بی طرفی خالص مهم است ، و ما باید برای آن بجنگیم

دلارهایی که نماد دایره ای

بی طرفی خالص (قبل از سال 2003 ، معروف به "مفهوم حامل رایج") این ایده را توصیف می کند که ارائه دهندگان خدمات اینترنتی (ISP) باید داده ها را بطور غیرمستقیم از نوع یا منشأ آن مسیریابی کنند. به عنوان مثال ، یک فیلم باید بدون توجه به اینکه توسط YouTube یا یک رقیب کوچک ارائه شود ، دارای همان اولویت باشد.

بی طرفی خالص یک اصل مهم تنظیم اینترنت است. علیرغم اینکه به عنوان سنگ بنای نوآوری موفق در یک اینترنت آزاد و آزاد تلقی می شود ، بی طرفی خالص توسط ISP ها ، شرکت های بزرگ و دولت ها مورد تهدید قرار گرفته است..

خنثی بودن خالص چیست?

با هر بسته از داده های منتقل شده از طریق کابل ها و سوئیچ های ارائه دهندگان اینترنت ، بدون در نظر گرفتن کاربرد ، کاربر ، محتوا یا پلتفرم باید یکسان رفتار شود..

در عمل ، خنثی بودن خالص به این معنی است که به ISP شما اجازه داده نمی شود که اینترنت شما را مورد بررسی قرار دهد و بسته ها را بر اساس آنچه در حال مشاهده هستید ، کند یا بسته های گاز را کاهش دهید. ISP ها مجاز نیستند از شرکت هایی که با آنها توافق دارند ، حمایت کنند و به عنوان مثال ، YouTube را در حین کند کردن Vimeo سرعت بخشند.

به دلیل بی طرفی است که ISP ها اغلب به طور مشابه با شرکت های خدمات عمومی (شرکت های حمل و نقل عمومی) تنظیم می شوند ، که مجاز به تبعیض در ارائه خدمات خود نیستند. به عنوان مثال ، در حین قطع برق یا کمبود آب ، شرکت ابزار شما احتمالاً نمی تواند به نفع برخی از خانوارها نسبت به دیگران ممنوع باشد..

چرا بی طرفی خالص بسیار مهم است

ایده بی طرفی خالص به عنوان مهمترین اصل برای تضمین رقابت سالم بین شرکت های اینترنتی و تسهیل در پذیرش نوآوری های اینترنتی در اختیار کاربران قرار می گیرد..

بدون خنثی بودن خالص ، یک ISP می تواند با یک سرویس پخش ویدئو تبانی کند و فیلم های این سرویس را با سرعت و کیفیت بالا تحویل دهد در حالی که همه سرویس های دیگر را محدود می کند تا سرعت و کیفیت پایین را کند کند..

سرویس پخش ویدئویی با سرعت بالا می تواند قیمت ها را افزایش دهد ، سود را با ISP به اشتراک بگذارد و هرگز نگران رقابت نباشد.

چه کسی بی طرفی را تهدید می کند و چرا؟?

شرکت های اینترنتی و ISP ها بی طرفی خالص را تهدید می کنند. این دو گروه از رقابت در یک بازار آزاد و آزاد متنفر نیستند و ترجیح می دهند یک محیط انحصاری ایجاد کنند که بتوانند کالاهای فرومایه را اضافه کنند - مشابه کاری که شرکت های کابل قبل از اینترنت انجام دادند (و هنوز هم انجام می دهند!)..

چند نمونه از نقض های خنثی خالص در گذشته:

  • پرتاب ترافیک BitTorrent
  • ارائه داده رایگان ، اما فقط برای یک شرکت خاص (مانند Facebook یا Spotify)
  • غیرفعال کردن Apple Facetime
  • مسدود کردن خدمات تماس رایگان اینترنتی

برخی شرکت های بزرگ اینترنتی نیز متهم به برچیدن اصل بی طرفی خالص هستند. کمپین اینترنتی.org.org با هدف ارائه دسترسی رایگان اینترنت به دنیای در حال توسعه ، اما در عین حال ، دسترسی به سیستم عامل های خاص را محدود کرده و شرکت های متعلق به فیس بوک را به شدت مورد علاقه خود قرار می دهد (واتس اپ ، اینستاگرام).

ترس این است که بدون اصل بی طرفی خالص ، هیچ کس دیگر قادر به ایجاد یک راه اندازی اینترنت نخواهد بود ، زیرا ISP ها از ترافیک انحصارهای مهم فعلی طرفداری می کنند..

خنثی بودن خالص در تعادل: دستی است که با نام ISP دارای مقیاس با محتوای اینترنت در هر انتهای باشد.

بی طرفی در سراسر جهان حاکم است

ایالات متحده

قوانین خنثی سازی خالص در سال 2005 توسط کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) در ایالات متحده به تصویب رسید. با این حال ، اساس قانونی قوانین FCC همچنان مشاجره بود و تلاش های مکرر برای تبدیل آنها به قانون در کنگره با شکست مواجه شد..

