מילון מונחי הביטקוין המקיף

Contents

21

המספר הסמלי, מכיוון שיכולים להיות אי פעם 21 מיליון ביטקוין. לא ידוע מדוע בחר סאטושי נקאמוטו במספר מדויק זה.

100X

בהתייחס לאחת הצמיחה הצפויה במטבע, או לכמות המינוף המשמשת בסחר שולי. או סימן לשוביות קיצונית או נכונות לקחת סיכונים.

51% התקפה

רוב הכורים בביטקוין יוכלו להסתבך בהוכחה על מחסומי עבודה כדי לתקוף את הרשת. התקפה כזו לא תאפשר לכורים לגנוב כספים כלשהם, אך הם יכלו להפוך פעולות שאושרו לאחרונה ולחסום עסקאות ספציפיות או כלליות, למשל, על ידי הקפאת כספים. מתקפה מוצלחת של 51% יכולה להביא לעצירת המערכת.

כתובת

כדי לשלוח למישהו ביטקוין, אתה זקוק לכתובת הביטקוין שלהם. כתובת היא טכנית חשיפת ה- SHA-256 של מפתח ציבורי, שתוקנה מראש עם 1, 3 או bc1. זה יכול להיות מקודד עם base58 או bech32.

אוירדרופ

תהליך הענקת אלטקוין חדש שנוצר למחזיקי ביטקוין קיימים. בדרך כלל, תהליך זה מחייב את המשתמשים להזין את המפתחות הפרטיים שלהם ללקוח Altcoin – מהלך מסוכן הדורש מהמשתמש להזיז תחילה את הביטקוין שלהם לפני שהם טוענים כי יש לו את האוויר..

אלטקוין

כל cryptocurrency או אסימון שאינו ביטקוין. משמש בדרך כלל באופן מגנאי. שם נרדף לשיטקוין.

ASIC

מעגל משולב ספציפי ליישום. שבבים מתמחים שעברו אופטימיזציה לביצוע פונקציית ה- Hash של SHA-256 המשמשת בכריית ביטקוין.

החלפה אטומית

החלפת ביטקוין עבור אלטקוין באופן שאינו דורש נאמנות נקרא החלפה אטומית. מדובר בעסקה שנעשתה בתנאי עסקה אחרת ונכפתת באמצעות קריפטוגרפיה, מה שמאפשר לאף אחד משני הצדדים לרמות. החלפה אטומית יכולה להיות דוגמא טובה לחוזה חכם.

בסיס 58

משמש בכדי להפוך מספרים גדולים לקלים יותר וקל יותר לניתוח בהשוואה לבינארי או לבסיס הנפוץ 10 (באמצעות מערכת המוכרת של מספרים 0-9). Base58 הוא ערכת הקידוד המשמשת לכתובות ביטקוין נפוצות, החל מ- 1 או 3. היא כוללת את המספרים 1-9, כל התווים הגדולים מלבד I & O וכל תווי אותיות קטנות למעט l (שכן ניתן לטעות בתווים דומים). ראו גם: Bech32.

אצווה

בדרך כלל, עסקת ביטקוין מכילה תפוקת יעד אחת ופלט שינוי אחד. עם זאת, לשירותים שעושים עסקאות מרובות יש תמריץ לעסקות ‘אצווה’. עסקה יחידה עם תפוקות מרובות במקום עסקאות מרובות חוסכת מרחב חסימות ועמלות.

דוב

אדם פסימי לגבי ביטקוין.

דובי

סוחר כבד שהוא פסימי או מוכר כמויות גדולות של מטבעות.

Bech32

Bech32 היא ערכת קידוד חדשה שהופכת את הכתובות למאובטחות יותר, במיוחד בהקשר של ערכות רב-מעשיות. כתובות אלה מתחילות ב- ‘bc1’ והן בדרך כלל ארוכות יותר מכתובות בסיס 58.

BIP

הצעה לשיפור ביטקוין היא נוהל מקובל להציע שינויים ותוספות לקוד הביטקוין. לא כל ה- BIPs רלוונטיים לקונצנזוס נקמוטו – חלקם פשוט שולטים בנוהלים, בשיטות עבודה מומלצות או בתקנים.

כספומט ביטקוין

מכונה טלפונית אוטומטית לביטקוין מוכרת ביטקוין תמורת מטבע נייר. מכונות מסוימות יכולות גם להפיץ פיאט.

ביטקוין במזומן

באוגוסט 2017, קבוצה של חובבי ביטקוין שינתה את כללי הקונצנזוס של ביטקוין, במיוחד אלה השולטים בגודל הבלוק. כאשר הצטרפו אליהם רק כמה כורים ומשתתפים, הרשת המזלגה לצמיתות. כל מי שהחזיק ביטקוין לפני המזלג קיבל סכום שווה של מזומן ביטקוין (המכונה “מטוס אוויר”), אותו ניתן לסחור בבורסות אחרות.

ביטקוין Core

ביטקוין Core הוא לקוח הביטקוין הפופולרי ביותר.

ביטקוינד

Bitcoind, קיצור של Bitcoin Daemon, הוא גרסת שורת הפקודה של Bitcoin Core.

ביטקוין-קיט

Bitcoin-qt (מבוטא חמוד) הוא הממשק הגרפי של קוד הביטקוין, לקוח הביטקוין הפופולרי ביותר. נקרא על שם ערכת הכלים של ה- widget QT, עליו הוא בנוי.

ביטקוינר

אדם שמשתמש בביטקוין. פעולות, אימות, שמירה וכרייה הן כל השימושים בביטקוין.

חסום

בלוק מכיל עסקאות. כל בלוק מתייחס לקודמו, ויוצר שרשרת ארוכה לגוש בראשית. העסקה הראשונה בגוש יוצרת כרגע 12.5 ביטקוין משום מקום – תגמול החסימה. בלוק נמצא, בממוצע, כל עשר דקות על ידי כורה. לאחר מכן מופץ הבלוק ברחבי הרשת ומקובל על ידי הצמתים כל עוד הוא תואם את כללי הקונצנזוס.

