Ko Panamas noplūde nozīmē korupcijai un privātumam

Ko Panamas noplūde nozīmē korupcijai un privātumam

Pagājušajā svētdienā (2016. gada 3. aprīlī) Starptautiskais Izmeklējošo žurnālistu konsorcijs (ICIJ) un Sueddeutsche Zeitung (SZ) izplatīja Panamas dokumentus plašsaziņas līdzekļos visā pasaulē.

“Panama Papers” ir nolādēts dārgumu krājums no 11,5 miljoniem dokumentu, kas iegūti no Panamā bāzētās juridiskās firmas “Mossack Fonseca”. Faili detalizē klientu attiecības, kontus un īpašumtiesību struktūras vairāk nekā 300 000 uzņēmumos.

Panamas noplūdes mērogu skatiet infografikā.

Noteikti ir neskaitāmi stāsti, kas atklāj korupciju, piesavināšanos un ekonomisku krāpšanu, un daudziem turīgiem noziedzniekiem visā pasaulē tiks izvirzītas apsūdzības - īpaši tiem, kas atrodas spēcīgos politiskos amatos.

Bet arī Panamas dokumenti rada daudz jautājumu.

panama-leak-chinaPanamas noplūdes uztraucas par turīgajiem un korumpētajiem.

Ir miris finansiālais privātums?

Ja esat parasts pilsonis, grūti panākt finanšu privātumu. Jūsu kredītkartes pirkumus iegūst korporācijas, kuras vēlas izveidot perfektu jūsu profilu, lai viņi varētu piedāvāt jums pielāgotus sludinājumus. Vēl ļaunāk, ka valdības var apskatīt ikviena bankas kontu atlikumus un finanšu darījumus un piespiest bankas izlases kārtībā lūgt jūsu ienākumu, pirkumu un ieguldījumu pamatojumu..

Lielākā daļa tiesību sistēmu, ko izmanto, lai garantētu privātumu, jo īpaši privātums mājās vai sarakste. Īpaši finanšu privātums Eiropā bija ļoti spēcīgs. Tomēr Amerikas Savienotās Valstis tomēr panāca, ka 1978. gadā pieņēma likumu “Par tiesībām uz finanšu privātumu”, kas prasīja FBI iegūt orderi, veicot meklēšanu bankas reģistros..

Vāciski runājošajās valstīs jau sen ir pieņemti draņķīgi banku slepenības akti, īpaši Šveices, sakarā ar 1934. gada Federālo likumu par bankām un krājbankām. Kamēr Vācija, Austrija un Lihtenšteina ir atteikušās no daudzām īpašajām banku klientu privātuma aizsardzības jomām, Šveice joprojām lepni aizstāv savus, neskatoties uz lielo starptautisko spiedienu pārtraukt.

Kāda finanšu konfidencialitāte ir kļuvusi

Tā kā finanses arvien vairāk kļūst par elektroniskiem skaidras naudas maksājumiem, arvien vairāk izņēmums ir elektronisko norēķinu joma. Tādējādi skaidras naudas maksājumi tiek rūpīgi pārbaudīti, un līdz ar to tie vairs nav finansiālās privātuma saglabāšanas iespēja. Dažas jurisdikcijas, piemēram, Zviedrija, ir gandrīz pilnībā izslēgušas skaidru naudu no savas ekonomikas.

Pēdējo divdesmit gadu laikā ir pazudusi liela daļa no mūsu juridiskās aizsardzības attiecībā uz finanšu privātumu. Amerikas Savienotajās Valstīs 2001. gada PATRIOT likuma III sadaļa piešķir tiesībaizsardzības iestādēm vēl nepieredzētas pilnvaras attiecībā uz finanšu iestādēm, attaisnojot naudas atmazgāšanas un terorisma finansēšanas novēršanu. Patriotu likums pieprasa finanšu iestādēm veikt rūpīgu uzskaiti un regulāri sniegt ziņojumus tiesībaizsardzības aģentūrām.

Finanšu privātums kļuva arī par upuri cīņā pret izvairīšanos no nodokļu maksāšanas, vispirms sākot ar Eiropas Savienību, bet pēc tam pakāpeniski izplatoties visā pasaulē. Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijai (ESAO) ir “Konvencija par savstarpējo administratīvo palīdzību nodokļu lietās”, kas sākotnēji tika uzsākta 1988. gadā, pēc tam atsākta 2010. gadā un kas regulē un pilnvaro informācijas apmaiņu par nodokļiem un citiem finanšu dokumentiem. Līdz šim nolīgumu ir parakstījušas 57 valstis, faktiski izbeidzot jebkādu finanšu privātuma jēdziena nozīmi.

finansiālā brīvībaKas par privātumu??

Vai finanšu privātums ir pat tiesības?