در سال 2017 ، تحت دولت جدید ، FCC تصمیم به لغو قوانین خود گرفت. این لغو در سال 2018 علی رغم اعتراضات آنلاین زیادی ، به مرحله اجرا درآمد.

اتحادیه اروپا

در حالی که کشورهای خاص هنوز هم ممکن است در مورد قوانین خنثی خالص قوی تر تصمیم بگیرند ، اتحادیه اروپا از سال 2002 حداقل استاندارد را تعیین کرده است. این استاندارد هنوز هم به مخابرات امکان می دهد تا خدمات مشتریان خود را تحت شرایطی از بین ببرد..

برخی از کشورهای اروپایی قوانین بی طرفی خنثی دارند ، مانند هلند و اسلوونی ، اما برخی دیگر مانند پرتغال اجازه مدل های قیمت گذاری را می دهند که طبق تعاریف بیشتر مردم نقض قوانین خنثی.

برزیل

چارچوب حقوق مدنی برزیل برای اینترنت (Marco Civil da Internet) سال 2014 در اصل از ایده بی طرفی خالص حمایت می کند اما همچنین سرویس هایی مانند WhatsApp را مسدود کرده است..

چین

چین قوانین خنثی خالص ندارد و مرتباً از خدمات و داده های سانسور می شود.

هند

از سال 2018 ، هند قوانین خنثی و خالصی دارد که هرگونه تبعیض داده ها را ممنوع می کند.

آیا بی طرفی خالص یک راه حل عالی است?

در تئوری ، بله اما موارد بسیاری وجود دارد که بی طرفی خالص به دور از ایده آل است. برخی از داده ها در مقایسه با سایر داده ها دارای اولویت متفاوتی هستند. به نظر می رسد مسیریابی نسخه پشتیبان رایانه در همان اولویت تماس تلفنی غیرقانونی است ، و به عنوان مثال استفاده از پهنای باند جهان اگر به داده ها اولویت صریح و کمتری داده شود ، بسیار کارآمد تر خواهد بود..

متأسفانه ، ما مکانیسمی برای ارزیابی دقیق اولویت داده ها نداریم. اگر بخواهیم به ارائه دهندگان خدمات اینترنتی تصمیم بگیریم ، به رفتار انحصاری ختم می شویم و اگر به کاربران یا شرکت ها اجازه دهیم که تماس بگیرند ، ما احتمالاً با شرایطی روبرو خواهیم بود که همه داده های خود را به عنوان اولویت بالا پرچم گذاری کنند..

چگونه می توانیم بی طرفی خالص را حفظ کنیم

با افزایش ارزهای رمزپایه ، ممکن است روزی پرداخت پهنای باند ، نه به صورت ماهانه یا GB-by-GB ، بلکه با پیوستن قیمت به هر بسته درخواستی براساس اولویت امکان پذیر باشد..

ISP این هزینه را به عنوان پاداش جمع می کند و برای تحویل داده های اولیه تحریک می شود. البته ، این ممکن است بدان معنی باشد که یک گیگابایت فیلم ویدئوی کنفرانس آنلاین به مراتب بیشتر از یک گیگابایت داده پشتیبان گیری یا یک گیگابایت BitTorrent هزینه دارد ، اما این یک استفاده کارآمد تر از پهنای باند است..

تا زمانی که کاربر - نه سرویس اینترنت - هزینه داده ها را بپردازد ، ISP ها و کنگلومرای ها فرصت کمی برای تبانی ندارند. پخش یک فیلم با سرعت بالا از بزرگترین ارائه دهنده هزینه به همان میزان پخش آن از کوچکترین ارائه دهنده می باشد.

کاری که می توانید برای نجات بی طرفی خالص انجام دهید

اگر گمان می کنید که ISP شما به صورت انتخابی پهنای باند شما را مسدود کرده یا خدمات خاصی را مسدود می کند ، می توانید از VPN استفاده کنید تا بتوانید آن را پیدا کنید. ISP شما قادر نخواهد بود به درون تونل VPN رمزگذاری شده شما نگاه کند و در ضمن اولویت بندی دیگران قادر به کند کردن برخی خدمات نخواهد بود..

برای محافظت از بی طرفی خالص ، همچنین می توانید با آژانس نظارتی محلی یا قانونگذار خود تماس بگیرید تا به آنها اطلاع دهید که این چیزی است که شما مهم می دانید.

اگر در ایالات متحده هستید ، می توانید از OpenMedia استفاده کنید اینترنت بازگشت فرم. در اروپا می توانید از این فرم استفاده کنید.

همچنین ببینید: هایپرلینک ها اینترنت را افسانه تر کردند و نباید از آنها مالیات گرفت

نظرات خود را درباره بی طرفی خالص در نظرات زیر به ما اطلاع دهید.

بی طرفی خالص مهم است ، و ما باید برای آن بجنگیم
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.