Vai mājās veiktie DNS testi ir vērts ar privātumu saistīti riski?

Vai mājās veiktie DNS testi ir vērts ar privātumu saistīti riski?

Es atzīstu, ka mani vienmēr ir ieintriģējuši DNS testēšanas komplekti. Mana ģimenes cilts ir sarežģīta, aptverot dažādas kultūras un ģeogrāfiskos reģionus, tāpēc es labprāt vēlējos nokļūt tās pamatos. Turklāt būtu forši saprast, kādus medicīniskus apstākļus es varētu uztvert, kā arī piesardzības pasākumus, kas man varētu būt nepieciešami..

Un es neesmu viens. Tagad vienam no 25 amerikāņiem ir piekļuve saviem personīgajiem ģenētiskajiem datiem, un četrās vadošajās ģenētiskajās datu bāzēs tagad ir informācija par aptuveni 26 miljoniem cilvēku.

Daļa no šarma ir tas, cik vienkāršs ir process. Pārbaudes komplekti ir par saprātīgu cenu, sākot no aptuveni 65 USD. Viss, kas jums jādara, ir jānosūta siekalu paraugs un jāgaida, kad rezultāti jums tiks nosūtīti atpakaļ. 

Jūsu DNS kā produkts

Šķiet, ka DNS testēšanas komplekti ir jautri un spēles, līdz saprotat, ka labprāt maksājat skaidru naudu sabiedrībām, lai glabātu kādu personīgāko informāciju. Un viņi arī precīzi neslēpj šo informāciju. 

23andme, viens no populārākajiem DNS testēšanas pakalpojumiem, 2016. gadā sāka pārdot piekļuvi anonimizētiem DNS datiem vairāk nekā 13 uzņēmumiem, ieskaitot zāļu ražotāju GlaxoSmithKline, kas par to samaksāja gandrīz 300 miljonus USD..

Protams, vairums klientu pieņem šīs programmas noteikumus un var atteikties. Bet veselības aprūpes juristi norāda uz mulsinošiem paziņojumiem par privātumu, sakot, ka klienti bieži nezina, ko viņi nodod vai cik lielā mērā DNS uzņēmumi izmanto šo informāciju. 

Vai DNS komplekti var pateikt jums svarīgas lietas??

Rezultāti par jūsu mantojumu varētu būt interesanti, taču tie nav ideāli, it īpaši, ja jūs neesat no Eiropas senčiem. Tas ir tāpēc, ka testus ir veikuši vēl daudzi citi Eiropas izcelsmes cilvēki, nodrošinot datu bāzēm visvairāk informācijas, no kuras iegūt.

Dažiem viņu DNS testa rezultāti ir līdzeklis, lai izpētītu viņu veselības riskus un izmantotu to par pamatu jaunām konsultācijām ar ārstu. 

Bet ārsti saka, ka testu komplekti var izraisīt nevajadzīgu satraukumu, jo īpaši tāpēc, ka mājas testu precizitātei, nosakot uzņēmību pret slimībām un iespējamām pazīmēm, vēl ir daudz uzlabojumu. Faktiski kļūdaini ģenētisko stāvokļu pozitīvie rezultāti ir izraisījuši gandrīz katastrofas, piemēram, lietotājam, kurš plānoja profilaktiskas krūts operācijas, kad tests kļūdaini norādīja uz mutāciju, kas cieši saistīta ar krūts vēzi.  

Vēl viens iemesls, kāpēc patērētāja DNS komplektu informācijai nav jāpieliek pārāk liela uzmanība, ir tā, ka tie var atspoguļot jūsu iespējamību saslimt ar slimību, bet tie neietekmē dzīvesveida ietekmējošos faktorus, piemēram, jūsu uzturu, smēķēšanu, vidi, kurā dzīvojat. , un cik aktīvs tu esi. 

Izņemot novitātes faktoru, ir grūti nākt klajā ar pārliecinošu iemeslu izvēlēties DNS testēšanas komplektus. 

Bet tas ir paredzēts izpētei!

DNS komplekta veidotāji nekad nav slēpuši faktu, ka viņu bizness tikpat daudz cenšas apkopot milzīgu daudzumu ģenētisko datu, kā kalpot indivīdiem, kuri ir ieinteresēti par viņu senčiem. Viņu apkopoto datu vērtība ir tā, kā viņi spēj noturēt DNS testa izmaksas vidusmēra cilvēka rīcībā.

