5 iemesli, kāpēc jums vajadzētu rūpēties par savu privātumu

nsa-galvenā biroja ēkaNSA galvenā mītne Fortmeidā, Merilendā

2015. gadā atzītais žurnālists un privātuma aizstāvis Glens Grīnvalds sniedza iespaidīgu TED sarunu par privātuma nozīmīgumu. Viņš parādīja mums, kā internets ir mainījies no atbrīvošanas rīka uz atbilstības instrumentu. 

Ņemot vērā pēdējos notikumus ar FBI, Apple un šifrēšanu pēdējo nedēļu laikā, mēs domājām, ka ir vērts mazliet atgriezties pie pamatiem un apmeklēt atkārtotās debates par privātumu.

Ikvienam vajadzētu rūpēties par savu privātumu. Lūk, kāpēc.

1. Ikvienam ir ko slēpt

“Apgalvojums, ka jums nav rūp tiesības uz privāto dzīvi, jo jums nav ko slēpt, neatšķiras no tā, ka sakāt, ka jums nerūp vārda brīvība, jo jums nav ko teikt.”
-Edvards Snowdens

Mums visiem ir ko slēpt, pat ja mēs to neapzināmies.

Šis ir piemērs:

2009. gada CNBC dokumentālajā filmā toreizējais Google izpilddirektors Ēriks Šmits slaveni teica: “Ja jūs darāt kaut ko tādu, ko nevēlaties, lai kāds to uzzina, iespējams, jums tas vispirms nevajadzētu darīt.”

Viņš atsaucās uz to, kā Google reģistrē lietotāju meklēšanas vaicājumus, norādot, ka “nevainīgiem” cilvēkiem nav ko slēpt. (Mēs nonāksim pie “nevainīgās” daļas vēlāk.)

Tomēr, kad CNET Magazine publicēja rakstu, kurā bija privāta informācija par Šmitu, ieskaitot viņa ienākumus, apkārtni un politiskos ziedojumus, viņš nosodīja vietni par iejaukšanos viņa privātumā un Google kontrolē vietne tika publiski iekļauta melnajā sarakstā..

Lai arī Šmits nepārkāpa nekādus likumus un nebakstīja roku nožēlojamām darbībām (vismaz tādām, par kurām mēs zinājām), viņš joprojām tika pakļauts iedarbībai un tik ļoti jutās, ka viņam ir savas privātuma daļas - tik vienkāršas un ikdienišķas, cik tur bija. —Eksponēts.

2. Masu uzraudzība liek jums rīkoties atšķirīgi

"Sabiedrība, kurā cilvēkus vienmēr var uzraudzīt, ir sabiedrība, kas audzina atbilstību, paklausību un pakļaušanos."
-Glenn Greenwald

Vai jūs kādreiz esat darījis kaut ko vienu, bet tiklīdz jūs sapratāt, ka jūs novērojat, vai nu nekavējoties pārtraucat, vai mēģinājāt mainīt savu rīcību, lai tā vairāk atbilstu tam, ko jūs uzskatāt par normālu?

Jā, jums ir.

kad-tu domā-tu-vienatnē

Kauns ir spēcīgs motivētājs, tāpēc cilvēki bieži rīkojas savādāk, ja tic, ka viņus novēro.

Piecdesmitajos gados psihologs Solomons Ašs veica virkni tagad slaveno eksperimentu par uzraudzības stāvokļa psiholoģisko iedarbību. Rezultāti bija satriecoši.

Viņš spēja pierādīt, kā cilvēki ir tik iesakņojušies sociālajā atbilstībā, ka viņi ir gatavi sekot pūlim - pat tad, kad viņi zināja, ka pūlis maldās. Vēl sliktāk, kad cilvēki zināja, ka viņus apseko, viņiem tika konstatēts augstāks stresa, trauksmes un šaubu līmenis.

3. Privātās dzīves jēga mainās

“Privātums vairs nav“ sociāla norma ”.”
–Mark Zuckerberg

Privātuma pamatjēga attīstās. Daži cilvēki pat gribētu likt jums domāt, ka tas vairs nav pat tiesības. Šie cilvēki maldās.

Patiesība ir tāda, ka internets maina to, ko nozīmē būt privātam. Izliekot kaut ko sociālajos medijos, jūs izvēlaties to, ko vēlaties kopīgot. Mums visiem ir tas draugs, kurš ikdienā publicē satraucoši privātu informāciju par sevi, bet tas tā ir viņu informāciju, un tāpēc, viņu izvēle ievietot.

Bet kā ir ar visu informāciju, kuru nevēlaties publiskot?

Katru reizi Google tīklā ierakstot meklēšanas vaicājumu, šī frāze tiek saglabāta. Jūsu IP adresei tiek piešķirta nejauša skaitļu virkne, kuru simtiem tūkstošu uzņēmumu bez nosaukuma var izmantot, lai rādītu pielāgotas reklāmas, pamatojoties uz jūsu pārlūkošanas paradumiem. Viņu informācija par jums ir kļuvusi tik izsmalcināta, tik detalizēta, ka tas varētu jūs padarīt slimu.

Jūs varat notīrīt sīkfailus, jūs varat izdzēst savu vēsturi, bet jūsu digitālās pēdas uz visiem laikiem paliks.

