Kriptogrāfija: kas tas ir un kā es no tā varu aizsargāties?

Klēpjdatora un paņemt cirvja ilustrācija.

Termins “kriptovalūta”, “kriptogrāfijas” un “valūtas kombinācija” norāda uz to, ka kriptovalūtas ir digitālās naudas forma, kas izmanto kriptogrāfijas atslēgas, lai identificētu kontu turētājus, un parakstus, lai autentificētu darījumus. Kriptovalūtas nonāk apgrozībā tikai caur “ieguvi” – procesu, ko izmanto gan jaunu valūtas vienību izveidošanai, gan virsgrāmatas aizsardzībai pret viltojumiem.

Kalnrūpniecības process parasti ietver jaudīgus, augstas veiktspējas datorus, kurus kalnračiem izmanto, lai konkurētu savā starpā, lai gūtu labumu. Pirms kriptovalūtas kļuva tikpat populāras kā mūsdienās, bija iespējams tās mīnot ar parastajiem datoriem. Tagad tomēr kriptovalūtas, piemēram, Bitcoin, parasti tiek iegūtas ekstensīvās saimniecībās, kurās darbojas simtiem datoru, kas strādā vienveidīgi un visu diennakti.

Foto: Wikimedia

Ar milzīgo apjoma pieaugumu kriptovalūtas ieguve ir kļuvusi par ļoti dārgu lietu, kurai sākotnējai infrastruktūrai nepieciešami lieli kapitāla apjomi, kā arī lieli periodiski ikmēneša rēķini. Tas ir licis dubultos hakeros meklēt risinājumus šifrēšanas veidā.

Kas ir kriptonauda?

Skaidri sakot, kriptogrāfijas atrašana ir trešo personu ierīču, piemēram, klēpjdatoru, planšetdatoru vai viedtālruņu, nelikumīga izmantošana, lai slepeni izšifrētu kriptovalūtu bez ierīču īpašnieku zināšanām vai piekrišanas. Šāda veida ļaunprātīga hakeris nozog daļu no jūsu datora resursiem un to atvēl kriptogrāfijas mīklu novēršanai hakera vārdā.

Kā kriptogrāfijas upuris, neiegūstot nekādu atlīdzību, jums nāksies segt visas izmaksas, piemēram, lielus rēķinus par elektrību un neefektīvu sistēmas darbību. Lieki piebilst, ka tā ir situācija, no kuras jūs labprātāk izvairītos.

Daudz kriptogrāfijas programmatūras ir izstrādātas tā, lai tās būtu smalkas, tāpēc lietotāji nepamana, ka kaut kas ir nepareizi. Galu galā tas nav tāds, kā mums ir ieradums pastāvīgi pārbaudīt sistēmas veiktspēju un pārbaudīt procesus mūsu sistēmas teknē. Ja mūsu ierīces darbojas lēnāk nekā parasti, mēs vainojam jaunāko programmatūras atjauninājumu vai norādām uz desmitiem mūsu pārlūkā atvērto cilņu. Un, ja mūsu dzesēšanas ventilators ieslēdzas biežāk nekā tas bija agrāk, mēs vienkārši pieņemam, ka mūsu ierīce ir jājaunina vai jāapkalpo..

Tomēr, iespējams, šīs smalkās pazīmes norāda uz kriptogrāfijas programmatūras klātbūtni.

Kā es varu atklāt kriptogrāfijas?

Ja jūtat, ka esat kļuvis par kriptogrāfijas shēmas upuri, vispirms jums vajadzētu pārbaudīt CPU izmantošanu.

Mac lietotājiem vienkārši dodieties uz vietni Palaišanas bloks > Darbības monitors > Procesors.

Windows lietotājiem atveriet Uzdevumu pārvaldnieks > Procesi > Procesors.

CPU, kas darbojas normālā līmenī, vajadzētu izskatīties šādi:

Ja jūsu sistēmas izmantojums ir augsts, neskatoties uz minimālu procesu un lietotņu izmantošanu, iespējams, ka esat kļuvis par kriptogrāfijas meklēšanas shēmas upuri.

Citas kriptogrāfijas pazīmes ir pārkarsēti CPU un konsekventi kavētā darbība.

Kā es varu pasargāties no kriptogrāfijas?

Ļaunprātīgas programmas, kas izstrādātas, lai slepeni atmīnētu kriptovalūtas jūsu ierīcē, izplatās tāpat kā jebkurš cits vīruss vai ļaunprātīga programmatūra. Tāpēc, lai tos apsargātu, ir jāievēro piesardzīga drošības prakse.

Iesācējiem tas nozīmē, ka jāatturas noklikšķināt uz saitēm e-pastā, ko sūta cilvēki, kurus jūs nepazīstat vai neuzticaties. Ir svarīgi arī vienmēr atjaunināt ierīces (ieteicams ieslēgt automātiskos atjauninājumus) un instalēt programmatūru vai lietotnes tikai oficiālajās tirdzniecības vietās.

Ir arī daži pārlūka papildinājumi, kas apgalvo, ka pasargā no kriptovalūtas ieguves. Iesācējiem Opera pārlūkā ir iebūvēta aizsardzība, kas aizsargā pret šiem draudiem, līdzīgi kā tīmekļa vietņu bloķētāji..

Ja vēlaties pieturēties pie pārlūka Chrome, varat lejupielādēt paplašinājumu No Coin, savukārt Firefox lietotāji var izmantot papildinājumu NoMiner..

Mēs iesakām arī izmantot stabilu pretvīrusu produktu, regulāri atjauninot to un ik pēc pāris nedēļām veicot dziļu skenēšanu. Aizsardzību piedāvā arī tādi reklāmu bloķētāji kā uBlock Origin un Adblock Plus.

Vai kriptonauda ir plaši izplatīta?

Kriptovalūtas daudzums, ko var iegūt no vienas ierīces, ir diezgan niecīgs, bet, kad kriptogrāfijas programmatūra sasniedz simtiem tūkstošu ierīču, tā kļūst ļoti ienesīga. Turklāt hakerim tas rada nulles izmaksas.

Tieši tāpēc kriptogrāfijas ir daudz izplatītākas, nekā jūs varētu domāt. Federālā tirdzniecības komisija par to brīdina, mudinot lietotājus ņemt vērā “krāpniekus, kas izmanto jūsu datoru kā savu virtuālo bankomātu.” 2017. gadā “Fortune” pasludināja kriptogrāfijas par “nākamajiem lielajiem kiberdrošības draudiem”. Pat Cristiano Ronaldo oficiālā vietne ir kļuvusi par kriptogrāfijas upuri, ar apšaubāmu kodu, kas pirms pāris gadiem varēja iegūt Monero virsmu.

Cryptojacking, visticamāk, maģiski nepazudīs tuvākajā laikā, un hakeri var nākt klajā ar vēl atjautīgākām metodēm, kā iegūt mūsu sistēmas resursus viņu labā. Tomēr, kamēr esat piesardzīgs un modrs, noteikti ir iespējams izvairīties no kaitīgajām sekām.

Tiešajā pusē, ja vēlaties koplietot dažus no liekiem skaitļošanas resursiem, lai palīdzētu pamatotam mērķim, skatiet sadaļu Ziedot savu cilni.

Kriptogrāfija: kas tas ir un kā es no tā varu aizsargāties?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.