DNS testēšanas uzņēmumi var apgalvot, ka viņu datu bāzes veicina tādas lietas kā vēža izpēte vai diabēta profilakse, taču, pat ja tā ir taisnība, zāļu korporācijas nemaksā 23 un vairāk dolāru par filantropiskiem centieniem. Neatkarīgi no tā, kurš zāļu uzņēmums veiks izrāvienu, tas vairāk tiks vērsts uz zāļu patentēšanu un miljardu iegūšanu no atklājuma. 

Un kā liecina nesenie narkotiku cenu kāpuma gadījumi, veselības aprūpes nozare nav cēls glābējs, lai radītu labāku pasauli mums visiem. Jūsu ziņā ir, vai esat O.K. šiem uzņēmumiem negūstot labumu no jūsu datiem.

Bet tas palīdz atrisināt noziegumus!

Pēc tam pieaug noziegumu risināšanā ģenealoģijas datu bāzes GEDmatch izmantošana, un visizcilākais piemērs ir pagājušajā gadā notvertu cilvēku, kurš, domājams, bija Zelta štata slepkava - sērijveida slepkava, kurš aktīvi darbojās Kalifornijā septiņdesmitajos un astoņdesmitajos gados. . Izmeklētājiem nav jāmeklē precīza atbilstība DNS, kas atrasts nozieguma vietās, bet gan tuvas sakritības, kas var palīdzēt sastādīt tālu radinieku sarakstu - tehnika, kas ir izrādījusies vērtīga šajā aukstajā gadījumā, un desmitiem citu, kas kopš tā laika ir tikpat sašķelti..

Lai arī tas var būt ieguvums tiesībaizsardzībai un taisnīgumam, tas ir radījis ētiskas bažas. Vai kādam, kurš tikai mēģina uzzināt par savu ciltskoku, vajadzētu būt kriminālizmeklēšanas daļai? Šāda DNS datu bāzu izmantošana arī prasa, lai indivīdi būtu identificējami, nevis iekļauti anonimizētā apkopojumā.

Pēc tam, kad policisti bija atrisinājuši Golden State Killer lietu, GEDmatch mainīja savus pakalpojumu noteikumus, lai lietotājiem būtu jāizvēlas, lai viņu DNS profili tiktu iekļauti tiesībaizsardzības iestāžu meklējumos, un noziegumu izmeklēšana, izmantojot vietni, tagad ir ierobežota ar nopietnām kategorijām, piemēram, slepkavībām un izvarošanām..

Vai jūsu DNS var izmantot pret jums??

GEDmatch izmaiņas pakalpojuma noteikumos norāda uz vēl vienu problēmu saistībā ar DNS testiem mājās: Pat ja jūs šodien piekrītat uzņēmuma noteikumiem un nosacījumiem, tos vienmēr var mainīt rīt, lai labāk vai sliktāk.

Citas bažas rada iespēja, ka kādreiz jūsu DNS izmantos apdrošināšanas kompānijas, lai novērtētu jūsu apdrošināmību. ASV ir likumi, kas novērš diskrimināciju, kas balstīta uz ģenētiku, lai iegūtu veselības apdrošināšanu un nodarbinātību, taču indivīdiem var atteikt dzīvības apdrošināšanu, pamatojoties uz klīniskiem ģenētiskiem testiem. Jāredz, vai kādu dienu šis likums attīstīsies, iekļaujot ģenētiskos testus mājās.

Un paturiet prātā, ka jūsu pārbaudē tiek atklāts ne tikai jūsu ģenētiskais kods, bet arī ieskats tuvos ģimenes locekļos..

Tad ir hakeri

Visbeidzot, jebko datu bāzē ir iespējams uzlauzt neatkarīgi no drošības pasākumiem.

Es kādreiz domāju, ka DNS komplekti ir nekaitīgi, uzskatot tos par jautru eksperimentu. Bet korporācijām nevar uzticēties ar mūsu datiem. Un es nevēlos nobarot vadītāju algas, labprāt nododot viņiem informāciju. 

Es nesaku, ka jums vajadzētu rīkoties tāpat. Bet pirms ienirt, izprotiet privātuma riskus.

Vai mājās veiktie DNS testi ir vērts ar privātumu saistīti riski?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.