پروکسی شفاف چیست؟

پروکسی-vpn-HTTPS

یک پروکسی شفاف (همچنین به آن پروکسی درون خطی ، پروکسی رهگیری یا پراکسی اجباری نیز گفته می شود) سروری است که بین رایانه و اینترنت شما قرار دارد و درخواست ها و پاسخ های شما را بدون تغییر آنها هدایت می کند. سرور پروکسی که درخواستها و پاسخهای شما را تغییر می دهد به عنوان یک پروکسی غیر شفاف تعریف می شود.

یک پروکسی شفاف می تواند به دلایل مختلف از جمله فیلتر کردن محتوا در مدارس و کتابخانه ها مورد استفاده قرار گیرد و از آنجا که نیازی به پیکربندی در سمت مشتری نمی باشد ، می تواند جایگزینی آسان برای حفظ سایر انواع پروکسی باشد..

نرم افزاری مانند Squid می تواند تنظیم یک سرور پروکسی آزاد شفاف را که شما کنترل می کنید ، نسبتاً آسان کند. اما برخلاف سایر سرویس های پروکسی یا VPN ، برای استفاده از یک پروکسی شفاف نیازی به بارگیری یک برنامه یا برنامه ندارید. در عوض ، به نحوه پیکربندی شبکه شما بستگی دارد.

بهره وری اینترنت از طریق ذخیره سازی

در مکانهایی که سرعت اینترنت کمیاب است ، یک پروکسی شفاف امکان افزایش کارایی پهنای باند محدود را فراهم می کند. بسیار مفید است اگر انتظار می رود گروه بزرگی از مردم همان صفحه را باز کنند ، مانند صفحه اول یک روزنامه محبوب یا یک فیلم. محتوا را می توانید توسط پروکسی ذخیره کرده و از حافظه پنهان به کاربر سرویس دهید ، به جای اینکه چندین بار از طریق اتصال احتمالی بارگیری شود.

یک پروکسی توانایی سانسور و نظارت را می دهد

Proxies Transparent این توانایی را دارد که به طور انتخابی سانسور و نظارت بر ترافیک شما را انجام دهد ، اگرچه ارائه دهندگان خدمات اینترنتی و سرپرست شبکه روش های دیگری برای آسان تر برای این کار دارند.

با این حال ، هنگامی که اتصال شما به یک وب سایت با HTTPS رمزگذاری می شود ، یا شما در VPN قرار دارید ، پروکسی قادر به خواندن داده های ارسالی به شما نیست. ترافیک قابل کنترل نیست و پروکسی توانایی ذخیره کردن محتوای مورد نظر خود را از دست می دهد.

از آنجا که پروکسی های شفاف توسط افرادی که قبلاً مسئول شبکه هستند ، ایجاد و اداره می شوند ، معمولاً از آنها برای دور زدن سانسور استفاده نمی شود. با این وجود امکان تنظیم چنین پراکسی برای انسداد محتوا برای کاربران ، مشابه اجرای یک VPN در روتر شما.

پروکسی وای فای رایگانمطالبات بشر اغلب نگرانی های امنیتی را برطرف می کند. انسانها غالباً اشتباه می کنند.

نقاط عمومی Wi-Fi از پروکسی برای تأیید اعتبار کاربران استفاده می کنند

از پروکسی شفاف می توان برای محدود کردن انتخابی دسترسی به اینترنت استفاده کرد. این معمولاً در هتل ها و نقاط Wi-Fi عمومی استفاده می شود ، از جایی که از کاربران خواسته می شود شرایط و ضوابط را تأیید كنند ، شماره تلفن را وارد كنند یا سایر اطلاعات شناسایی را قبل از دسترسی به اینترنت اضافه كنند. بسیاری از این نقاط Wi-Fi بدون رمزگذاری هستند یا شاید با فناوری منسوخ رمزگذاری شده باشند. و علاوه بر اینکه توسط پروکسی کنترل می شود ، کاربر در معرض خطر نظارت و رهگیری ترافیک توسط افراد نزدیک است..

تلفن همراه شما معمولاً قفلی را در کنار شبکه های Wi-Fi ارائه می دهد که دارای رمزگذاری هستند.

اگر ضعیف اجرا شود ، حافظه پنهان و تغییر مسیر ترافیک وب می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در اتصالات اینترنت شود ، به خصوص هنگام تأیید اعتبار ، زیرا یک کامپیوتر ممکن است متوجه نشود که مستقیم با سرور صحبت نمی کند..

پروکسی می تواند هر دو روش را تحت تأثیر قرار دهد

یک پروکسی شفاف گاهی اوقات نه فقط در سمت کاربر بلکه در سرورها نیز اجرا می شود. این اغلب با هدف محافظت از وب سایت ها در برابر حملات DDoS یا افزایش ظرفیت سرور ، به عنوان مثال هنگام ارائه پرونده ها یا فیلم های بزرگ به بسیاری از کاربران.

شبکه های تحویل محتوا از حافظه پنهان یک پروکسی شفاف برای ذخیره سریع مطالب وب سایت با کاربران ، با ذخیره نسخه هایی از آن در سراسر جهان استفاده می کنند. هنگامی که از یک سایت با استفاده از چنین خدماتی ویدئویی درخواست می کنید ، احتمالاً به جای سرور اصلی ، این ویدئو را از یک سرور پروکسی در نزدیکی محل زندگی خود ارائه می دهید.

این خصوصاً مشکل ساز نیست ، گرچه شبکه های تحویل محتوا به دلیل اینکه در موقعیت جاسوسی احتمالی کاربران مشتریان قرار گرفته اند مورد انتقاد قرار گرفته است..

چگونه تشخیص دهید اگر پشت یک پروکسی هستید

بسته به پیکربندی آنها ، تشخیص برخی از سرورهای پروکسی آسان است ، اما برخی دیگر پنهان تر هستند و تشخیص آنها دشوار است.

یک روش خوب برای بررسی ، تلاش برای اتصال به سرور است که می دانید وجود ندارد. هنگام عدم موفقیت اتصال ، مرورگر شما معمولاً یک خطای قابل تشخیص را پرتاب می کند. اما اگر پشت سر یک پروکسی هستید ، این خطا ممکن است متفاوت باشد ، یا در عوض ، ممکن است به صفحه جستجو هدایت شوید.

برخی از سایت ها به شما امکان می دهند بررسی کنید که پشت یک پراکسی هستید یا نه ، اگرچه دارای قابلیت اطمینان مختلف است.

تصویر برجسته: عکسهای timbrk / سپرده

پروکسی شفاف چیست؟
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.