چرا هرگز نباید دستگاه های خود را فرار از زندان کنید

آیفون فرار از زندان

فرار از زندان یک هک است که به نظر می رسد نوید برنامه های رایگان ، ویژگی های اضافی و عملکرد بهتر لپ تاپ ، تلفن ، کنسول بازی یا حتی تراکتور شما را می دهد. به نام rooting ، به جای آن ویژگی های امنیتی اساسی را از دستگاه شما حذف می کند و شما را در مقابل افراد متخلف ، هکرها و سرقت ها آسیب پذیر می کند..

تاریخ فرار از زندان ، از قضا ، عمدتاً یکی از آزادی هاست. هکرهای اولیه دریافتند که رایانه هایشان محدودیت هایی را در نظر گرفته اند که می خواستند آنها را آزاد کنند. از بین بردن این محدودیت ها آزادی و یک چالش خوب برنامه نویسی را فراهم کرد.

تفاوت بین ریشه زنی و فرار از زندان چیست?

روت کردن و فرار از زندان همان چیز است ، گرچه فرار از زندان عمدتاً با دستگاه های iOS مرتبط است ، که اغلب به فروش می رسید یارانه و قفل شده توسط یک برنامه تلفن گران قیمت.

“قفل کردن” تلفن به معنای سوءاستفاده از آسیب پذیری در سیستم عامل تلفن به شکلی است که می تواند امتیازات “root” یا “superuser” را ارتقا دهد ، به کاربر این امکان را می دهد تا برنامه ای را نصب کند و به طور کلی کنترل کامل دستگاه را انجام دهد..

برخی از فرار از زندان به شما نیاز دارد که هر بار که هنگام راه اندازی مجدد دستگاه را مجدداً فرار از زندان کنید ، در حالی که سایر دستکاری های مداوم ، دائمی تر هستند. با برگرداندن تلفن به تنظیمات کارخانه آن ، همه می توانند برداشته شوند – گرچه خطر “سوزاندن” دستگاه و ساختن آن کاملاً بی فایده است..

با توجه به ماهیت آندروید در حال حاضر باز و رویکرد مجاز سازنده به “rooting” ، دادن امتیازات کامل به گوشی اندرویدی به مراتب ساده تر است ، اما این می تواند دستکاری ها را سخت تر کند..

دستگاه های Android ریشه شده بسیار رایج تر هستند ، حتی اگر کاربر در حال حاضر به انواع گسترده تری از ویژگی ها دسترسی داشته باشد ، و می تواند برنامه ها را از فروشگاه های غیررسمی یا حتی فایل های نصب نصب کند..

خراب کردن دستگاه همیشه امنیت آن را کمتر می کند

در حالی که برخی محدودیت ها واقعاً آزار دهنده ، غیرضروری هستند و یا به قصد شیر دادن به کاربران از پول خود ساخته شده اند ، فرار از زندان قادر به تفکیک حد و مرزهای لازم و بدخیم نیست..

به عنوان مثال ، مهم است که هر برنامه نصب شده فقط می تواند داده های خود را بخواند و نتواند به داده های سایر برنامه ها دسترسی پیدا کند. در غیر این صورت ، آنها می توانند کلید رمزگذاری ، بذرهای پشتیبان بیت کوین ، گذرواژه‌ها یا اطلاعات شخصی شما را بدست آورند. لازم است به تمام برنامه های خود به تمام داده های تلفن خود اعتماد کنید – یک اقدام غیر ضروری و خطرناک.

علاوه بر این ، روت کردن باعث می شود تا دیگران بتوانند با دسترسی به سیستم عامل خود ، وقتی آن را به درگاه USB شخص دیگری وصل می کنید ، دستکاری نرم افزار روی دستگاه شما را انجام دهند..

اطلاعات شخصی شما کاملاً در معرض دید شما قرار می گیرد ، بدون حفظ حریم خصوصی یا کنترل اطلاعات شما.