Cilvēktiesību vispārējās deklarācijas 12. pants nosaka:

Nevienu nedrīkstētu patvaļīgi ietekmēt viņa privātumu, ģimeni, mājas vai saraksti, kā arī uzbrukumus viņa godam un reputācijai. Ikvienam ir tiesības uz likuma aizsardzību pret šādu iejaukšanos vai uzbrukumiem.

Vai tas ietver finansiālo privātumu? Tas nav pilnīgi skaidrs no formulējuma, un, lai arī šādu rakstu esamība noteikti padara finanšu privātumu par parastām tiesībām, tas zaudē visu statusu, ja pārtraucam praktizēt paražu vai neatzīstam to par sabiedrības tiesībām.

Pastāv loģikas atšķirības starp to, kā cilvēki un korporācijas reaģē uz finanšu privātuma graušanu. Lai gan personas komunikāciju privātums noteikti ir pakļauts juridiskam spiedienam, neviena banka nestāvēs par savu klientu tiesībām uz privātumu tāpat kā Apple darīja, kad stāvēja pret FBI.

Vai ir labi atklāt ikviena finanšu datus, lai atrastu dažus noziedzniekus un korumpētus ierēdņus?

Šifrēšana noteikti var palīdzēt finanšu privātuma jautājumos, par ko liecina kriptovalūtas Bitcoin, kaut arī pastāv neskaidrības par to, cik patiesībā ir privāta Bitcoin (vairāk par to vēlāk).

Citi pakalpojumi, piemēram, ziņojumapmaiņas uzņēmumi, ir izmantojuši šifrēšanu. Kas šajā sakarā atdala finanšu pakalpojumu sniedzējus no ziņojumapmaiņas platformām? Vai, piemēram, Whatsapp ir lielāka sociālās sirdsapziņas pārziņa nekā bankām, vai arī, ja ir runa par privātuma iekļaušanu viņu produktos, viņi vienkārši ir vairāk tehnoloģiju prasmīgi? Vai valdībām ir finanšu iestādes, kuras tik ļoti kontrolē, bankas neuzdrošinās runāt par savu klientu tiesībām?

Vai man vajadzētu iegūt ārzonas uzņēmumu?

Ārzonu kompānijas palīdz jums saglabāt finansiālo privātumu, apgrūtinot presei, sabiedrībai vai valdībām noteikt, kādus aktīvus jūs glabājat. Jūsu aktīvu (piemēram, nekustamā īpašuma, akciju, obligāciju vai bankas atlikumu) īpašumtiesību ieraksti joprojām ir redzami nevēlamiem cilvēkiem, tāpat kā jūsu pārskaitījumi. Bet jūsu privātā identitāte ir atdalīta no kontiem, izmantojot neskaidru uzņēmumu tīmekļa vietni, kas reģistrēta idilliskajās Karību jūras salās.

Diemžēl ārzonu konta process ir pārmērīgi dārgs un pieejams tikai visbagātākajām personām. Finanšu privātums 2016. gadā ir pieejams tikai par ļoti augstu cenu, un organizācijām, kas sniedz pakalpojumus, ir jāuzticas daudz. Un viņu datu bāzes var viegli atklāt jūsu rūpīgi austo pseidonīmu tīmekli - kā to pierādīja Mossack Fonseca noplūdes.

Parastas personas finansiālo privātumu var sasniegt, izmantojot Bitcoin. Lieliskās un daudzās atbildes uz ExpressVPN Visaptverošo ceļvedi par Bitcoin anonimitāti liecina, ka ir milzīgs pieprasījums pēc mācīšanās, kā Bitcoin un privātums sader kopā..

privātā bankaBitcoin: finanšu privātums visiem?

Bitcoin piedāvā masu finansiālu privātumu

Bitcoin kontam nav jāuzticas trešajai pusei, un jūs to varat atvērt savā datorā, jebkurā laikā. Bitcoinus var iegādāties ar īstu naudu vai arī tos var nopelnīt tiešsaistē, un to takas var tikt apmulsinātas ar pseidonīmu.

Bitcoin vērtības ir nepastāvīgas, bet ne vairāk kā investīciju instrumenti, kas bagātniekiem pieejami caur ārzonu uzņēmumiem, piemēram, akcijas vai nekustamais īpašums.

Pēc nesenajām noplūdēm būs interesanti redzēt, kā adaptēsies tie, kuri ar finanšu kompāniju palīdzību meklē finansiālu privātumu. Vai viņi pārcelsies uz nākamo lielo advokātu biroju, kas sola drošus serverus un diskrētu informācijas apstrādi? Vai arī viņiem radīsies kārdinājums pārvietot līdzekļus tādos aktīvos kā Bitcoin?

Kad noplūde kļūst par privātuma skandālu?

Neskatoties uz satraukumu, kas apņem Panamas noplūdes, ir arī liels iemesls bažām. Ir daudz pamatotu iemeslu atvērt ārzonas uzņēmumu, un ikvienam ir tiesības un cerības uz privātumu. Vislabākā aizsardzība pret jebkādu noplūdi ir uzskaites neveikšana, bet vai tāds uzņēmums kā Mossack Fonseca var darboties bez ierakstiem? Visticamāk ne.

