چه اطلاعاتی از طریق شبکه های Wi-Fi تلفن همراه عبور می کند

Wi-Fi عمومی بسیار عالی است ، اما بسیار امن و به ندرت خصوصی نیست. درک اینکه چه اطلاعاتی را با آنها به اشتراک می گذارید و به شما در استفاده بهتر از Wi-Fi کمک می کند ، خطر حملات سایبری را کاهش می دهد ، و به شما امکان می دهد دستگاه خود را مطابق تنظیمات خود پیکربندی کنید.

آدرس های MAC می توانند برای شناسایی دستگاه شما استفاده شوند

هر زمان که به یک نقطه Wi-Fi وصل شدید ، تلفن شما آدرس MAC خود را به شما می دهد. هر رابط شبکه چنین آدرسی دارد که برای شناسایی شما به عنوان کاربر مکرر یک شبکه خاص استفاده می شود. همچنین می تواند برای شناسایی شما در شبکه های جداگانه مورد استفاده قرار گیرد.

دستگاه های اپل با شروع iOS 8 ، پخش یک آدرس MAC جعلی و تصادفی را آغاز کرده اند که باعث می شود روند ردیابی کاربران سخت تر شود. با این وجود ، هنوز هم شناسایی دستگاه شما به عنوان یک دستگاه iOS امکان پذیر است. سیستم عامل TAILS همچنین آدرس های MAC را بطور پیش فرض تصادفی می کند.

آدرس های MAC همچنین می توانند برای افزایش امنیت خانه یا محل کار Wi-Fi شما استفاده شوند. شما دستگاههای مورد نظر خود را از طریق آدرس MAC در شبکه خود مشخص می کنید و سپس لیست آن ها را لیست نمی کنید ، در واقع همه دستگاه های ناشناخته را از شبکه خود مسدود می کنید.

تلفن شما نیز به احتمال زیاد نام خود را به نقطه دسترسی Wi-Fi منتقل خواهد کرد. به طور پیش فرض ، این اغلب توصیفی از تلفن است ، نامی که هنگام تنظیم تلفن وارد کرده اید یا ترکیبی از این دو ، مانند "iPhone Patricia" است. می توانید این نام را در تنظیمات دستگاه خود حذف یا تغییر دهید.

روتر Wi-Fi می تواند هنگام عبور از روتر داده های شما را بخواند

پس از اتصال به یک شبکه Wi-Fi ، مهم است که به خاطر داشته باشید که روتر می تواند تمام داده هایی را که از طریق آن عبور می کند ، بخواند. این همیشه شامل IP مقصد از تمام ترافیک شما. این امر به اپراتور Wi-Fi اجازه می دهد تا ایده خوبی راجع به خدماتی که هر دستگاه استفاده می کند و به سایت هایی که همه افراد در شبکه بازدید می کنند ، بداند..

اگر اتصال با استفاده از TLS رمزگذاری نشده باشد (همانطور که توسط یک قفل در نوار آدرس مشخص شده است) ، اپراتور شبکه می تواند محتوای این ترافیک را نیز مشاهده کند. این شامل ایمیل ، چت ، گذرواژه و سایر اطلاعات شخصی است. مهم است که همیشه TLS را چک کنید و هرگز اطلاعات حساس را از طریق اتصال بدون رمز عبور منتقل کنید.

استفاده از VPN یا Tor توانایی ارائه دهنده شبکه را در خواندن ترافیک شما از بین می برد ، اگرچه ممکن است هنوز تخمین هایی را در مورد داده های شما مصرف کنند. Tor اما تنها از ترافیک وب شما محافظت می کند در حالی که یک VPN تمام ترافیک موجود به و از طریق دستگاه شما را رمزگذاری می کند.

شبکه های Wi-Fi بدون رمزگذاری ترافیک شما را برای همه در معرض دید شما قرار می دهند

چندین پروتکل وجود دارد که از طریق Wi-Fi برای رمزگذاری ترافیک بین روتر و شما استفاده می شود. متأسفانه همه آنها امن نیستند. در حقیقت ، بسیاری به هیچ وجه از رمزگذاری استفاده نمی کنند. وقتی به یک نقطه دسترسی Wi-Fi وصل می شوید که نیازی به رمز عبور ندارد ، هیچ یک از ترافیک شما رمزگذاری نمی شود. این بدان معنی است که فعالیتهای آنلاین شما توسط هر کسی در این نزدیکی قابل مشاهده است. این بزرگترین خطر امنیتی است که ممکن است در Wi-Fi عمومی با آن روبرو شوید ، زیرا شما را در معرض حملات نه تنها از روتر بلکه از رایانه های اطراف قرار می دهد. شبکه های Wi-Fi که صفحه ورود به سیستم را ارائه می دهند بعد از شما به روتر متصل می شوید و از این تهدید محافظت نمی کنید.