חסום תגמול

עבור כל בלוק שמוצא כורה, הם רשאים ‘ליצור’ ביטקוין משום מקום. כמה ביטקוין מורשים ליצור מוגדר על פי כללי הקונצנזוס של ביטקוין. הביטקוין שמותר להם ליצור נקרא תגמול הבלוק.

210,000 חסימות הביטקוין הראשונות הכילו תגמול של 50 BTC, 210,000 חסימות הבאות 25 BTC, כרגע 12.5 BTC ובשנת 2020 יהיו רק 6.25 BTC לכל גוש. 99% מכלל המטבעות ימוקשו לפני 2037, כל 100 ביטקוין מלבד 100 יכרות לפני 2081, וכל ביטקוין פרט לאחד עד שנת 2109. זה יימשך עד שפרס החסימה יוחלף 34 פעמים, בסביבות 2145. להיות התמריץ היחיד לשליפת ביטקוין. ראו גם: חצאים.

בלוקצ’יין

חסימות מתייחסות תמיד לחסימה הקודמת, שיוצרת שרשרת נתונים. שרשרת זו נקראת הבלוקצ’יין.

בלוק אקספלורר

ראה: סייר

גודל חסום

הגודל המותר של בלוק ב- blockchain של הביטקוין. מאז 2010 הגבול הוא 1MB. הסופטפורד SegWit מאפשר אחסון נתונים חתימה מחוץ לחסימה, מה שהופך את גודל החסימה המקסימאלי היעיל לכמעט 1MB או אפילו פי ארבעה..

שטח חסימות

בלוקים של ביטקוין מוגבלים בגודלם, וכמות השטח הזמין נקראת blockspace. ישנם עמלות לשימוש במרחב זה והתהליך שבאמצעותו כורים בוחרים עסקאות וכוללים אותם בבלוק נקרא שוק העמלות.

שידור

בעת חתימה על עסקה או כריית בלוק, הנתונים המדוברים משודרים לרשת כולה. זה לוקח כמה שניות עד שההודעה הגיעה לכל מי שעל כדור הארץ.

BTC

הנפוץ ביותר -> טיקר לביטקוין. מרבית הבורסות רושמות ביטקוין כ- BTC, בעוד שחלקן רשומות וסוחרות כ- XBT.

BTM

שם חלופי לכספומט של ביטקוין.

בול

אדם אופטימי לגבי ביטקוין.

קיבולת

נמדד בדרך כלל בעסקאות בשנייה, או TPS, הקיבולת של רשת הביטקוין משתנה, תלוי בסוגי העסקאות. באופן כללי, מדובר בין 3 ל 5 TPS תלוי בסוגי העסקה שאנו מניחים בהם נעשה שימוש (ראה SegWit ו אצווה).

פיצול שרשרת

ראו: מזלג

שינוי

כשאתה מוציא ביטקוין תצטרך להפנות לעסקה נכנסת קודמת, כך שכל הביטקוין תמיד אחראי על ה- blockchain. אך לעיתים רחוקות התשומות הקודמות תואמות את הסכום שאתה רוצה לשלוח, כך שתצטרך לקבץ תשומות יחד ולשלוח לעצמך הנותרים של ביטקוין כשינוי.

מלחמת אזרחים

מלחמת האזרחים בביטקוין של 2017 נסעה בעיקר סביב שאלת הגדלת גודל הבלוק. זה נגמר ביצירת מזומנים של ביטקוין והפעלת SegWit ברשת הביטקוין.

לקוח

לקוח ביטקוין הוא תוכנה המקיימת אינטראקציה עם הרשת. יכול להיות צומת מלא, צומת SPV או תוכנה מיוחדת.

בסיס מטבעות

לעסקה המכילה את תגמול הבלוק אין כל קלט. במקום זאת, נתונים שרירותיים, כגון מספר או הודעה, משמשים כבסיס המטבעות שלהם. לא להתבלבל עם חילופי הביטקוין הפופולאריים באותו שם.

Coinjoin

טכניקה המשלבת את העסקאות של מספר אנשים כדי לערפל אילו תשומות שייכות לאילו תפוקות.

אחסון קר

ביטקוינים המאוחסנים במדיום (כגון מחשב, מקל USB או פיסת נייר) שמעולם לא התחברו לאינטרנט.

מטבע צבעוני

ניתן לייחס (צבעוני) עסקה עם משמעות מיוחדת, כגון ייצוג של מעשה. לאחר מכן ניתן להעביר את המעשה הזה ולאחסן אותו כמו עסקת ביטקוין רגילה, מבלי שתערבב ותבזבז אותו בטעות בביטקוין הרגיל שלך..

אישור

כאשר עסקה כלולה בלוק על ידי כורה, היא נחשבת לבעלת אישור אחד. כל חסימת שנמצאה לאחר מכן מוסיפה אישור נוסף. רק עסקאות שאושרו מספיק נחשבות ל’סופיות ‘. בגלל האפשרויות להתקפות, יתכן שניתן יהיה להפוך את העסקה שיש לה אישור אחד או שניים בלבד. אולם, לאחר שש אישורים, עסקה נחשבת בדרך כלל לבלתי הפיכה, אם כי תלוי בגודל העסקה, יתכן שלא ייאמן להוציא אותה כפולה הרבה יותר מוקדם. בדרך כלל נחשב לעסקאות לא מאושרות כלא בטוחות, אם כי התקפות נדירות.

מטבע מוצפן

כסף המובטח באמצעות קריפטוגרפיה ב- blockchain ציבורי.

קריפטוגרפיה

קריפטוגרפיה או קריפטולוגיה היא הטכניקה של הסתרת מידע, אבטחת ואימות תקשורת.

סייבר פאנק

ז’אנר אמנות וספרות בו טכנולוגיה מתקדמת נקבעת נגד חברה דיסטופית בה שורר העוני. ביטקוין נקשר לעיתים קרובות לעתיד כזה בגלל אופיו האנרכיסטי. לא להתבלבל עם Cypherpunk.

