ابرداده چیست و به چه معنی است؟

ابرداده اصطلاحی است که امروزه بسیار شاهد آن هستیم و می شنویم. برای هر کسی که با یونانی یا لاتین آشنا باشد ، معنای آن ممکن است آشکار نباشد – از آنجا که در این زبانها ، “متا” به ترتیب در مورد تغییر و موقعیت است.

اما “فرا” در ابرداده نوع جدیدی از مرجع است – ابرداده اطلاعات مربوط به داده است. این داده هایی است که خود را توصیف می کند ، یا حداقل مورد یا بسته ای را که متعلق به آن است.

این راهنما بررسی خواهد کرد که ابرداده چیست و برای چه مواردی استفاده می شود – از جمله پیامدهای مربوط به حریم خصوصی شما.

ابرداده در كتابخانه آغاز شد

به طور خلاصه, ابرداده برای سازماندهی اطلاعات استفاده می شود بنابراین کشف راحت تر و استفاده کنید.

این کتابخانه ، به عنوان ابزاری برای فهرست نویسی اطلاعات بایگانی شده ، آغاز شد. بله: سیستم دهدهی معروف دیویی نمونه اولیه ابرداده است.

کارتهای کاتالوگ کتابخانه شامل داده های سیستماتیک شده در مورد هر کتاب ، مانند:

  • عنوان کتاب
  • نویسنده آن
  • دسته موضوع
  • خلاصه خلاصه داستان
  • یک کد کاتالوگ که به کاربران کتابخانه می گفت چگونه مکان کتاب را پیدا کنند

ایده ایجاد فوق داده از زمان ایجاد این سیستم واقعاً تغییر نکرده است. این دیجیتال به تازگی رفته است و اکنون از همه چیز استفاده می شود ، از سازماندهی کتابخانه فیلم گرفته تا هدایت ترافیک اینترنت.

شما در حال حاضر ابرداده را تولید می کنید

اکنون می دانید ابرداده ها چه کاری می توانند انجام دهند ، تصور اینکه چگونه می توان از آن برای سازماندهی انواع اطلاعات دیجیتال استفاده کرد ، بسیار ساده است. و در واقع از طرق گسترده ای استفاده می شود. در اینجا چند نمونه از نحوه استفاده ابرداده توسط سرویس هایی که احتمالاً هر روز استفاده می کنید آورده شده است.

پست الکترونیک – هر ایمیلی که می فرستید و دریافت می کنید شامل نام و آدرس ایمیل فرستنده و گیرنده ، زمان ارسال آن ، آدرس IP از آن ارسال شده و سایر داده های خاص پیام مانند خط موضوع است. از ابرداده برای ارسال پیام به مکان مناسب و سپس سازماندهی و نمایش صحیح استفاده می شود.

تلفن – شبکه های تلفن از ابرداده برای اتصال تماسهای تلفنی و ورود به سیستم داده های تماس برای صورتحساب و اهداف دیگر استفاده می کنند. فوق داده ممکن است شامل شماره تماس گیرنده ، زمان و مدت تماس و حتی مکان GPS افرادی باشد که در حال صحبت هستند.

شبکه اجتماعی – آیا متوجه شده اید که چگونه برنامه های شخص ثالث شما را از طریق فیس بوک یا توییتر ثبت نام می کنند و همیشه درخواست دسترسی به اطلاعات اصلی ، لیست دوستان و موارد دیگر را دارند؟ کاری که آنها انجام می دهند دسترسی به ابرداده ذخیره شده توسط حساب شبکه اجتماعی شما برای شناسایی شما است. علاقه و علاقه های شما به Facebook نیز می تواند بعنوان ابرداده شخصی در مورد شما در نظر گرفته شود ، که توسط این سرویس برای هدف قرار دادن تبلیغات و پیشنهادات صفحه مورد استفاده قرار می گیرد..