این خطر بخصوص در نقاط دسترسی عمومی و وای فای ، مانند پارک ها ، فرودگاه ها یا کافی شاپ ها قابل استفاده است. هنگام تنظیم Wi-Fi خود - مهم نیست که در خانه هستید یا در یک مکان عمومی هستید - به یاد داشته باشید که همیشه یک گذرنامه تنظیم کنید و یک پروتکل امن را در تنظیم تنظیم کنید ، ترجیحاً WPA2.

استفاده از VPN شما را از این تهدید محافظت می کند ، و در شبکه های Wi-Fi بدون رمزگذاری ، استفاده از آنها به ویژه اهمیت می یابد. اطمینان حاصل کنید که VPN از پروتکل با رمزگذاری خوب مانند OpenVPN یا IPSec استفاده می کند.

شبکه Wi-Fi می تواند موقعیت مکانی شما را در داخل یک ساختمان حدس بزند

با استفاده از قدرت سیگنال دستگاه شما در طول زمان و در مقایسه با سایر دستگاه ها ، اپراتور یک نقطه دسترسی Wi-Fi می تواند حدس خوبی را برای مکان شما پیدا کند. در حالی که این می تواند برای ردیابی حرکات شما در داخل یک ساختمان یا فضای عمومی استفاده شود ، این اطلاعات هنگام اتصال به داده های دیگر که قادر به اتصال آنها هستند ، مانند سوابق خرید در فروشگاه ها یا فید های دوربین مدار بسته ، بسیار قدرتمند می شوند..

این به صاحب ساختمان اجازه می دهد تا IP را به شماره کارت اعتباری یا حتی چهره وصل کند. دفاع در برابر آن دشوارتر است ، به خصوص اگر وقت زیادی را در شبکه بگذرانید. در حالت ایده آل ، شما همیشه سعی خواهید کرد که با جمعیت تلفیق شوید. بیش از سایرین در یک کافه نباشید و در گوشه ای از ساختمان که کاملاً خالی است ناپدید نشوید. همچنین به نظر شما می تواند نقاطی را که تحت نظارت ویدیو نیستند پیدا کنید ، اما همیشه همیشه آسان نیست.

در هر صورت ، هنگام تلاش برای محافظت از هویت خود ، با کارت اعتباری خود خرید نکنید. به صورت نقدی پرداخت کنید و از برنامه هایی مانند Uber برای رسیدن به یا موقعیت مکانی خود استفاده نکنید.

اتصال خودکار به یک شبکه می تواند خطرناک باشد

مادامی که Wi-Fi دستگاه تلفن همراه شما روشن باشد ، دائماً به شبکه هایی که می تواند در آن پیدا کند گوش فرا می دهد و سعی خواهد کرد به کسانی که قبلاً به آنها متصل شده بودند وصل شود. اما تنها راه بیان اینکه آیا قبل از آن به یک شبکه وصل شده است یا نه ، نام شبکه است ، و به راحتی می توان آن را نادیده گرفت.

هیچ تضمینی وجود ندارد که یک شبکه Wi-Fi به نام "Starbucks" در واقع توسط Starbucks اداره شود. در حقیقت ، هر کسی می تواند به راحتی یک شبکه مخرب به نام آن را راه اندازی کند ، به طوری که تمام دستگاه های عبوری که معمولاً به Wi-Fi Starbucks متصل می شوند به طور خودکار وصل شوند.

پس از اتصال ، دستگاه نام خود را به روتر نشان می دهد و ممکن است برخی از سرویس هایی که شما استفاده می کنید به طور خودکار فعال شوند. در صورت عدم رمزگذاری ، این اطلاعات توسط اپراتور شبکه Wi-Fi و سایر اطرافیان قابل خواندن است.

بیشتر خواندن

در مورد خطرات وای-فای موبایل با این مقالات بیشتر بدانید:

  • تنظیمات تلفن همراه که بر حریم خصوصی شما تأثیر می گذارد
  • چگونه شارژ تلفن همراه شما آن را در معرض خطرات قرار می دهد
  • خطرات ناشی از مثلث مکان شما ، تماس های متوقف شده ، پیام کوتاه
  • دستگاه خود را قفل کنید
  • چگونه برنامه های تلفن همراه خود را ایمن کنید
چه اطلاعاتی از طریق شبکه های Wi-Fi تلفن همراه عبور می کند
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.