Cypherpunk

תנועה חברתית שמטרתה להעצים את הפרט באמצעות התפשטות טכנולוגיה, ובמיוחד קריפטוגרפיה. ביטקוין הוכרז לראשונה ברשימת התפוצה של קריפטוגרפיה, שם התכנסו ברושים רבים ודיברו על הצעותיהם. “קוד Cypherpunks” הוא סיסמא פופולרית המיוחסת לתנועה.

ארנק כהה

ארנק ביטקוין ניסיוני המשתמש בתשלומי התגנבות ומטבע חיבור למטבע כדי לאפשר עסקאות אנונימיות יותר

ימים נהרסו

מדידה של מתי מוציאים לפתע מטבעות שאוחסנו זמן רב. מאה ביטקוין שנבזבז לאחר שהייתם בארנק במשך שנה נספרים כ- 36,500 (365 * 100) ‘ימים נהרסו’. קפיצות פתאומיות יכולות להעיד על דבורה שמוכרת את המטבעות שלהם.

קושי

בלוקים אמורים להימצא על ידי כורים, בממוצע, כל 10 דקות. עם הצטרפותם של כורים חדשים הם מוצאים בלוקים מהר יותר ויותר. הקושי מותאם בכל חסימות 2016 (בערך שבועיים) כדי להאט את יצירתם של Bitcoins חדשים. כאשר הכורים מכבים את המכונות שלהם, בסופו של דבר הקושי פוחת.

הוצאה כפולה

הבעיה הבסיסית שנפתרה על ידי קונצנזוס נקמוטו. ב- blockchain של ביטקוין אף אחד לא יכול להוציא ביטקוין פעמיים לאחר שחלף פרק זמן מסוים והעסקה אושרה..

במתקפה של השקעה כפולה, משתמש ינסה להונות משתתף על ידי שליחת מטבע, לקבל אישור אחד או שניים, ואז לתקוף את הבלוקצ’יין על ידי כריית בלוק סותר של אותו -> גובה כבלוק המכיל את העסקה. זה הופך להיות קל יותר ככל שיש לתוקף כוח רב יותר (התקפה של 51%), וקשה יותר ככל שיש לאישוש יותר אישורים. לאחר שש אישורים, עסקה נחשבת בדרך כלל לבלתי הפיכה אפילו עם מיליוני דולרים שהוצאו למתקפה.

ECDSA

אלגוריתם חתימה דיגיטלית של עקומת אליפטית הוא האלגוריתם שמשמש ביטקוין לייצור זוגות מפתח פרטיים וציבוריים ולאימות חתימותיהם. לא ברור שסטושי נקמוטו בחר באלגוריתם זה, מכיוון שהוא לא היה ידוע יחסית בזמן שחרורו של ביטקוין.

נאמנות

חוזה בין שני שותפי סחר ומתווך צד ג ‘, שצפוי להתערב רק אם אחד הצדדים קורא להם, למשל. משהו משתבש בהסכם.

זה יחסית יקר להניע כספים מסורתיים בהשוואה לביטקוין, שם ניתן להקים בפקדונות בזול באמצעות ארנק 2-של-3 רב-מעוצב. אם מתקיים החוזה, שני הצדדים המתנהלים יכולים להעביר את הכספים מבלי שהצד בפקולטה יתערב, בניגוד להסדרים המסורתיים, בהם המתווך תמיד צריך להתערב. יתרון נוסף בביטקוין הוא שהמתווך לעולם אינו בשליטה מלאה על הכספים. הם יכולים לגנוב כספים רק על ידי שיתוף פעולה עם לפחות אחד מהשותפים לביצוע פעולות.

חליפין

פלטפורמה שבה ניתן לקנות ולמכור פיאט או אסימונים אחרים עבור ביטקוין. בדרך כלל, חילופי דברים מתמחים -> OTC, פיאט או אסימונים.

מגלה ארצות

חוקר, או explorer, הוא כלי או אתר המאפשרים לנווט בנוחות את הנתונים המאוחסנים ב- blockchain. זה כולל חיפוש כתובות ויתרות הקשורות בהן, עסקאות ממתינות ואושרות, ומטא נתונים כמו OP_Return.

תשלום

עקב מרחב חסימות מוגבל, על עסקה לשלם אגרה כדי להיכלל בחסימה. באופן אידיאלי, התשלום האופטימלי מתגלה בשוק עמלות פונקציונאלי. בטווח הארוך, שכר טרחה יהיה התמריץ העיקרי עבור הכורים להמשיך בכרייה, מכיוון שפרס הבלוק יעבור לאט לאט.

שוק עמלות

עקב מרחב חסימות מוגבל, על עסקה לשלם אגרה כדי להיכלל בחסימה. באופן אידיאלי, שוק המתפקד היטב קובע עד כמה עמלות יקרות. בתקופות של גודש יש לשלם אגרה גבוהה יותר כדי לאשר עסקה, ואילו אגרה נמוכה יותר תאפשר לעסקיה להישאר בבית המפל עד לזמנים של עומס נמוך יותר. RBF הוא כלי חשוב לשוק העמלות.

פיאט

כספי פיאט הם מטבע שהונפק על ידי ממשלה.

התקפת שיטפון

בדומה למתקפת DDoS, מתקפת שיטפון ‘מציפה’ את הממפול באמצעות עסקאות. בשוק עמלות פונקציונליות הדבר מעלה את עמלות העסקה ומגביל את יכולת הרשת. התקפות שיטפונות יכולות להיות יקרות עבור התוקף – או שהם יצטרכו לשלם דמי טרנזקציה לכורים, או, אם הם כורים בעצמם, לשאת בעלות ההזדמנות של אי הכללת עסקאות משלמות אחרות..

מזלג

כאשר כל המשתתפים כבר לא מסכימים על מצב הרשת, זה מזלג. זה יכול לקרות כתוצאה מבאג, טעות או מעשה מכוון. לדוגמה, הרחבת הכללים (כמו הגדלת גודל החסימה או מספר Bitcoins הקיימים) מובילה בהכרח למזלג רשת. ראו גם: Hardfork ו- Softfork.

