Dôležitosť odstránenia metaúdajov

Dôležitosť odstránenia metaúdajov

Pripravte sa na preťaženie údajov: Metadáta sú údaje, ktoré popisujú všetky ostatné údaje v súbore. Stále s nami? Dobre, pretože je toho viac!

Metadáta sú veľmi užitočné, pretože znižujú množstvo informácií potrebných na spracovanie súboru a uľahčujú správu obzvlášť veľkých súborov.

Dva hlavné typy metaúdajov

Štrukturálne metaúdaje:

Štrukturálne metaúdaje sú informácie týkajúce sa spôsobu ukladania údajov.

Štrukturálne metaúdaje sa často dajú pozorovať a počítať len z pohľadu na spis. Predstavme si súbor, na ktorý sa pozeráme ako na knihu: štrukturálne metaúdaje zahŕňajú, či je obal tvrdý alebo mäkký, tvar knihy a jej hmotnosť a rozmery.

Štrukturálne metaúdaje telefonického rozhovoru by zahŕňali dĺžku a čas rozhovoru.

V prípade digitálneho obrazu by metaúdaje obsahovali veľkosť a typ súboru.

Opisné metaúdaje:

Popisné metaúdaje sú ďalšie informácie, ktoré ľuďom a počítačom pomáhajú učiť sa obsah kníh a súborov.

Popisné metaúdaje knihy budú obsahovať názov, autora, tlačové údaje, vydanie a prípadne aj krátke zhrnutie na zadnej strane. Číslo ISBN je tiež súčasťou týchto popisných metaúdajov.

K telefónnemu rozhovoru by malo byť pripojených veľa popisných metaúdajov, napríklad kto uskutočnil hovor, komu hovoril a odkiaľ hovor uskutočnil.

Pre obrázok môžu byť popisné metaúdaje extrémne rozsiahle. Môže zahŕňať výrobcu fotoaparátu, akýkoľvek použitý softvér na úpravu, čas otvorenia objektívu, čas expozície, orientáciu, farebný priestor, jas, majiteľa fotoaparátu a dokonca aj polohu GPS obrázka.

John McAfee zatknutý po tom, ako Metadata odhalil svoje „bezpečné miesto“

Metadáta môžu často odhaliť viac o súbore ako v súbore skutočný dát. John McAfee je známy antivírusovou spoločnosťou pomenovanou po ňom a tým, že je súčasným prezidentským kandidátom za Libertariánsku stranu - stále však musel byť svedkom brutálnych účinkov ignorovania metadát tvrdo…

V roku 2012 McAfee žil v Belize, keď zistil, že jeho sused zomrel mŕtvy po puške vinutej na hlavu. Z nejakého dôvodu sa McAfee bál, že by sa mohol stať podozrivým pri vyšetrovaní. McAfee, pravdepodobne so soľou na kúpanie a hlboko paranoidným, sa rozhodol utiecť pred priateľskými vyšetrovaniami polície a namiesto toho sa schovávať v džungli..

McAfee však zostal v kontakte s niekoľkými novinármi z Wired and Vice. Hlavný šéfredaktor viceprezidenta Rocco Castoro a drôtový fotograf Robert King sledovali McAfeeho niekoľko dní a zverejňovali online aktualizácie, ako je táto:

Fotografie nasnímané telefónom iPhone 4S zaznamenali pohyb trojice cez džungľu Belize. Ich aktuálna poloha bola pripojená ku každému obrázku a neuvedomili si, že tieto údaje po nahraní obrázka jednoducho nezmiznú. Aj keď to bolo pre ľudské oko neviditeľné, stále zostalo súčasťou metadát obrazových súborov.

Keďže metadáta obsahovali súradnice GPS každého nasnímaného obrázka, orgány boli vedené priamo k spoločnosti McAfee.

Ktokoľvek môže vidieť metadáta spojené s obrázkami spoločnosti McAfee, otvorením obrazových súborov pomocou súpravy nástrojov na analýzu metadát od Julien Voisin:

metadáta mcafeevložka

Zadaním súradníc z obrázku do Máp Google vidíme, že trio bolo v luxusnom letovisku zvanom Mar Marine Yacht Club v Guatemale, neďaleko hranice s Belize..

Niektoré služby odstránia metadáta zo súborov automaticky, keď ich odovzdáte, ale je ťažké predpovedať, ktoré služby to robia a ktoré metadáta odstránia..

Softvér, ktorý odstráni metadáta z vašich súborov

V závislosti od vašej platformy existuje niekoľko nástrojov, ktoré vám umožňujú kontrolovať a odstraňovať metadáta zo súborov.

Mac OS X: ImageOptim

Windows: Microsoft Office Document Inspector

Linux: Metadata Anonymization Toolkit

Odstránenie metadát chráni vašu anonymitu online

Dôrazne vám odporúčame skontrolovať každý obrázok pred jeho odovzdaním, najmä v situáciách, keď chcete utajiť svoju totožnosť. Je lepšie nespoliehať sa na softvér, ktorý to robí automaticky!

Hlavná snímka: Melpomene / Dollar Photo Club

Dôležitosť odstránenia metaúdajov
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.