Kā lietot Bitcoin daudzparakstu makus

Bitcoin multisig maki un to lietošana

Bitcoin parasti var tērēt tikai tā īpašnieks, kas identificēts caur viņu publiskās atslēgas sajaukšanu, piemēram, ar savu Bitcoin adresi. Bitcoin protokols ļauj dažāda veida noteikumiem precīzi noteikt, kurām kriptogrāfiskajām atslēgām var būt, kuras kontrolē kontu.

Populārākie nestandarta Bitcoin kontu veidi ir daudzparakstu (multisig) konti. Šīs adreses, kas sākas ar 3, nevis 1, ir bijušas aptuveni kopš 2012. gada - trīs gadus pēc Bitcoin pirmsākumiem.

Daudzparakstu seifa pamatfunkcija

Veidojot vairāku zīmju maku, varat definēt, cik parakstu kopumā vajadzētu būt un cik no tiem ir nepieciešami darījuma veikšanai.

Visbiežāk izveidotais seifa tips ir 2 no 3 seifs, kas nozīmē, ka kopumā ir trīs paraksti, no kuriem divi ir nepieciešami darījuma parakstīšanai.

Praksē šī funkcionalitāte ir līdzīga banku kontiem, kuriem nepieciešami vairāki parakstītāji. Bet tāpēc, ka blokķēde ir veidota nevis uz uzticības, bet gan uz kriptogrāfijas un vienprātības pamata, nav iespējams krāpties, un neviena centrālā partija nevar patvaļīgi izmantot jūsu līdzekļus.

Šeit ir četras reizes, kad varētu būt noderīgi 2 no 3 daudzparakstu maki:

Kā izmantot multisig makus kā divu faktoru autentifikāciju

1. Kā divu faktoru autentifikācijai izmantot multisig makus

Divfaktoru autentifikācija (2FA) nav izplatīta Bitcoin makiem, bet ļoti ieteicama tiešsaistes kontiem, piemēram, jūsu e-pastam vai mākoņa krātuvei. Izmantojot multisig maku, divu faktoru autentifikācija var kļūt iespējama arī Bitcoin makiem.

Uzstādīt:

 • 1. maks: Jūsu dators (bez dublējuma)
 • Maciņš 2: Tiešsaistes pakalpojums 2FA
 • Maciņš 3: Papīra maciņš jūsu seifā

Kā to izdarīt:

Katru reizi, kad jūs sākat darījumu ar datoru vai tālruni, tiešsaistes pakalpojums ir jāparaksta. Pirms viņi parakstīsies par jūsu darījumu, jums būs jāievada divu faktoru autentifikācijas kods.

2FA kodu var ģenerēt tālrunī, nosūtīt jums ar īsziņu vai pat iegūt no aparatūras ierīces. Viņi var arī noteikt darījumu ierobežojumus jūsu kontā vai dažādiem pārsūtījumiem pieprasīt atšķirīgu autentifikācijas līmeni.

Trūkumi:

Ja 2FA pakalpojums darbojas bezsaistē vai iegūst DDoSed, jūsu līdzekļi nebūs pieejami, līdz jūs seifā atradīsit papīra maku. Ja kādam ir gan jūsu ierīce, gan pieeja jūsu papīra makam, viņi var pilnībā apiet 2FA pakalpojumu.

Kā lietot multisig makus labākai drošībai

2. Kā labāk izmantot multisig makus?

Ja baidāties, ka jūsu dators vai viedtālrunis varētu tikt uzlauzts, varat izmantot 2 no 3 multisig maku, lai palielinātu drošību.

Uzstādīt:

 • 1. maks: Mobilā maka tālrunī (bez dublējuma)
 • Maciņš 2: Maks datorā (bez dublējuma)
 • Maciņš 3: Papīra maciņš atsevišķā vietā

Piezīme: Mēs neveicam savu maku dublēšanu, jo mēs nevēlamies uztraukties par to, ka tie tiks apdraudēti.

Kā to izdarīt:

Katru reizi, kad vēlaties veikt darījumu, jums ir jāuzsāk darījums ar vienu ierīci (piemēram, skenējot QR kodu tālrunī), pēc tam jāpārskata un jāapstiprina darījums citā ierīcē..

Nav iespējams veikt darījumu tikai ar vienu ierīci, tāpēc, ja tiek uzlauzts jūsu tālrunis vai dators, jūs nezaudēsit savus Bitcoins. Ja pazaudējat vai sabojājat datoru vai tālruni, monētas var atgūt, izmantojot papīra maku un citu maku. Ja papīra maciņš tiek nozagts, zaglis nevar piekļūt jūsu monētām (multisig prasības dēļ).

Trūkumi:

Ja vienlaikus sabojājas gan jūsu dators, gan tālrunis, jūs zaudējat savus Bitcoins. Jūs varat tam sagatavoties, izveidojot digitālo maku dublējumus; šādā gadījumā jums jābūt uzmanīgam to dublēšanā. Vienā vietā ievietojiet divas rezerves sēklas tikai tad, ja esat pārliecināts, ka tās ir drošas!

Kā izmantot multisig makus kā darījuma pakalpojumu

3. Kā izmantot multisig makus kā darījuma pakalpojumu

Iedomājieties, ka Alise vēlas iegādāties lietas no Boba internetā, taču viņa nekad iepriekš nav tikusies ar Bobu un nav pārliecināta, vai var viņam uzticēties. Alise nevēlas vispirms nosūtīt naudu, un Bobs nevēlas vispirms nosūtīt preces. Lai atrisinātu problēmu un ļautu Alisei un Bobam tirgoties, viņi var izveidot vairāku zīmju maku ar trešās puses darījuma kontu Emma.

