Aké sú najnebezpečnejšie technológie veku sledovania?

Výstražná značka s lebkou a skríženými hnátmi a slovom

Technológie, ako sú šifrovanie, VPN a Tor, nám môžu pomôcť zachovať a chrániť naše súkromie online.

Ale technológia môže tiež pôsobiť opačným smerom a pomôcť strašidelným učiť sa o našom súkromnom živote a správaní, čo jednotlivcom sťažuje rozvoj osobností bez strachu a kontroly..

Ale ktoré technológie by sme sa mali najviac báť a prečo? A čo nám môže pomôcť chrániť sa pred týmito trendmi?

1. Systémy rozpoznávania tváre

Kamery sú už všade a hoci je nesporne zábavné pozerať bloopery z každodenného života na youtube, je strašidelné vedieť, že všetko, čo robíme vo verejnom živote, je možné sprístupniť svetu na spotrebu.

Vďaka vyspelým technológiám bude čoskoro možné zaznamenávať nielen celý náš verejný život, ale aj analyzovať ho v takmer reálnom čase. Aj keď rozpoznávanie tváre nie je ani zďaleka dokonalé, počítač už umožňuje, aby sa zhodoval s osobou, aj keď okuliare alebo klobúky zakrývajú časti tváre..

Je celkom pravdepodobné, že softvér na rozpoznávanie tváre bude presnejší ako ľudia - najmä ak sa škálovali na databázy, ako je veľkosť mestského registra voličov, národných pasov alebo dokonca Facebooku..

Vďaka pokročilému softvéru na rozpoznávanie tváre by štát mohol byť schopný zistiť s vysokou presnosťou, kde je osoba stále, s kým je a čo práve robí..

Je dosť ťažké chrániť sa pred rozpoznaním tváre. Najúčinnejšie nástroje pre ľudské oko značne vynikajú a naozaj fungujú, iba ak ich používa veľké množstvo ľudí. Ak na oklamanie kamier používa len pár ľudí, bude celkom ľahké zistiť, kto sú.

Doteraz položky, ktoré oklamajú kamery, sú predovšetkým znakom (veľmi potrebného) protestu a námietky proti automatizácii policajného štátu..

2. Ride-sharing apps

Vaše auto je vaše vlastníctvo a vlády môžu s tým robiť obmedzenia. Nemôžu vám odoprieť prístup k nemu, zaistiť ho alebo ho vyhľadať bez dobrého dôvodu.

Vo vašom aute sa tiež rozhodnete, kam sa máte vydať a aký hardvér a softvér nainštalovať.

Ak však prenajmete auto alebo naskočíte do niekoho jazdiaceho, nie ste chránení tými istými ustanoveniami. Okrem toho aplikácia, ktorú používate na privolanie jazdy, vie, kde sa vždy nachádzate, a tieto údaje zaznamená.

Aplikácia dokonca vie, kam idete, než sa tam dostanete, av niektorých prípadoch môže dokonca predpovedať vaše správanie pri dochádzaní (toto riziko je endemické aj pre navigačné systémy). Všetky tieto údaje sú k dispozícii inzerentom a vládam.

V súčasnosti je zdieľanie jazdy stále pomerne ľahké, ak má vaše mesto slušnú verejnú dopravu alebo si môžete dovoliť auto.

3. Elektronické peniaze

Vykonávanie zmeny v našich vreckách je nepohodlné. Nájdenie bankomatu v okolí môže stáť peniaze a môže to trvať dlho. Väčšina z nás má prístup k elektronickým platobným metódam, ako sú kreditné karty, Google Pay, Wechat Pay alebo Venmo.

Ale spoliehanie sa na tieto systémy môže byť nebezpečné. Nielenže sú všetky vaše transakcie analyzované a predávané inzerentom, ale sú k dispozícii aj vašej vláde. Turistom, ktorí prekračujú hranice Spojených štátov zo severu, môže byť vstup zamietnutý a pravdepodobne čelia aj väzeniu, pretože legálne si kúpili marihuanu v Kanade..

Elektronické peniaze sa dajú použiť nielen na prieskum a stíhanie, ale aj na odmietnutie prístupu k službám, ktoré sú k dispozícii iba s kreditnými kartami, ako sú online nákupy alebo obchody iba s kartami..

Ak nakoniec odstránime hotovosť, ako to už máme pre drahý tovar, uľahčujeme marginalizáciu ľudí bez ďalšieho prístupu.

Aby ste zabránili tomu, aby vláda šmýkala, používajte čo najviac hotovosti a bitcoíny vždy, keď nakupujete online.

4. Prediktívne policajné práce

Prediktívne policajné inšpirovanie viedlo k mnohým príbehom sci-fi, predovšetkým k správe The Menority Report Philipa Dicka.

Na rozdiel od správy o menšinách sa nemôžeme spoliehať na psychických mutantov, aby sme videli budúcu kriminalitu, ale namiesto toho sa musíme spoliehať na existujúce databázy trestných činov, z ktorých väčšina nesie značné množstvo predsudkov a zaujatosti..

Prediktívne policajné zásahy zosilňujú túto predpojatosť, čo znamená, že niektoré trestné činy sú menej trestané, zatiaľ čo občania v oblastiach, na ktorých sa nachádza zločin, sú nepohodlní prostredníctvom koncentrovaných opatrení na presadzovanie práva, podobne ako rasové profilovanie na letiskách.

Môže sa to zdať pritiahnuté za vlasy, ale prediktívna polícia je už v skúšobnej fáze na viacerých miestach po celom svete - najmä prostredníctvom amerického vojenského dodávateľa Palantira v New Orleans..

Všetky uvedené skutočnosti sú dôvodom, prečo by sme mali všetci požadovať etické technológie

Je zodpovednosťou nás všetkých, aby sme používali a ďalej vyvíjali etické technológie a zároveň odmietali technológiu, ktorá sa dá proti nám použiť.

Noste pokrývky tváre, kde je to možné, aj keď je to len protest. Využite svoje vlastné auto alebo ešte lepšie, verejnú dopravu a platte hotovosťou a bitcoinmi všade, kde je to možné.

Dajte si pozor na pokusy vo vašej komunite proti akýmkoľvek politikám, ktoré ohrozujú rovnosť všetkých a narušenie vašich práv.

Aké sú najnebezpečnejšie technológie veku sledovania?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.