رسوایی حریم خصوصی اپل

در اینجا چه کارهایی به جای جیلبازی کردن تلفن شما انجام شده است

از آنجا که فرار از زندان یا ریشه زدن هرگز گزینه ای برای افراد عاقل و متفکر مانند ما نیست ، ما باید هنگام جستجوی آزادی استفاده از دستگاه خود به روشی که می خواهیم تصمیم دیگری بگیریم. و ما را از شر مدیریت ضعیف حقوق دیجیتال (DRM) یا محدودیتهای انحصارآزادی رهایی بخشید.

1. دستگاه خود را با دقت انتخاب کنید

در حالی که استفاده از نرم افزار با سخت افزار نسبتاً متداول است ، همه دستگاه ها به طور برابر ایجاد نمی شوند. برخی از لپ تاپ ها و تلفن ها نصب نرم افزار را برای شما آسان می کنند ، در حالی که برخی دیگر اینگونه نیستند.

قبل از خرید تصمیمی آگاهانه بگیرید: آیا نرم افزار پیش فرض قابلیت هایی را دارد که انتظار دارید یا اینکه می توانید سیستم عامل مورد نظر خود را نصب کنید?

اگر یک لپ تاپ با نصب ویندوز دریافت کرده اید ، سریعاً جستجو کنید تا ببینید لینوکس چقدر خوب روی آن کار می کند. اگر تلفنی می گیرید ، ممکن است به یک جایگزین آندروید مانند LineageOS (سابق Cyanogen Mod) علاقه مند باشید.

2. بدانید چه می کنید

اگر دستگاه شما به راحتی قابل جدا شدن نیست ، مطمئن شوید که چه کاری انجام می دهید. به عنوان مثال خودروها و تراکتورها از یک سیستم عامل اختصاصی نیز بهره می برند ، اما می توان آن را راحت تر از آیفون جایگزین کرد.

مهم است که شما بدانید که چه کاری انجام می دهید ، و چه عواملی در تغییرات شما بر ایمنی و مشارکت کنندگان بالقوه دارد. همه سیستم عامل جایگزین به خوبی آزمایش نشده است ، و برخی ممکن است کاملاً مخرب باشند.

3. کمپین برای حق ترمیم

یخچال ، ماشین ، تلفن ، تلویزیون یا سیستم تهویه مطبوع شما مال شماست و تعمیر آن باید متعلق به شما باشد. سازمان هایی مانند برنامه EFF برای آزاد کردن سخت افزار از توافق نامه های مجوز ، و بی اعتبار کردن بندهایی که امکان کنترل چیزهایی را که در اختیار دارید برای شما غیرممکن است..

همچنین می توانید در مورد نکات و جوامع محلی با هکرها یا کتابخانه محلی خود تماس بگیرید (یا حتی یکی از موارد شخصی خود را شروع کنید).

دستگاه خود را فرار از زندان نکنید یا ریشه کنید

ممکن است مواردی وجود داشته باشد که مناسب برای ریشه کن یا فرار از زندان دستگاه باشد ، شاید برای اهداف آزمایش یا مثلا اجرای IMSI گیرنده.

در هر صورت ، هرگز دستگاهی را که به طور فعال از آن برای ارتباطات یا ذخیره اطلاعات استفاده می کنید ، فرار از زندان نکنید. هر چیزی که اطلاعات شخصی شما در آن وجود داشته باشد هرگز نباید ریشه داشته باشد و هر دستگاه ریشه دار باید همیشه یک لوازم یدکی اختصاصی باشد.

اگر نگران هستید که دستگاه شما روت شده باشد ، یا به سادگی می خواهید مطمئن شوید که اینگونه نیست ، می توانید همیشه دستگاه خود را در تنظیمات کارخانه خود تنظیم مجدد کنید یا سیستم عامل را مجدداً نصب کنید.

چرا هرگز نباید دستگاه های خود را فرار از زندان کنید
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.