PPTP ، L2TP و تعداد زیادی پروتکل VPN

PPTP ، L2TP ، UDP ، TCP ، IKEv2 ، OpenVPN ، SSTP در حباب های گفتاری.

UDP؟ TCP؟ آه خدای من!

در حالی که به نظر می رسد آنها نگران کننده هستند ، پروتکل های VPN برای درک فعالیت آنلاین شما بسیار آسان و ضروری هستند. با این روحیه ، ExpressVPN این راهنمای سریع را برای پروتکل های VPN ارائه می دهد - چه هستند و بهترین مواردی است که برای یک تجربه اینترنتی امن و خصوصی در اینترنت استفاده می شود..

پروتکل های VPN برای آدمک ها

بیایید با اصول اولیه شروع کنیم. VPN مخفف است شبکه خصوصی مجازی, که یک تونل مطمئن بین دو یا چند دستگاه است. هنگامی که از VPN استفاده می کنید ، از طریق سرور واسطه ای که توسط ارائه دهنده VPN اداره می شود به اینترنت وصل می شوید (مثلاً ExpressVPN).

امنیت اتصال شما توسط دیکته شده است پروتکل VPN, که مجموعه ای از دستورالعمل هایی است که رمزگذاری بین دو دستگاه را تعریف می کند.

پروتکل های مختلف از روش های رمزگذاری و تأیید هویت مختلف استفاده می کنند و در نتیجه سرعت و امنیت متفاوتی ایجاد می شود. در اینجا برجسته ترین پروتکل ها آمده است:

PPTP: پروتکل تونلینگ نقطه به نقطه

به عنوان یکی از قدیمی ترین و اساسی ترین پروتکل ها ، PPTP از روزهای خوب ویندوز 95 با استفاده از مجموعه احراز هویت MS-CHAP v2 شروع به کار کرده است. از طرف دیگر ، PPTP بسیار سریع و آسان تنظیم می شود. با این حال ، به هیچ وجه توسط NSA و سایر سازمانهای اطلاعاتی امن و تقریباً قابل رمزگشایی نیست.

به اختصار: از PPTP استفاده نکنید اگر گزینه های پروتکل دیگری در دسترس است.

L2TP: پروتکل تونل لایه 2

L2TP یک آپدیت از PPTP است ، امنیت بیشتری را با هزینه کاهش سرعت ارائه می دهد. L2TP معمولاً با پروتکل IPsec (امنیت پروتکل اینترنت) مورد استفاده قرار می گیرد ، بنابراین این دو معمولاً با هم به عنوان L2TP / IPsec معرفی می شوند..

مانند PPTP ، L2TP در تمام سیستم عامل های مدرن موجود است و تنظیم آن بسیار آسان است. اگرچه به اندازه سایر پروتکل های دیگر موجود در این لیست امن نیست و می تواند توسط فایروال ها مسدود شود ، L2TP برای ناشناس ماندن یا تغییر مکان های VPN قابل سرویس است. در مجموع, L2TP یک راه حل "سریع و کثیف" است.

OpenVPN

همه برنامه های Expressvpn از openvpn استفاده می کنندچه چیزی راجع به OpenVPN دوست ندارید؟ بیشترین امنیت را ارائه می دهد ، متن باز است و پروتکل پیش فرض در همه برنامه های ExpressVPN است.

OpenVPN استاندارد طلای پروتکل های VPN است. این بالاترین عملکرد ، بهترین امنیت را ارائه می دهد و بسیار قابل تنظیم است. به عنوان یک پروتکل منبع باز ، OpenVPN همچنین از حمایت جامعه منبع باز بهره می برد ، که مرتباً کد را بهبود می بخشد تا اطمینان حاصل شود که هیچ گونه دستکاری توسط آژانس های نظارت وجود ندارد..

و در صورت تعجب از شما: بله ، تمام برنامه های ExpressVPN به طور پیش فرض از OpenVPN استفاده می کنند. شما می توانید بین UDP (بهترین ترکیب سرعت و امنیت) و TCP (افزایش قابلیت اطمینان اتصال اما کاهش سرعت) پورت ها را برای به دست آوردن اتصال به بهترین وجهی مطابق با نیازهای شما دریافت می کنید. ولی با OpenVPN ، واقعاً نمی توانید اشتباه کنید.