בלוק בראשית

לכל מחזיקי הבלוק יש חסימת ג’נסיס, שהיא הבלוק הראשון ב- blockchain. ב- Blockchain ביטקוין, בלוק בראשית מכיל את ההודעה “The Times | 1/3/2009 | קנצלר על סף חילוץ שני לבנקים “. לא ניתן לבזבז את הביטקוין בבלוק בראשית.

חצוי

כל 210,000 חסימות, שכר הבלוק נחצה. החל מ- 50 BTC לכל בלוק בשנת 2009, הוא עומד כיום על 12.5 BTC בלבד, אחרי שני מחצית. בסופו של דבר, שכר החסימה יעבור לאפס, אחרי 33 מחציות. נקרא גם “מחצית” (מחצית) & קורה), אירוע זה נחגג באופן פופולרי, בדומה ליום השנה החדש של הביטקוין.

Hardfork

כל שינוי שמרחיב את מערך הכללים הקיים (כלומר לאפשר דבר שבעבר אסור היה) נחשב לחומר קשה. אלא אם כל המשתתפים ישדרגו את התוכנה שלהם, שינוי כלל כזה יביא לפיצול שרשרת, המכונה בדרך כלל מזלג.

ארנק חומרה

שבב ייעודי המכיל מובלעת מאובטחת המאחסנת את המפתח הפרטי שלך. זהו ארנק חומרה רק אם לא ניתן לחלץ את המפתחות הפרטיים.

האש

חשיש הוא הפלט של -> פונקצית חשיש. כתובת ביטקוין היא תוצאה של החלת הפונקציה SHA-256 פעמיים על המפתח הציבורי שלה. כריית ביטקוין משתמשת באותה פונקציית חשיש כדי לאפשר למחשבים להוכיח שהם השתמשו בכמות מסוימת של חשמל באלגוריתם ההוכחה של ביטקוין.

פונקציית האש

פונקציית חשיש היא פונקציה ‘חד כיוונית’ קריפטוגרפית הדוחסת כל נתונים למספר המכונה חשיש. ניתן להשתמש במספר זה כטביעת אצבע עבור כל נתונים. פונקציה של חשיש נחשבת כבטוחה אם לא ניתן לחזות את הפלט שלה, ואם אין שני מיתרים ידועים המחושבים את אותו חשיש.

שיעור ההאש

מספר החשיש שיכול כורה ביטקוין לבצע.

כותרת עליונה

לכל בלוק כותרת באורך 80 סיביות. הוא מכיל את מספר הגרסה, חשיש החסימה הקודם, שורש מרקל של כל העסקאות, יעד הקושי והלא..

גובה

לכל גוש יש גובה, שהוא הרצף שלו ב- Blockchain החל מבלוק 0 ב- 3 בינואר, 2009.

הודל

איות שגוי של החזקה. מייצג את אתוס החיסכון והתכנון לטווח הארוך, לעומת פשוט לבזבז את המטבע שלך. לעתים קרובות נמתחים ביקורת על המנטליות ‘האגירה’ שלו, ביטקוירים רבים מעדיפים תרבות של חיסכון ותכנון לטווח הארוך. מסיבה כלשהי, HODL נתפסת לעיתים קרובות כראשי תיבות של Hold On for Life Dear בעיתונות.

ארנק חם

ארנק הפועל במחשב או בטלפון המחובר לאינטרנט. ראה גם: -> ארנק קר.

קלט ופלט

עסקת ביטקוין מתייחסת בדרך כלל לתשומה אחת או יותר כמקור הכספים שלה ושתי תפוקות או יותר. התפוקה שאינה מצביעה על מקבל התשלום היא תפוקת שינוי. רק לעסקת בסיס מטבעות אין כניסה, מכיוון שהיא יוצרת ביטקוין מאוויר דק.

ספר

שם נוסף ל- blockchain של הביטקוין. באופן כללי יותר, ספר חשבונות הוא תיעוד של עסקאות ונכסים, בדומה למאזן. ברשת הברק, לכל משתתף יש ספר אישי משלו, ואילו ברשת הביטקוין כולם חולקים את אותה ספר.

רשת ברק

רשת הברק היא רשת שיושבת ‘על העליונה’ של ביטקוין. המשתתפים יכולים להתחבר לרשת על ידי הפקדת ביטקוין בחוזים חכמים מיוחדים. לאחר מכן הם יכולים לבצע אינסוף עסקאות אחד עם השני בתשלום נמוך מאוד, מבלי להיות מוגבלים על ידי מגבלות היכולת של ביטקוין.

זמן נעילה

מאפיין של החוזים החכמים המשמשים את רשת הברק הוא הרעיון של Check-Locktime-Verify, או CLTV. זה יוצר עסקה שניתנת לפדיון רק לאחר שחלף פרק זמן מסוים.

מיינט

השם לרשת הביטקוין החיה, לעומת Testnet.

גמישות

באג בעסקאות ביטקוין סטנדרטיות מאפשר לכל אחד לשנות את מזהה העסקה לפני כריתת העסקה. באג זה מקשה על שרשרת שרשרת עסקאות לא מאושרות זו לזו. זה תוקן על ידי הצגת תקן עסקה חדש בשם SegWit.

שיחת שוליים

בעת סחר ביטקוין במינוף, עמדתך מובטחת רק עד לנקודה בה אובדןך מגיע לבטחונות שלך. אם זה יקרה, אתה “שולי נקרא” והביטחונות שלך (למשל, הביטקוין שלך) נמכרים ואתה רקט.

מקסימליסט

מישהו שרק בבעלותו או משתמש בביטקוין, ומאמין שמדובר במערכת הקריפטו או הבלוקצ’יין היחידה ששווה להקדיש לה זמן ומאמץ. לעתים קרובות יחד עם האמונה שאפקטים חזקים ברשת יובילו לכך שקריפטו-יורק אחד בלבד ישלוט בתשלומים גלובליים.

Mempool

כל לקוח מחזיק רשומה של כל העסקאות שלא אושרו. רשימה זו מהווה את mempool. עסקה מוסרת מה- mempool אם לקוח רואה שהיא מבוגרת מדי, או אם היא כלולה בלוק.

