Internet.org: Príliš dobré, aby to bola pravda?

[ware_item id=33][/ware_item]

internet-dot-org-napáda-user-privacy


Mark Zuckerberg nikdy nespí. S Facebookom teraz na špičke 1,44 miliárd aktívnych používateľov po celom svete, by zakladateľ sociálnej siete mohol spočívať na vavrínoch. Namiesto toho on a ďalší vedúci pracovníci Facebooku boli zaneprázdnení vývojom „Internet.org“, ktorý podľa oficiálnych webových stránok „spojí dve tretiny sveta, ktoré nemajú prístup na internet“.

Vzhľadom na to, že iba 33 percent svetových občanov má pravidelný prístup na internet, čoraz viac skupín advokácie žiada o prístup k internetu ako základné ľudské právo. Na prvý pohľad sa potom zdá, že misia Internet.org je vznešená. Objavili sa však obavy týkajúce sa zisku a súkromia, z ktorých niektorí dospeli k záveru, že tento „bezplatný“ internet môže byť príliš dobrý na to, aby to bola pravda.

Veľký nápad

Funguje to takto: Facebook sa spojil s mnohými spoločnosťami pôsobiacimi v oblasti mobilných telefónov a poskytovateľmi telekomunikačných služieb z tretieho sveta s cieľom ponúkať bezplatné internetové služby pre tých, ktorí si inak nemôžu prístup dovoliť. Od 10. mája spoločnosť uviedla na trh internet.org v Zambii, Tanzánii, Keni, Kolumbii, Ghane, Indii, Filipínach, Guatemale, Indonézii a Bangladéši..

Používateľom sa poskytuje bezplatný prístup od konkrétneho operátora, ale nedokážu využiť služby širokopásmového pripojenia, ako sú sťahovanie súborov alebo streamovanie videa. Cieľom je poskytnúť základný prístup k informáciám a komunikácii. Problém? Môže to tiež viesť k neutrálnosti siete.

Uzavretý systém

Čo sa stane, keď Facebook dodáva aplikáciu Internet.org a prevádza všetok prenos cez svoje vlastné masívne servery? Stáva sa de facto poskytovateľom internetových služieb (ISP), ale bez rovnakých obmedzení, aké platia pre platených dopravcov.

Zuckerberg a jeho spoločnosť sa navyše rozhodujú, ktoré webové stránky sú súčasťou ich internetu a ktoré sú blokované pre bezplatných používateľov - ktorí majú vždy možnosť upgradovať na platené programy, z ktorých mnohé sú viditeľne zobrazené prostredníctvom reklám na webe.

Podľa Wired tento spôsob stráženia viedol k potlačeniu niekoľkých indických publikácií, v ktorých sa uvádza, že spoločnosť porušuje samotné zásady neutrality siete, ktoré tvrdila. Zjednodušene povedané: ak sa Facebook rozhodne, čo je zadarmo a čo nie, tým, že bude strážiť prístup na web jeho internet nie je naozaj zadarmo.

Výsledkom je, že generálny riaditeľ Facebooku oznámil, že ktorákoľvek spoločnosť alebo webová stránka sa teraz môže uchádzať o vstup do iniciatívy Internet.org a stať sa súčasťou kanála obsahu, ku ktorému majú používatelia bezplatný prístup. Internetový viceprezident spoločnosti Chris Daniels tvrdí, že otvorenie brán pre vývojárov bolo vždy súčasťou „cestovnej mapy“ a že obavy indických používateľov jednoducho urýchlili plány, ktoré už boli v práci. Ale nie každý si kupuje toto vysvetlenie.

Nie všetko zlé?

Niektoré organizácie vyjadrujú podporu pre internet založený na Facebooku. Napríklad podnik Venture Beat zdôrazňuje, že hoci je ľahké hádzať kamene na Zuckerberg et al. pretože sú bohatí a výkonní, so ziskom nie je nič zlé. Ako verejne obchodovaná spoločnosť má stránka sociálnych médií zodpovednosť za to, aby jej akcionári konali správne a aby generovali čo najväčší príjem. Keďže Facebook nie je povinný ponúkať bezplatné internetové služby, ani niečo, čo je jednoznačne reklamným prostriedkom, nemôže byť zlé, ak dostane viac ľudí online, správne?

Ale nie také veľké

Prichádzajú však do úvahy dva veľké problémy s internetom.org.org, a to aj v prípade nového modelu: kontrola a bezpečnosť. Iste, každý vývojár sa teraz môže uchádzať o členstvo v komunite - a nechať svoje informácie smerovať cez servery Facebooku. Keď sa cez bránu dostane viac údajov, sociálny mediálny gigant získa väčšiu kontrolu a jednoducho nemá povinnosť zverejňovať použitie týchto informácií ako poskytovateľ internetových služieb s platbami..

Je tu tiež otázka bezpečnosti, pretože Facebook nepovoľuje žiadne stránky, ktoré používajú SSL alebo TLS - dve kľúčové bezpečnostné opatrenia, ktoré šifrujú údaje a pomáhajú odvrátiť škodlivé útoky. Spoločnosť tvrdí, že ide o technický problém, ale mohlo by to pre používateľov bezplatne viesť k ohrozeniu ich údajov, najmä ak by sa k hnutiu Internet.org rozhodli pripojiť „bezpečnejšie“ online služby..

Aké je posledné slovo na internete založenom na Facebooku? Cesta do pekla je dobrým príkladom: Zuckerberg môže mať najlepšie úmysly, ale ľahká cesta k online prístupu môže zhoršiť súkromie používateľov..

Internet.org: Príliš dobré, aby to bola pravda?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.