Ņemot vērā slikto tehnoloģiju stāvokli gandrīz katrā advokātu birojā, to elektroniskos ierakstus nevar uzskatīt par drošiem. Turklāt uzticēšanās juridiskajai firmai nozīmē arī uzticēšanos ikvienam indivīdam, kurš strādā birojā.

Advokātu biroji: jūs nevēlaties būt tāds kā Mossack Fonseca. Cita starpā lūdziet IT departamentam šifrēt jūsu e-pastus. pic.twitter.com/Yxut3g28Ng

- Kristofers Soghojans (@csoghoian), 2016. gada 5. aprīlis

Neapšaubāmi, ka visā Facebook tērzēšanas vēstures izlaidumā ir daudz nepareizas izturēšanās un sabiedrības interešu skandālu, bet vai mēs kā sabiedrība patiešām piedodam un sveicam šādu noplūdi? Vai mēs gribētu, lai visas mūsu tērzēšanas tiktu atklātas, lai tikai noķertu dažus likumpārkāpējus?

Panamas noplūde ir pilna ar turīgiem un spēcīgiem indivīdiem, kuriem ir ko slēpt, tāpēc mēs varētu ātri nonākt pie secinājuma, ka viņu vidū ir jābūt daudz noziedznieku. Tas, protams, padara to ļoti atšķirīgu no populārās ziņojumapmaiņas platformas datu bāzes. Tātad, vai tas ir sabiedrības interesēs? Vai tos, kuriem ir likumīgi iemesli ārzonu konta izveidošanai, vajadzētu vilkt uz datu izmešanu? Vai viņiem nav tiesību uz savu privātumu, kā mēs esam mūsējie?

Cerēsim, ka iesaistītie žurnālisti var nošķirt šausmas un zagļus, kas slēpjas šajās ārzonu jurisdikcijās, un tos, kuri bēg no tiem pašiem noziegumiem. Kaut arī tas ir ārkārtīgi noderīgi un pilnvaro atklāt korupciju tādās vietās kā Krievija vai Sīrija, mums vajadzētu arī lasīt par noziegumiem Rietumu pasaulē, kur mums nav tik skaidra priekšstata par to, kuri vadītāji ir korumpēti..

Mēs vēl nezinām, kādā veidā ICIJ un SZ atbrīvos neapstrādātus datus no Panamas noplūdes pēc tam, kad būs pabeigti savu augstvērtīgo stāstu publicēšana, bet, protams, tas nebūs pilnībā? Viņiem ir grūts lēmums, jo tā pilnīga atcelšana neapšaubāmi kaitēs vismaz dažiem nevainīgiem cilvēkiem ar pamatotiem ārzonu konta iemesliem - iespējams, tiem, kuri nevēlas, lai viņu draugi un ģimenes locekļi zina, ka viņi uzvarēja loterijā, vai varbūt pat cilvēkiem, kas ir liecinieki aizsardzības programmas.

aizsargāt privātumuAnonīms ne vienmēr nozīmē noziedznieku.

Atklāt korumpēto ir labi, bet iznīcināt privātumu ir slikti

Finansiālā privātība tiek ātri iznīcināta. Pēdējās drošās patvēruma vietas, ārzonas konti, šobrīd ir pieejamas tikai bagātajiem un spēcīgajiem, un tās ticamības ziņā tikai uzņēma milzīgu triecienu. Atliek redzēt, vai Mossack Fonseca konkurenti arī izjutīs viņu uzticamību un uztverto risku, vai arī cik ilgi valdības joprojām būs gatavas ļaut šīm ārzonu organizācijām veikt savu biznesu.

Vidējam cilvēkam Bitcoin šobrīd ir vienīgā iespēja iegūt zināmu personisko finansiālo privātumu, lai gan mācīšanās līkne joprojām ir diezgan stāva, un arī Bitcoin nav bez riska..

Ja mēs vēlamies finansiālu privātumu, mums tas būs jāpastiprina, to pieprasot. Palīdzēs abonēt pakalpojumus, kas sola privātumu un turpina ikdienas un darījumos izmantot skaidru naudu un Bitcoin. Jo tikai tās tiesības, kuras mēs izmantojam un izmantojam, ir tiesības, kuras mēs varam cerēt paturēt.

Varbūt nākotnē mēs visi varēsim izstaigāt apkārtni ar “Šveices bankas kontu kabatā”, kā Baraks Obama drausmīgi sacīja 2016. gada SXSW, atbildot uz Apple vs FBI sāgu.

Panamas piezīme: Ingo Menhards / Dollar Photo Club
Privātums: Nikki Zalewski / Dollar Photo Club
Bitcoin: allapen / Dollar Photo Club
Bojāts: M.Gove / Dollar Photo Club

Ko Panamas noplūde nozīmē korupcijai un privātumam
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.