כרייה ממוזגת

בכרייה ממוזגת, blockchain מקבל את העבודה שנעשתה עבור blockchain אחר כעבודה תקפה. זה מאפשר לכורה לכרות על שני מחסומי בבת אחת. Namecoin היה מטבע פופולרי של כריית מיזוג.

שורש מרקל

החשיש הבודד בתחתיתו (או בחלקו העליון) של עץ מרקל נקרא שורש המרקל. לא ניתן לשנות שום ערך בעץ מרקל מבלי לשנות גם את השורש הזה. שורש זה כלול בכותרת החסימה.

עץ מרקל

בחלקו העליון (או התחתון) של עץ מרקל, כל מזהי העסקה כלולים בגוש. בכל רמה, מזהים זהה לשכבה שלאחר מכן עד שנותר רק חשיש אחד: ה- -> שורש.

מיקרו-תשלום

כל תשלום קטן מהרגיל נחשב לתשלום מיקרו. תשלום עבור קפה או נסיעה באוטובוס עשוי להיחשב כמיקרו-תשלום. רשת הברק מאפשרת תשלומים מתחת לסאטושי 1.

כורה

כורה בביטקוין הוא מכונה המחוברת לרשת הביטקוין, המבצעת אינסוף חשיש, המכונה הוכחת עבודה. כורה מתאר לעתים קרובות גם את האדם שמפעיל את המכונה.

ביטוי ממנומוני

ראה: ביטוי זרעים

ירח

לאן הולך הביטקוין? לירח!

MtGox

בורסת cryptocurrency שהייתה פעם כמעט את כל נפח המסחר העולמי בביטקוין. ברירת מחדל לשמצה בשנת 2014 לאחר שהודה שהפסיד את מרבית כספי הלקוחות שלהם.

Multisig

קיצור רב-חתימה, multisig הוא סוג של כתובת המאפשרת למספר גורמים לשלוט באופן קולקטיבי בכספים. Multisig 2-of-2 יש שני צדדים, שניהם נדרשים כדי לצאת מכל עסקה. משתמשים בו לרוב ברשת Lightning. בדרך כלל משתמשים בכתובות דו-של-שלוש multisig לאחסון קר או להנעה.

קונצנזוס של נקמוטו

החידוש העיקרי של ביטקוין טמון ביישום הוכחת העבודה שלו. נקרא לכבוד הממציא של ביטקוין סאטושי נקמוטו.

Namecoin

ה- cryptocurrency היחיד האחר שחזה סאטושי נקאמוטו, Namecoin כיוון ליצור blockchain אשר יאחסן רישומי שמות, בדומה לכתובות אתרים או שמות משתמש..

רשת

רשת הביטקוין מורכבת מצמתים, שעשויים להיות מכורים או פשוט מאמתים. לקוחות SPV או אור משמשים רק לביצוע עסקאות.

נוקוינר

מונח גנאי למישהו שאינו הבעלים של שום cryptocurrency, לעתים קרובות בשילוב עם ביטול המושג לחלוטין.

צומת

מחשב שמריץ לקוח ביטקוין שמוודא את תקינות הבלוקצ’יין והעסקאות החדשות, כמו גם מעביר עסקאות וחסימות חדשות לעמיתיו. כברירת מחדל, צומת הביטקוין שלך תתחבר לשמונה צמתים אחרים ותוכל להגדיר אותה כך שתאפשר חיבורים נכנסים נוספים. מכיוון שהרשת אינה תלויה בצמתים מסוימים, בפרט, קשה מאוד לאף גורם להפריע לעמיתים לתקשר זה עם זה.

נון

ה- nonce הוא חלק מכותרת החסימה. הכורה בוחר בחופשיות את הלא-מטרה, כשהמטרה היא למצוא חסימה שמהומה לערך עם מספר אפסים מובילים. כמה אפסים תלוי ביעד הקושי.

שירות נוטריון

שירות נוטריון ביטקוין מוכיח את קיומו של פיסת נתונים (כמו מסמך או תמונה) לפני זמן מסוים. על ידי הכללת חשיש חשיש בנתונים, ניתן להוכיח את קיומם של הנתונים האמורים לאחר זמן מסוים, תוך מתן מרווח זמן צר יחסית (~ 10 דקות) בו נוצר. עם זאת, זה לא מוכיח את האותנטיות של אותו מסמך או תמונה – רק את קיומו.

כספומט חד כיווני

כספומט חד כיווני הוא מכונה בה אנשים יכולים לקנות ביטקוין במזומן או, פחות נפוץ, כרטיס. שלא כמו כספומט דו כיווני, הוא לא יכול להפיץ מזומנים.

קוד OP

קודי המבצע מגדירים את שפת הסקריפטים של ביטקוין. ישנם כמעט 200 קודי OP, למרות שרבים מהם מושבתים בגלל אי ​​שימוש מסוים, או שהם מהווים סיכונים מיותרים.

OP_ חזרה

קוד OP זה הופך את הפלט לא חוקי. עם זאת, עדיין מועיל בעיקר להטמיע נתונים שרירותיים על ה- blockchain של ביטקוין לשימוש בכלים אחרים, כגון שירותי נוטריון..

יתום

כאשר נמצאים שני בלוקים בו זמנית, רק אחד מהם יכול להיות תקף. הפסול יתום, מכיוון שלא נבנים עליו חסימות רצופות. במקרים נדירים, השרשרת יכולה מזלג באופן זמני, למשל בגלל באג או זדון. במקרה זה, יהיו שתי שרשראות קבועות או שרשרת יתומה.

P2P

ראה: עמית לעמית

P2Pool

P2Pool הייתה מאגר כרייה מבוזר, בו כורים משולמים באופן יחסי לעבודתם, והורידו את מחסום הכניסה להפוך לכורה על ידי כריית סולו על ידי חלוקת המזל של מציאת בלוק למספר גדול של משתמשים והבטחת זרימת הכנסה יציבה

P2SH

שלם ל- Script Hash. במקום לשלוח ביטקוין למפתח ציבורי, ניתן לשלוח אותו גם לתסריט. כדי לממש מטבע זה, על הבעלים לחשוף את התסריט, והתסריט צריך לבצע בהצלחה. בעזרת טכניקה זו ניתן ליצור חוזים חכמים בביטקוין. כתובות P2SH מתחילות במספר 3, לעומת 1 לכתובות רגילות.

