Žiadne Wi-Fi, žiadny problém: Hackeri idú s nízkou úrovňou technológie, aby ukradli vaše údaje

Žiadne Wi-Fi, žiadny problém: Hackeri idú s nízkou úrovňou technológie, aby ukradli vaše údaje

Riziká používania nechránenej nekódovanej siete Wi-Fi sú dobre zdokumentované. Čokoľvek, čo prenesiete, sa stane pre hackerov férovou hrou - ak sa rozhodnete pre prístup na bankový web, urobíte veľký nákup alebo vyplníte formuláre zdravotnej starostlivosti, ktoré ste dostali do ohňa. Tento problém je samozrejme možné vyriešiť niekoľkými jednoduchými spôsobmi. Jedným je použitie dôveryhodných domácich alebo pracovných sietí, ktoré ponúkajú zvýšenú ochranu, druhým je výber zabezpečenej služby VPN a maskovanie vašich aktivít pred zvedavými očami kdekoľvek a kedykoľvek..

Najvyšším štandardom ochrany však vždy bolo ísť bez Wi-Fi - vypnite bezdrôtový prijímač, odpojte ho od internetu a buďte si istí, že nikto nemôže ukradnúť vaše informácie, pokiaľ váš počítač neznesie hrubou silou. Ako uvádza správa Discovery News, tím spoločnosti Georgia Tech však teraz zistil, že elektronické zariadenia majú zlý zvyk „úniku“ informácií, aj keď sú úplne offline. Toto je potrebné vedieť.

Vedľa seba

Ako hackeri získavajú vaše informácie, ak nemôžu zachytiť bezdrôtový prenos? Možno nejaké malé záznamové zariadenie alebo biologicky vylepšený sledovací čip, ktorý monitoruje každý váš pohyb? Je smutné, že to nie je tak sofistikované. Hackeri sa namiesto toho spoliehajú na to, čo sa nazýva „informácie o bočnom kanáli“, aby ukradli vaše údaje.

Aký je najzreteľnejší spôsob zaznamenávania elektronických informácií? Zoberte akýkoľvek holý text prenášaný nezabezpečenými bezdrôtovými sieťami. Ďalšou možnosťou je chytiť šifrované údaje v nádeji, že sa kód rozbije alebo presvedčia používateľov, aby sa vzdali svojho prístupového kľúča. Je tu však tretí, zlovestnejší výber: Útoky na bočných kanáloch. Tieto útoky sa vyskytujú, keď hackeri analyzujú, ako sa informácie spracúvajú, a nie idú za samotnými informáciami, a potom interpretujú tieto údaje, aby poskytli vykonateľný výsledok.

Znie to komplikovane, však? Našťastie, Crypto Fails ponúka jednoduchý príklad. Predstavte si, že od niekoho dostanete darček a nemôžete sa dočkať, až zistíte, čo si kúpili, takže začnete klásť otázky: je to kniha? Hra? Klobúk? Ak by nemohli utajiť, boli by ako verejná bezdrôtová sieť a vyliali fazuľu obyčajného textu a po stlačení správnej odpovede vyslovili „áno“. Je však pravdepodobné, že nedajú nič tým, že povedia „nie“ pri každej otázke. Koniec príbehu, však? Zle. Pri pohľade na ich výraz tváre a reč tela po položení každej otázky je možné zistiť, ktoré „nie“ je skutočne „áno“. Inými slovami, ponúkajú vám množstvo informácií o vedľajšom kanáli, ak viete, kde hľadať.

Počítač hovorí

Aj keď notebooky a mobilné zariadenia nemajú výrazy tváre, neznamená to, že sú nečitateľné. Ako sa uvádza v bielej knihe Discretix, existuje niekoľko spôsobov, ako zistiť, čo počítače robia na základe toho, ako to robia. Útočníci môžu napríklad monitorovať čas potrebný na vykonanie konkrétnych operácií, množstvo energie spotrebovanej konkrétnymi úlohami alebo skúmaním porúch, ktoré sa v systéme vyskytujú prirodzene. Pomocou týchto informácií môžu škodliví herci zúžiť, aký druh operácie sa vykonáva a aký typ údajov sa odosiela. Inými slovami, váš počítač sa nikdy nezastaví.

Zločinci z kávy?

Čo to má spoločné s výskumom spoločnosti Georgia Tech? Tím zistil, že notebooky a smartfóny nepretržite „unikajú“ nový druh informácií o postranných kanáloch: elektronické emisie. Ukázali tiež, že niekto, kto sedí v kaviarni pri práci v režime offline, môže ukradnúť vaše heslo pomocou AM rádia, skrytých antén alebo dokonca malých mikrofónov. Niektoré emisie vznikajú vždy, keď je počítač spustený, zatiaľ čo iné sa vyskytujú iba pri písaní, čo znamená, že odhodlaní hackeri vás môžu „keylogovať“, aj keď ste offline. Viac znepokojujúce? Neexistuje žiadny elektronický odtlačok prsta, takže je takmer nemožné zistiť, kto ukradol vaše informácie.

Existujú však dobré správy. Odborná asistentka Alenka Zajic hovorí, že „ak to porovnávate s internetovými útokmi, je to menší problém.“ Je to preto, že hackovanie niekoľkých počítačov v kaviarni alebo knižnici pomocou útokov s bočnými kanálmi nie je tak lukratívne, ako ohroziť stovky Zariadenia s pripojením na internet naraz. Zajic tiež dúfa, že upozornením výrobcov softvéru a hardvéru na tento problém môžu teraz nájsť spôsoby, ako maskovať alebo eliminovať tieto signály bočného kanála..

Spodná čiara? Ak navštevujete miestnu kaviareň, môžete laptop nechať v puzdre a len si kávu vychutnať.

Hlavná snímka: Alejandro Escamilla / Unsplash

Žiadne Wi-Fi, žiadny problém: Hackeri idú s nízkou úrovňou technológie, aby ukradli vaše údaje
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.