4. Uzraudzība attīstās

“Pienāks laiks, kad vairs nebūs“ Viņi man spiegs caur manu tālruni ”. Galu galā tas būs “Mans tālrunis mani spieg”. ”
-Filips K. Diks

Fakts, ka tādi interneta giganti kā Facebook un Google vāc ļoti personisku datu zettabaitus, ir viena lieta. Citas ir neskaitāmas citas vietnes, kas apkopo jūsu pārlūkošanas paradumus un izseko jūsu atrašanās vietu aizkulisēs.

Ja esat izmantojis anti-bloķēšanas vai izsekošanas paplašinājumu, tad esat redzējis, cik daudz tīklā ir “muck”.

Un tas ir tikai virsmas skrāpēšana. Kā ar vietnēm, kas izmanto informāciju, kuru viņi uzzina par jums, un jūsu pārlūkošanas paradumus, lai noteiktu, cik daudz no tām ir jāmaksā? Ceļojumu vietne Orbitz 2012. gadā saņēma daudz negatīvas uzmanības, jo Mac lietotājiem maksa par viesnīcu iespējām bija lielāka nekā datoru lietotājiem.

sad-mac-userDažreiz tas ir sucks, ja ir Mac

Legāli? Var būt. Ētiski? Nevar būt.

Šis ir tikai viens piemērs tam, kas notiek, kad uzņēmumiem ir vairāk informācijas nekā vajadzētu likumīgi. Iedomājieties, kad šī informācija ir dziļāka nekā tikai tas, ko izmantojat pārlūkprogrammā vai kad esat iegādājies pēdējo džinsu pāri.

5. Ja runa ir par privātumu, tad jūsu rīcība šodien var jūs vajāt jau rīt

"Privātums ir cilvēciskas tiesības un prasība cilvēka cieņu un cieņu uzturēt cilvēka cieņā."
-Brūss Šneiers

Brīvības jēdziens ir raksturīgs privātumam. Ja kādam - neatkarīgi no tā, vai hakeris ir nozaguši jūsu identitāti vai uzņēmumam, kas reģistrē katru jūsu apmeklēto vietni - ir pietiekami daudz informācijas par jums, tas viņiem padara eksponenciāli vieglāk manipulēt ar jums.

Netīrā patiesība ir tāda, ka ikvienam var likt izskatīties kā ļaundaram, vienkārši izmantojot savu interneta vēsturi. Padomājiet par visiem foruma komentāriem, kurus jūs kādreiz esat atstājis, par katru vietni, kuru esat kādreiz apmeklējis. Katrs komentārs, kuru jūs kādreiz esat izdzēsis ...

ziņojums noņemts

Kurš vēlētos, lai tiktu ierakstīts viss, ko viņi jebkad ir izdarījuši? Katru piezīmi, kas gatava lietošanai pret jums, kad un ja rodas vajadzība? Iedomājieties, kādas būtu sekas, ja tas notiktu mūsu ikdienas dzīvē. Viss, ko mēs kādreiz esam teikuši vai izdarījuši, saglabāts mapē, tikai gaidam, ka tiks izmantots pret mums vai nokrāsots mūs draudīgs.

Žogs jūsu pagalmā, slēdzenes pie jūsu guļamistabas durvīm, aizkari uz jūsu logiem - tie visi ir mēģinājumi aizsargāt jūsu privātumu, personīgo telpu. Kāpēc gan jūs negribētu tādu pašu aizsardzību tiešsaistē?

Runa nav par teroristiem, kas mēģina slēpt bumbas sižetu; runa ir par normāliem, ikdienas cilvēkiem, kuri nevēlas, lai katrs dzīves triviālais mirklis būtu glabāts publiskajā domēnā.

Tas, ko jūs darāt, ir jūsu bizness

Pašreizējā uzraudzības stāvokļa problēma ir tā attīstība. Ja cilvēki nepamodīsies un sapratīs, kā klaji tiek pārkāptas viņu pilsoņu brīvības, viss pasliktināsies.

Tas kļūst ne tikai par sīkfailiem, kas izseko, kuras vietnes apmeklējat, vai NSA aģentiem, kuri apkopo jūsu tālruņa sarunu audio žurnālus; tā kļūst par drūmu nākotni, kurā mēs esam spiesti pakļauties jaunai normalitātei, kādu mēs nekad neredzējām.

Šis jautājums mums ir svarīgs, un mums ir apnicis redzēt cilvēkus apgalvojam, ka viņi ir vienaldzīgi pret vienu no lielākajiem jautājumiem, ar kuriem mūsdienās saskaras.

Privātums ir pamattiesības. Runājot par to, ikviens, kurš saka, ka viņiem nav ko slēpt, ir melis vai nepareizi informēts.

Tas, ko jūs darāt tiešsaistē, ir jūsu pašu bizness, nevis mūsu, nevis uzņēmums, no kura esat iegādājies savus džinsus, un tas noteikti nav jūsu valdības uzņēmums.

Piedāvātais attēls: “NSA galvenā mītne”, izmantojot Wiki Commons
Skumjš Mac lietotājs: Tims Govs / Unsplash

5 iemesli, kāpēc jums vajadzētu rūpēties par savu privātumu
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.