ארנק נייר

ארנק נייר הוא פיסת נייר המכילה מפתח פרטי גולמי, או הזרע לארנק. זה משמש כגיבוי לארנק או הוא סוג של אחסון קר.

עמית לעמית

“ביטקוין: מערכת מזומנים אלקטרונית מעמית לעמית” היא הכותרת של הביטקוין -> נייר דפוס. עמית לעמית פירושו שאין ארכיטקטורה ריכוזית וכי מישהו יכול להצטרף לרשת ולדבר ישירות עם משתתפים אחרים. מערכות פופולריות אחרות של P2P כוללות BitTorrent ו- I2P.

ממתין ל

עסקה ממתינה היא כזו ששודרה לרשת, אך טרם נכללה בחסימה. בדרך כלל, זה יושב בתוך mempool.

יום הפיצה

ב- 22 במאי 2010 רכש היזם לאסלו האניץ שתי פיצות בסכום כולל של 10,000 BTC. זו הייתה העסקה הידועה הראשונה בה שימש ביטקוין לקניית תועלת פיזית. נראה שהפיצה האהובה של סאטושי היא אננס והאם, כפי שנחשף בתגובה, אם כי רבים מקווים שהוא רק התלוצץ.

נקודת המכירה

המכשיר או הדלפק בו נמכר משהו. בהקשר של ביטקוין מדובר לרוב בתוסף, אפליקציית אינטרנט, אפליקציה בטלפון או שילוב למכשיר PoS מסורתי. לא להתבלבל עם הוכחת יתד.

בריכה

בריכת כרייה מאפשרת לכורים קטנים לשתף פעולה ולמצוא את הפיתרון לחסימה תקפה יחד. הפתרונות הם ‘מאגדים’ וכולם משולמים באופן יחסי לזכיות הבריכה, אם כי המספר המדויק משתנה.

PoS

ראו: הוכחת יתד, חתיכת חרא או נקודת מכירה

PoW

ראו: הוכחת עבודה

PPS

שלם למניה, שיטה נפוצה לבריכות כרייה כדי לקבוע כמה כל כורה משלם. PPS פירושו שהכורה משלם סכום קבוע לחשיש ללא קשר אם הבריכה מוצאת חסם או לא. אם הבריכה תתמזל היא תשמור על הרווחים, אך היא עשויה גם להיות חסרת מזל ולפשוט רגל.

מפתח פרטי

מפתח פרטי של ביטקוין הוא מספר אקראי של 256 ביטים. מהמפתח הפרטי, המפתח הציבורי נגזר באמצעות האלגוריתם ECDSA. לאחר מכן, מפתח ציבורי זה נוהג פעמיים באמצעות SHA-256, מקודד עם base58, ומוסמך מראש עם 1 כדי להפיק את הכתובת שלו. פורמטים אחרים של כתובות כמו bech32 ו- P2SH כוללים גם מפתחות פרטיים וציבוריים, אך הכתובות מקודדות אחרת.

הוכחת כווייה

כמה cryptocur מטבעות משתמשים ב- proof-of-burn כדי להקצות מניות ברשתות ה- PoS שלהם. כדי לקבל נתח במערכת החדשה, המשתמשים יצטרכו להרוס את הביטקוין שלהם, למשל באמצעות OP_Return.

הוכחת יתד

הוכחת הוכחת העבודה של ביטקוין היא אינטנסיבית מאוד באנרגיה. בהוכחה האלטרנטיבית של מודלים המוקשים כורים מייצרים בלוק תקף על ידי הצבעה עם המטבעות שבבעלותם ברשת התקפה. הרעיון של PoS מקדים את הוכחת העבודה של ביטקוין, אך מעולם לא מצא יישום נרחב בקרב cryptocururrency.

הוכחת עבודה

נקרא גם נקמוטו קונצנזוס, PoW הוא האלגוריתם הקונצנזוס של ביטקוין. כורים הורסים חשמל על ידי חיפוי כותרת החסימה באחרים משתנים עד שהם מוצאים בלוק תקף בהתאם למטרה לקושי. ככל שמישהו הורס יותר חשמל, כך גדל הסיכוי שהם ימצאו בלוק חדש, אשר מתגמל אותם על מאמציהם באמצעות ביטקוין שהוטבע זה מכבר, שנקרא עסקת מטבע הבסיס.

נוהל

פרוטוקול הביטקוין הוא מערך הכללים השולט במה שעושה חסימת עסקאות תקפה, כמו גם האופן בו צמתים מתקשרים זה עם זה. קל לשנות חלקים מהפרוטוקול, בעוד שאחרים דורשים קונצנזוס מכל הרשת, מה שהופך את השינויים לא סבירים ללא מזלג השרשרת. לפרוטוקול הביטקוין אין מפרטים שנכתבו רשמית מלבד הקוד שלו.

מפתח ציבורי

מפתח ציבורי נגזר מהמפתח הפרטי. מפתח ציבורי הוא נקודה על עקומת ECDSA. הקואורדינטות של x ו- y הן כל אחת 256 ביטים, מה שהופך את המפתח הציבורי ל 512 ביטים.

RBF

החלף לפי תשלום. תקן זה מאפשר למישהו להגדיל את עמלת העסקה ולהחליף את העסקה שלהם ב- mempool. זה מאפשר לאנשים לקבוע עמלת עסקה נמוכה יותר עבור עסקאות בעדיפות נמוכה ולהגדיל אותה מאוחר יותר אם רמת העמלה נשארת גבוהה, או אם העסקה הופכת להיות בעדיפות גבוהה.

רקט

האירוע בו אתה מאבד הכל במסחר cryptocurrency. קיצור של ‘הרוס’. ראו גם: שיחת שוליים.

