פעם שאתה משתמש בשירותים דיגיטליים, אתה יוצר מטא נתונים לגבי עצמך. אבטחת VPN יכולה לעזור לשמור על בטיחות הנתונים שלך מצדדים שלישיים. אבל עם האופי המיוחד של מטא נתונים כיום, זה משהו שכולנו צריכים להיות מודעים אליו.

לחץ כאן כדי לחזור למדריכי הפרטיות באינטרנט של ExpressVPN

מה זה מטא נתונים ומה המשמעות של זה?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.