SSTP: پروتکل تونل سوکت ایمن

SSTP بیشترین مزایای OpenVPN را ارائه می دهد اما فقط در سیستم عامل ویندوز وجود دارد. از طرف دیگر ، SSTP بسیار ایمن است ، بومی در تمام دستگاههای ویندوز پشتیبانی می شود و می تواند با سهولت بیشتر دیوارهای آتش را دور بزند.

متأسفانه ، SSTP در سایر سیستم عامل ها در دسترس نیست و منبع باز مانند OpenVPN نیست. بنابراین در حالی که ایده خوبی است که در جایی که OpenVPN در دسترس نباشد از SSTP استفاده کنید, بخاطر داشته باشید که این پروتکل متعلق به مایکروسافت است و می تواند دارای یک درب پشتی نظارت باشد که در آن ساخته شده است.

IKEv2: تبادل کلید اینترنت نسخه 2

IKEv2 یکی از جدیدترین و پیشرفته ترین پروتکل ها است. سرعت بسیار خوبی ارائه می دهد ، بسیار ایمن است و یک اتصال بسیار پایدار را در اختیار شما قرار می دهد. IKEv2 همچنین در اکثر سیستم عامل های رایانه ای (ویندوز ، مک ، اندروید ، iOS) موجود است و تقریباً تنها گزینه برای کاربران بلک بری است.

متأسفانه ، IKEv2 در حال حاضر در همه سیستم عامل ها (مانند لینوکس) در دسترس نیست و از لحاظ پیکربندی محدود است (برخلاف OpenVPN). علاوه بر این ، همه پیاده سازی های پروتکل قابل اعتماد نیستند ، بنابراین مراقب باشید فقط از نسخه های منبع باز IKEv2 استفاده کنید.

از کدام پروتکل VPN باید استفاده کنم?

اتصالات vpn یک تونل مطمئن بین دستگاه ها استاگر VPN یک تونل برای داده های شما باشد ، امنیت آن تونل به پروتکل مورد استفاده شما بستگی دارد.

اکنون که بیشترین پروتکل های VPN معروف را در اطراف خود می شناسید ، در اینجا خلاصه ای از زمان استفاده از آنها آورده شده است.

استفاده در صورت وجود:

OpenVPN

  • مزایا: امن ترین ، از دیوارهای فایروال ، بسیار قابل تنظیم و منبع باز استفاده می کند
  • منفی: فرآیند راه اندازی پیچیده نیاز به نرم افزار شخص ثالث دارد

وقتی OpenVPN در دسترس نیست استفاده کنید:

L2TP

  • مزایا: امن تر از PPTP ، تنظیم آسان ، به طور گسترده ای در دسترس است
  • منفی: مبارزه با دیوارهای آتش محدود

SSTP

  • جوانب مثبت: بسیار ایمن است و بیشتر دیوارهای آتش را پشت سر می گذارد ، که بصورت بومی از ویندوز پشتیبانی می شوند
  • منفی: فقط در ویندوز موجود است ، نه متن باز

IKEv2

  • جوانب مثبت: بسیار ایمن ، بسیار سریع ، بسیار پایدار
  • منفی: در همه سیستم عامل ها ، تنظیمات محدود ، اجرای غیر منبع آزاد غیرقابل اعتماد نیست

وقتی امنیت و حریم خصوصی لازم نیست از آنها استفاده کنید:

PPTP

  • جوانب مثبت: بسیار سریع ، آسان برای تنظیم ، به طور گسترده در دسترس است
  • منفی: امن نیست

بنابراین در آنجا وجود دارد ، شکلی از محبوب ترین پروتکل های VPN که امروزه در دسترس است. به عنوان یک قاعده کلی ، هر چیزی قوی تر از PPTP برای استفاده روزمره از اینترنت مناسب است. اما اگر می خواهید ترکیب بهینه ای از سرعت ، امنیت و عملکرد را داشته باشید, OpenVPN یک انتخاب واضح است.

و برای کسانی که به دنبال حداکثر حریم خصوصی و امنیت اینترنت هستند ، از استفاده از پروتکل صحیح VPN جلوگیری نکنید. لحظه ای بمانید و این برنامه های تلفن همراه ، برنامه های افزودنی مرورگر و نکات کلی را نیز بررسی کنید!

تونل: Manuel Joseph / Pexels (تصویر اصلاح شده است)

PPTP ، L2TP و تعداد زیادی پروتکل VPN
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.