סאטושי

לכבוד יוצרו, סאטושי נקמוטו, היחידה הקטנה ביותר של ביטקוין מכונה סאטושי. סאטושי הוא 1/100 מיליון או 10 ^ -8 ביטקוין. דרך שכבות שנייה כמו רשת הברק, יחידות כאלה יכולות להתחלק עוד יותר למילי-סאטושי, או 10 ^ -11 ביטקוין.

סאטושי נקמוטו

היוצר, או היוצרים של ביטקוין השתמש בשם הבדוי סאטושי נקמוטו כדי לפרסם את הביטקוין -> עיתון לבן ותקשורת עם משתפי פעולה. סאטושי נשמע לאחרונה מדצמבר 2010.

תסריט

ביטקוין מאפשר לעסקות לכלול סקריפטים שניתן להשתמש בהן ליצירת חוזים חכמים. ביטקוין משתמש בשפת תסריטים משלו וייחודית. אפשר גם לשלוח ביטקוין ל- hash script (P2SH) במקום מפתח ציבורי. ראו גם: קודי OP.

שפת תסריטים

שפת הסקריפטים של ביטקוין מאפשרת ליצור כללים מורכבים לפדיון קלט, כמו חוזים מולטי-בינונית וחוזים חכמים. אולם מסיבות אבטחה, מספר קודי ה- OP מוגבל, אין לולאות והשפה אינה Turing שלמה.

שכבה שנייה

רשתות המשתמשות ב- blockchain של ביטקוין רק כדי לעגן מידע חיוני או חוזים חכמים. רשתות כאלה חשובות לצורך הגדרת גודל הביטקוין למיליארדי משתמשים. דוגמאות לכך כוללות שירותי נוטריון ורשת הברק.

ביטוי זרע

במקום לגבות כל מפתח פרטי בארנק ביטקוין, ניתן להשתמש בביטוי זרע (או ביטוי ממנומוני) ליצירת כתובות אקראיות אינסופיות. יש צורך רק בביטוי לגיבוי, ויש לבצע פעולה זו פעם אחת בלבד.

SegWit

סוג עסקה חדש המתקן את בעיית הזריזות של עסקאות ביטקוין מדור קודם. יושם כסופטפורד, אך בשילוב עם היעדר הגדלת גודל הבלוק הפך לנושא שנוי במחלוקת שתרם למזלג המזומנים של ביטקוין..

SHA-2

SHA-2 היא משפחה של פונקציות חשיפה שתוכננה על ידי סוכנות הביטחון הלאומית של ארצות הברית. SHA-256, SHA-384 ו- SHA-512 הם כולם חלק מהמשפחה הזו.

SHA-256

SHA-256 מיושם לעתים קרובות בביטקוין, למשל ביצירת כתובות וכרייה. זה חלק ממשפחת SHA-2.

שיטקוין

ראו: Altcoin

חתימה

חתימה קריפטוגרפית מאפשרת לבעלים של מפתח פרטי להוכיח שהוא ברשותו של אותו מפתח מבלי לחשוף אותו. בביטקוין הוא משמש בעיקר להוכחת בעלות על המטבעות שלך.

דרך משי

בין 2011 ל -2013 דרך המשי הייתה שוק פופולרי ברשת האפלה המסחר בסמים ובניגוד. אפשר לטעון כי זה עזר לביטקוין להגיע לפופולריות והפגין את התועלת והעמידות של הרשת. עדיין אינן ידועות רבות מהנסיבות סביב יצירת דרך המשי והסרתן האולטימטיבית על ידי הרשויות. בגלל מעורבותו לכאורה בשוק דרך המשי, רוס אולבריכט מרצה כיום עונש מאסר עולם על סחר נרקוטים והלבנת הון.

חוזה חכם

חוזה חכם הוא טכני לא חכם ולא חוזה. זוהי תוכנית מחשב שמבוצעת על ידי מערכת מבוזרת, כמו רשת ביטקוין. הכללים שלו שקופים ולא ניתן לרמות אותו. ככאלה, זה נחשב בלתי ניתן להפרעה.

Softfork

Softfork הוא שינוי כלל שמדק את כללי הרשת. כל החסימות שנוצרו תחת מערך כללים חדש זה מתקבלות על ידי צמתים העוקבים אחר ערכת הכללים הישנה, ​​אך לא בהכרח כל החסימות שנוצרו תחת מערך הכללים הישן יישארו תקפות. שלא כמו קשיח קשה, חזיר רך אינו מוביל למזלג קבוע אם יותר מ- 50% מכוח החשיש אוכף אותו.

כריית סולו

כריית סולו פירושה שישות אינה חלק מבריכה אלא מנסה לכרות עצמה חסימות מלאות. בגלל כוח החשיש העצום של ביטקוין והמזל הכרוך במציאת חסימות תקפות, כריית סולו קשה ונדירה יותר ויותר.

התקפת דואר זבל

ניתן לרשום דואר זבל על ידי יצירת מספר גדול של עסקאות לעצמך ומילוי בלוק. זה מעלה עמלות והופך את ביטקוין לרוב ליקר יותר לשימוש תוך הפחתת הקיבולת שלו. קיימת מגבלת גודל החסימה כדי להפחית את העלות של התקפה כזו על צמתים, ולהבטיח שגם במהלך התקפה כזו הרשת נשארת בתפקוד. עם זאת, ככל שכורים מרוויחים דמי טרנזקציה, יתכן וזה יהיה יחסית זול לבצע פיגוע כזה.

פלט שהוצא

לכל עסקה יש קלט ופלט אחד לפחות. אם פלט הוא גם הקלט לעסקה אחרת הוא נחשב לבזבז. כדי לחשב את יתרת הביטקוין שלך, סיכמו את ערך התפוקות שלא הוצאו אליהם המפתח הפרטי.