صفحات وب – ابرداده تقریباً چیزی است که وب را قابل جستجو می کند. فوق داده های صفحه وب معمولی شامل عنوان صفحه ، توضیحات ، تاریخ منتشر شده ، کلمات کلیدی و موارد بسیار دیگر می باشد. این ابرداده توسط موتورهای جستجو برای فهرست کردن وب استفاده می شود ، بنابراین می توانید به راحتی آن را جستجو کنید.

کتابخانه های رسانه دیجیتال – خواه از iTunes استفاده کنید یا از یک سرور رسانه خانگی برخوردار باشید ، این فوق داده است که تمام موسیقی و فیلم های شما را به صورت سازمان یافته و زیبایی نمایش می دهد. ابرداده معمولی mp3 شامل نام هنرمند ، عنوان آهنگ ، نام آلبوم ، سال انتشار و موارد دیگر است.

ابرداده در سایر خدمات روزمره بی شماری نیز استفاده می شود – از گرفتن عکس ، تا تماشای تلویزیون کابل.

فراداده همچنین باعث می شود اینترنت کار کند

یکی دیگر از موارد بسیار مهم استفاده از ابرداده در هدایت و کنترل ترافیک اینترنت است. بدون این فوق داده ، هیچ یک از اطلاعاتی که ما از طریق اینترنت منتقل می کنیم به جایی که می رود دسترسی پیدا نمی کنند.

همانطور که احتمالاً می دانید داده های ارسال شده از طریق اینترنت در بسته های قابل کنترل خرد شده اند. و ، شما آن را حدس زده اید – هر بسته ارسال شده از طریق اینترنت دارای ابرداده است برای انجام این کار.

ابرداده و حریم خصوصی شما

اکنون باید مشخص شود که ابرداده واقعاً مفید است. اما چیز دیگری در مورد ابرداده وجود دارد که همه ما باید از آنها آگاه باشیم.

بسیاری از مثالهای فوق داده فوق – ایمیل ، تماسهای تلفنی ، شبکه های اجتماعی و مرور کلی وب – اطلاعات شخصی را در مورد شما حمل می کنند. و ابرداده شخصی شما از طریق اینترنت و شبکه های دیگر منتقل می شود, جایی که اشخاص ثالث می توانند به آن دسترسی پیدا کنند.

افرادی که ممکن است به فوق داده شما دسترسی داشته باشند عبارتند از:

هکرها – اشخاص ثالث مخرب دسترسی به داده های نا امن شما می توانند از آن برای نظارت بر فعالیت شما و سرقت از شما استفاده کنند.

سازمان های دولتی – هنگامی که آژانس هایی مانند NSA بر فعالیت های شما نظارت می کنند ، ابرداده به دست آمده قانونی که از آن استفاده می کنند برای انجام آن استفاده می کنند.

بازاریابان – خدماتی مانند فیس بوک مقدار زیادی از ابرداده شخصی درباره شما را ذخیره می کند. و از آنجا که منبع اصلی درآمد فیس بوک تبلیغات است ، کاملاً واضح است که چرا.

از ابرداده مطلع شوید و در امان باشید

ابرداده در همه جا وجود دارد و از جهات مختلفی زندگی ما را آسانتر و بهتر می کند. اما لازم به یادآوری است که در اینترنت و دیگر شبکه های عمومی ، ابرداده شخصی را می توان در روشهایی که ممکن است در مورد آنها ندانید ، مشاهده و استفاده کرد.

هر وقت از خدمات دیجیتال استفاده می کنید ، درباره خودتان ابرداده ایجاد می کنید. امنیت VPN می تواند به حفظ امنیت داده های شما از اشخاص ثالث کمک کند. اما با توجه به همه گیر بودن ابرداده امروز ، این چیزی است که همه ما باید از آن آگاه باشیم.

برای بازگشت به راهنماهای حریم خصوصی اینترنت ExpressVPN اینجا را کلیک کنید

ابرداده چیست و به چه معنی است؟
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.