بنیاد ویکی مدیا و گروه های حقوق مدنی از آژانس امنیت ملی آمریکا به دلیل نظارت گسترده استفاده می کنند

بنیاد ویکی مدیا و گروه های حقوق مدنی از آژانس امنیت ملی آمریکا به دلیل نظارت گسترده استفاده می کنند

بنیاد ویکی مدیا ، جیمی ولز ، سازمان غیر انتفاعی در پشت ویکی پدیا ، قصد خود را برای طرح دعوی علیه آژانس امنیت ملی (NSA) و وزارت دادگستری (DOJ) اعلام کرده است..

این دادخواست قرار است برنامه های نظارت گسترده را مانند PRISM به چالش بکشد.

در یک پست وبلاگ اخیر بنیاد گفت:

"هدف ما از طرح این پرونده ، پایان دادن به این برنامه نظارت گسترده برای محافظت از حقوق کاربران ما در سراسر جهان است".

8 سازمان دیگر "از طیف ایدئولوژیک" به غیر انتفاعی پیوسته اند:

  • عفو بین الملل ایالات متحده
  • صندوق جهانی برای زنان
  • دیده بان حقوق بشر
  • مرکز قلم آمریکایی
  • مجله Nation
  • انجمن ملی وکلای دفاع کیفری
  • انستیتوی رادرفورد
  • دفتر واشنگتن در مورد آمریکای لاتین

شکایت کامل توضیح می دهد که ویکی مدیا چگونه به نظارت به اصطلاح "بالادست" می پردازد - جمع آوری حجم گسترده ای از داده ها از طریق ضربه زدن به ساختار اینترنت.

این دعوی ادعا می کند که چنین نظارت گسترده ای با از بین بردن آزادی بیان و ارتباط و حق حریم خصوصی به ترتیب اولین اصلاحات و چهارم را نقض می کند..

این دادخواست همچنین می گوید که اقدامات NSA ، نخستین بار توسط ادوارد اسنودن ، مدیر سؤال كننده مورد توجه مردم قرار گرفته است ، ماده سوم قانون اساسی را نقض می كند ، كه اختیار دادگاههای آمریكا را تعیین می كند..

علاوه بر این ، آن می گوید كه آژانس جاسوسی از اختیارات خود فراتر رفته است ، همانطور كه ​​در قانون نظارت بر اطلاعات خارجی (FAA) تعریف شده و در سال 2008 توسط كنگره اصلاح شده است..

FAA به سرویس های امنیتی این اختیار را می دهد که فقط شهروندان غیر آمریکایی را رصد کنند اما روش های به کار رفته در واقع مقادیر عظیمی از اطلاعات را از ساکنان ایالات متحده و غیر ساکنان کاملاً بی گناه جمع آوری کرده اند..

متأسفانه ، مشکل ویکی پدیا مشکل در اثبات جمع آوری داده های اضافی است. چنین موانع در واقع ممکن است باعث شود که بنیاد نتواند پرونده خود را بدست آورد.

ویکی مدیا به یک ارائه طبقه بندی شده NSA PowerPoint اشاره کرد که در سال 2013 منتشر شد و شامل یک اسلاید خاص بود که توضیح می داد که چگونه سیستم های نظارت آن می تواند به تحلیلگران خود اجازه دهد "تقریباً همه کارهایی را که یک کاربر معمولی در اینترنت انجام می دهد" بیاموزند..

این بنیاد همچنین یک اسلاید دوم در کت و شلوار خود ارائه داده است که شامل یک مرجع صریح ویکی پدیا و حتی استفاده از علائم تجاری آن و همچنین دیگران از سازمان هایی از جمله گوگل ، فیس بوک ، توییتر و یاهو است. به گفته وی ، این امر زمینه ساز طرح دعوی آن است.

هرچند اوضاع حقوقی آنچنان واضح نیست - برای اثبات پرونده خود ، ویکی مدیا باید به طور قطعی اثبات کند که خود تحت تأثیر اقدامات NSA بوده است. آژانس احتمالاً ، مانند گذشته ، استدلال می کند که بنیاد نمی تواند بداند که آیا ارتباطات آن در وهله اول رهگیری بوده یا نه. در حالی که چنین استدلالی ممکن است کمی مضر به نظر برسد ، به دلیل این واقعیت که برنامه های نظارت مخفی البته در حوزه و اجرای آنها پنهانی است ، در گذشته بسیار اثبات شده است..

ولز و مدیر اجرایی بنیاد ویکی مدیا ، لیلا تریتیکوف گفتند که این پرونده ضروری است زیرا جریان فعلی می تواند همکارانی را که مایل به ایجاد مقالات جدید یا ویرایش مطالب موجود از ترس از انتقام جویی نیستند ، در صورت خواندن آژانس امنیت ملی آمریکا ، به این نتیجه برساند..

این زوج گفتند که این پرونده برای محافظت از 500 میلیون بازدید کننده ماهانه ویکی پدیا و حق دموکراتیک آنها برای آزادانه تبادل ایده ها و دانش ارائه شده است ، افزودند:

"حریم خصوصی یک حق اساسی است. این آزادی بیان را ممکن می سازد ، و آزادی تحقیق و اجتماع را پایدار می کند. این ما را قادر می سازد بدون ترس از آزار و اذیت ، بخوانیم ، بنویسیم و با اعتماد به نفس ارتباط برقرار کنیم. دانش در صورت حفظ حریم خصوصی شکوفا می شود ".

به نقل از رویترز ، دولت اوباما در حال رد این پرونده است و می گوید:

ما در مورد آنچه هدف معتبر نظارت الکترونیکی است ، بسیار روشن بودیم. عمل به روزرسانی و خواندن مقاله آنلاین بطور غیرقانونی در این گروه قرار نمی گیرد. ".

ما پرونده مورد نظر را که ویکی مدیا با کمک اتحادیه آزادی های مدنی آمریکا با علاقه بسیار تشکیل داد ، پیگیری خواهیم کرد.

تصویر برجسته: کلوپ عکس جری Sliwowski / دلار

بنیاد ویکی مدیا و گروه های حقوق مدنی از آژانس امنیت ملی آمریکا به دلیل نظارت گسترده استفاده می کنند
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.