SPV

אימות תשלום פשוט. בביטקוין -> לוח לבן, סאטושי דן באפשרות של SPV. זה יאפשר לצמתים להתריע זה לזה על חסימות לא חוקיות, ללא צורך לאמת את החסימה המלאה. SPV טרם יושם בהצלחה ועשוי להיות בלתי אפשרי, מכיוון שלא ניתן להוכיח שלילי (שהחסימה אינה תקפה). לא להתבלבל עם ארנקי SPV.

ארנק SPV

חלק מהארנקים מפרסמים את עצמם כארנקי SPV. הם לא מאמתים את ה- blockchain המלא של הביטקוין, אלא במקום זאת מסתמכים על צמתים כדי לחשב את היתרה. היזהר, שכן צמתים כאלה עשויים לשקר באופן תיאורטי לגבי איזון ותוקף של עסקאות לארנק SPV, ומכאן מאפייני האבטחה המופחתים שלהם..

תשלומי התגנבות

תשלומי התגנבות מאפשרים לשני צדדים לבצע תשלומים זה לזה מבלי לשלוח אחד לשני ישירות כתובת ביטקוין, שניתן ליירט. במקום זאת הם מנהלים משא ומתן על מפתח.

יעד

מספר המתאר את הקושי הנוכחי. כדי שחסימה תהיה תקפה, ה- hash של הכותרת שלה חייב להיות קטן מהיעד.

Testnet

Testnet של ביטקוין הוא שכפול של הקוד ורשת הביטקוין. למטבעות Testnet אין ערך והם משמשים לבדיקת יישומים. ביחס לטסטנט, ביטקוין נקרא לרוב Mainnet.

טיקר

סמלי טיקר משמשים בשווקי המניות כדי לזהות חברות ומטבעות. ביטקוין בדרך כלל משתמש בסמל -> BTC, אבל -> XBT הוא גם פופולרי.

חותמת זמן

ניתן להחתים זמן על מסמך על ידי הטמעת ה- hash שלו ב- blockchain הביטקוין באמצעות OP_Return. ראו גם: שירות נוטריון.

אסימון

אסימון הוא אובייקט המייצג זכות. תחת הגדרה זו, ביטקוין יכול להיחשב כאסימון (הזכות לביצוע עסקאות ב- blockchain ביטקוין). לעתים קרובות יותר, אסימונים נועדו לייצג מעשים, חוזים או חפצים פיזיים. ראו גם: href = “# מטבעות צבעוניים”>מטבעות צבעוניים.

TPS

עסקאות בשנייה. ראו גם: קיבולת.

עסקה

עסקת ביטקוין היא הודעה חתומה. זה מתייחס ל- -> עסקת קלט ומכילה לפחות אחת -> תפוקה. הם נוצרים על ידי א -> הארנק ואז העביר אותו אל -> צומתים, ששומרים אותם בתוך שלהם -> mempool. ברגע א -> הכורה כלל את העסקה שלך בתוך -> לחסום, זה נחשב -> אישר.

מזהה עסקה

לכל עסקה יש מזהה. בעוד שעסקאות מדור קודם מאפשרות באג שהופך את הזיהוי הזה לזיהוי, לעסקאות SegWit יש מזהה עסקה דטרמיניסטי. זה מאפשר רשתות שכבה שנייה כמו רשת הברק.

טיורינג שלם

בשימוש פופולרי, מחשב הוא טיורינג שלם אם הוא יכול לדמות מחשב אחר. זה נקרא על שם אלן טיורינג, בדרך כלל פירוש הדבר שהמכונה יכולה לחשב כל פונקציה חישובית שרירותית. ביטקוין אינו טיורינג שלם, מכיוון ששפת ה- scripting שלו מוגבלת בפונקציונליות. מגבלה זו היא החלטה מודעת, שכן אבטחת מכונה עם פונקציונליות מוגבלת היא משימה הרבה יותר לניהול.

כספומט דו כיווני

בניגוד לכספומט חד כיווני, דו כיוונית יכולה להפיץ מזומנים תמורת ביטקוין.

TXID

ראה: מזהה עסקה

פלט שלא הוצא

ראה: פלט שהוצא

כתובת יהירות

כתובת ביטקוין שנראית כתיב מילה או מורכבת רק מתווים מסוימים. זה נעשה על ידי יצירת מפתחות פרטיים במהירות, שאיבת הכתובת מהם ובדיקת אותם כנגד התוצאה הרצויה. תלוי כמה זמן כתובת הבלים אמורה להיות, זה עלול לקחת זמן רב מאוד או להיות בלתי ניתן להפשיל לחלוטין.

וובטה

מדידה דומה למשקל. Vbyte אחד הוא 4 יחידות משקל.

ארנק

תוכנה, חומרה או נייר המחזיקים בביטקוין שלך. הוא מכיל את המפתח הפרטי ישירות, או זרע להפיק מספר מפתחות פרטיים. ארנק לשעון בלבד מכיל רק מפתחות ציבוריים אך ניתן להשתמש בו ליצירת עסקאות לא חתומות או בדיקת יתרות.

משקל

לגבי עסקאות SegWit, זה פחות חשוב לחשב את גודלן, מכיוון שהם מפוצלים בין העסקה לחתימה. יחידת משקל מייצגת 1 / 4,000,000 את הגודל המרבי של גוש. צורה חלופית היא vbytes.

לוויתן

מישהו סוחר עם כמות גדולה של ביטקוין. ראו גם: דובי.

נייר דפוס

המסמך בן שמונה העמודים שפורסם על ידי -> Satoshi Nakamoto ב- 31 באוקטובר 2008 המתווה את תפקודי הליבה של ביטקוין.

XBT

חלופה -> סימון ביטקוין ל- BTC הנפוץ יותר. זה אמור לעמוד בתקן ISO 4217, המסדיר שמטבעות לא ממשלתיים צריכים להתחיל עם X.

ידע אפס

סוג של סכימה קריפטוגרפית שמוכיחה את הפיתרון לפאזל מבלי לחשוף מידע על אותה פאזל. הוכחות של אפס ידע יכולות לבוא בצורות רבות, למשל, כדי להוכיח כי סכום התשומות והתפוקות שווה זה לזה מבלי לחשוף את הסכום.

מילון מונחי הביטקוין המקיף
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.