Uzstādīt:

 • 1. maks: Alise tālrunī vai datorā (ar dublējumu)
 • Maciņš 2: Bobs savā tālrunī vai datorā (ar dublējumu)
 • Maciņš 3: Emma savā tālrunī vai datorā (ar dublējumu)

Kā to izdarīt:

Emma varētu būt persona vai uzņēmums. Alisei un Bobai nav jāuzticas Emmai ar savu naudu vai precēm, bet viņiem ir jāuzticas viņai, lai nesaskaņotos ar citiem dalībniekiem. Visi trīs izveido 2 no 3 multisig maku, un Alise sūta savus līdzekļus uz jaunizveidoto adresi.

Bobs tagad var redzēt, ka Alise ir veikusi maksājumu. Pēc preču nosūtīšanas viņa vairs nevar ņemt naudu atpakaļ, jo viņai ir tikai viens no nepieciešamajiem trim parakstiem.

Pēc tam, kad Bobs ir nosūtījis preces un viņi ir ieradušies kopā ar Alisi, Alise un Bobs var pārsūtīt naudu Bobam. Ja viss norit labi, Emmas paraksts nemaz nav vajadzīgs, jo darījuma pabeigšanai pietiek ar Alises un Boba parakstiem. 2 no 3 multisig maka padara Emma sniegt šo pakalpojumu ļoti viegli un lēti (atšķirībā no tradicionālajiem, banku balstītajiem darījuma risinājumiem).

Tikai tad, ja kaut kas noiet greizi, Emma ieies un izlems spriedumu. Viņa var izvēlēties iesaistīties kādā no pusēm vai sadalīt līdzekļus, vienojoties ar vienu no dalībniekiem. Emma pati nevar ņemt naudu, jo, lai veiktu pārskaitījumu, viņai ir nepieciešams Boba vai Alises paraksts.

Trūkumi:

Darījuma konts ir izdevīgs situācijās, kad dalībnieki vispār nevar uzticēties viens otram, piemēram, kad visi dalībnieki ir anonīmi. Tomēr nav viegli nodrošināt, ka Alise un Emma nesaskaras savā starpā vai pat ar vienu un to pašu personu. Arī Alise vai Bobs joprojām varēja mēģināt piekukuļot Emmu.

Kā nodrošināt uzņēmuma līdzekļus ar multisig makiem

4. Kā nodrošināt uzņēmuma līdzekļus ar multisig makiem

Uzņēmumam, kas darbojas Bitcoin, var būt grūti nodrošināt savus līdzekļus tradicionālajā viena paraksta makā. Kam vajadzētu būt maka atslēgai un kam vajadzētu sagatavot maksājumus?

Ja atslēgas tiek bieži atkārtotas starp dažādiem autorizētiem parakstītājiem, pastāv risks, ka atslēgas tiks uzlauztas vai nozagtas. Ja fondiem ir pieejams pārāk maz cilvēku, tie pēc negadījuma var kļūt nepieejami.

Uzstādīt:

 • 1. maks: Izpilddirektors (bez rezerves kopijas)
 • Maciņš 2: Grāmatvedis (bez rezerves kopijas)
 • Maciņš 3: Papīra maciņš seifā, kuru tur pie tāfeles

Kā to izdarīt:

Šajā iestatījumā ne izpilddirektors, ne grāmatvedis nevar aizbēgt ar uzņēmuma naudu. Bet grāmatvedis joprojām var sagatavot, parakstīt un nodot maksājumus izpilddirektoram, kurš tos apstiprina, pievienojot parakstu. Ja grāmatvedis vai izpilddirektors pazūd vai pazaudē savu ierīci, viņi var atgūt piekļuvi uzņēmuma līdzekļiem, paskaidrojot sevi valdei, lai iegūtu papīra maku.

Trūkumi:

Izpilddirektors un grāmatvedis joprojām var savstarpēji sadarboties un aizbēgt ar uzņēmuma līdzekļiem. Bet, ja viņiem to nav, viņi labāk izvairītos no vienas un tās pašas automašīnas vai lidmašīnas lietošanas. Ja abas viņu atslēgas tiek iznīcinātas vai kļuvušas pieejamas trešajām personām, līdzekļi vairs nav pieejami.

Kāpēc vairāk netiek izmantoti daudzparakstu maki?

Multisig maki ir salīdzinoši dārgi, un dažiem no tiem ir funkcionalitāte. Tā kā katrā darījumā ir vairāki paraksti, tos ir daudz dārgāk glabāt Blockchain, padarot multisig iestatījumus ikdienā mazāk pievilcīgus..

Arī Bitcoin vēl netiek pietiekami izmantots situācijās, kas patiešām attaisno multisig maku, piemēram, starptautiskajā tirdzniecībā vai kriptovalūtas fondos, kuriem nepieciešams darījuma konts vai kuriem nepieciešama izplatīta un droša iestatīšana.

Bitcoin jaunais darījuma formāts, kas pazīstams kā “Segwit”, apstrādā paraksta datus savādāk, lai ļautu lētākām multisigām, taču daži maki to vēl atbalsta.

Tomēr, lai izmantotu lētus daudzparakstu Segwit darījumus, varat izmantot Electrum Wallet.

Kā lietot Bitcoin daudzparakstu makus
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.