Keď sa ponáhľame k pohodliu, hovorte tak dlho do súkromia

Ilustrácia dopravného výstražného znaku, ktorý hovorí

Všetci sme vinní za to isté.

V našom ponáhľaní sťahovať a inštalovať aplikácie sme nedbalý vánok cez všetky potrebné povolenia, a to ani na prvý pohľad. Facebook chce nahrávať zvuk? Absolútne. Gmail potrebuje prístup k našim kontaktom v telefóne? Stavíte sa. Instagram chce odposlouchávať na našom fotoaparáte? Dáva dokonalý zmysel!

Je to podobný príbeh, keď sa spoliehame na Facebook alebo Google na prihlásenie na weboch ako Soundcloud alebo Airbnb. Koniec koncov, kto nemá rád prihlasovacie údaje jedným kliknutím? Je to oveľa jednoduchšie ako ťažkopádny proces registrácie prostredníctvom registrácie e-mailom.

Niektorí z nás si možno neuvedomujú, že čím viac dátových bodov poskytujeme technickým firmám, tým sú inteligentnejšie (a viac invazívne). Iní môžu pokrčiť plecami a tvrdiť, že je to potrebné zlo; Koniec koncov, technika nás nemôže slúžiť, pokiaľ nevie viac o našich zvykoch a preferenciách.

Ak uvažujete o úplnom dosahu technológie v našich životoch, dátové body sú ohromujúce. Zabudnite na veci ako prehliadanie zvykov a páči sa sociálnym médiám; technické výrobky poznajú naše každodenné dochádzanie, druh hudby, ktorú počúvame v aute, jedlo, ktoré radi jeme, a možno dokonca aj naše súkromné ​​rozhovory.

Podľa štúdie University of Pennsylvania sa Američanom nepáči kompromis veľmi, ale väčšina respondentov prieskumu sa jednoducho vzdala nevyhnutnosti získavania osobných údajov výmenou za technologické pohodlie..

Štúdia dodáva, že ľudia sa necítia, akoby boli na výber a že je „zbytočné riadiť, čo sa o nich môžu spoločnosti dozvedieť.“ Hoci nechcú stratiť kontrolu nad svojimi informáciami, sú bezmocní, aby tomu zabránili.

Kam s tým ideme?

Povedať, že internet je jedným z naj transformatívnejších vynálezov v modernej histórii, by nebol úsek. Kolektívne výhody internetu sú ohromujúce: odstraňujú sa prekážky v informáciách a demokratizovaný prístup k vedomostiam na úroveň, o ktorej predtým nebolo počuť..

Pomáha ľuďom uniknúť chudobe, naučiť sa nové zručnosti, zapojiť sa do finančných transakcií, prispievať do globálnej ekonomiky a otvárať pracovné príležitosti v takom rozsahu, aký nikdy predtým nevidel..

Technickí vývojári z Indie môžu pracovať na projektoch v Spojených štátoch jednoducho s fungujúcim pripojením na internet. Softvérové ​​služby sú poskytované prostredníctvom cloudu klientom z celého sveta. Videokonferenčné aplikácie pomáhajú rodinám zostať v kontakte. Stručne povedané, svet by bol bez internetu chudobnejší. Dokonca aj Organizácia Spojených národov súhlasí: internet vyhlásil v roku 2016 za základné ľudské právo, pričom sa zamračil nad pokusmi o cenzúru alebo obmedzenie prístupu.

Dnešný internet sa však zmenil na mechanizmus sledovania a sledovania, ktorý monopolizovali spoločnosti s hlbokými vreckami a legislatívnym obmedzením. Takto pôvodní zakladatelia tak nepochopili.

Tim Berners Lee - muž pripisovaný myšlienke informačnej diaľnice - pred dvoma rokmi napísal v The Guardian vášnivú výzvu a vyzval na zásadnú transformáciu webu. Napísal, že sa príliš vzdialil od svojej pôvodnej túžby po „otvorenej platforme, ktorá by umožnila každému a všade zdieľať informácie, prístupové príležitosti a spolupracovať naprieč geografickými a kultúrnymi hranicami“.

Lee sa v prvom rade zaujíma o to, že ľudia stratili kontrolu nad svojimi osobnými údajmi. Uvádza, že rozsiahly zber údajov spoločnosťami vedie k prostrediu prudkého znižovania slobôd, najmä v krajinách s represívnymi režimami, ktoré sú schopné prinútiť spoločnosti, aby zdieľali informácie, ktoré zhromažďujú..

Najcennejší zdroj na svete?

Ekonóm v roku 2017 otvorene prehľadne zhrnul dopyt po osobných údajoch vyhlásením, že najcennejším zdrojom na svete už nie je ropa, ale údaje. A je ťažké argumentovať uvedenými dôvodmi: kúpa spoločnosti WhatsApp vo výške 22 miliárd USD, skutočnosť, že Alphabet, Google, Apple a Facebook patria medzi najcennejšie spoločnosti na svete a ako má Tesla vyššiu hodnotu ako General Motors napriek predaju zlomku rovnakého počtu automobilov.

Ako nenásytní spotrebitelia internetových služieb a produktov pripojených na internet nám zostáva na výber? A keď sa presúvame do budúcnosti prepojených a inteligentných miest, staneme sa ešte viac ponorení do mechanizmu, v ktorom vláda zhromažďuje informácie o svojich občanoch?

Nesnažím sa diskontovať pozitívne prvky inteligentných miest. Ak sa to urobí správne, majú potenciál zvýšiť bezpečnosť našich ciest, zistiť a zabrániť prepuknutiu chorôb, účinne monitorovať spotrebu energie a obmedziť znečistenie. Žiadny z obyvateľov by tomu nehovoril.

Potenciálne riziká pre súkromie sa však ťažko ignorujú. Príkladom je abecedný projekt Sidewalk Lab v Toronte. Projekt, ktorý premiér Justin Trudeau pôvodne vyhlásil za „prosperujúce centrum pre inovácie“, pritiahol spravodlivý podiel na kontroverziách vrátane rezignácie Ann Cavoukianovej, ktorá bola riaditeľkou projektu v oblasti ochrany súkromia..

Cavoukian minulý rok rezignoval a tvrdil, že bola zavádzaná v súvislosti so zásadami zberu údajov. Súhlasila s účasťou v iniciatíve po uistení, že všetky údaje zozbierané v projekte Sidewalk Lab budú vymazané, ale neskôr bola informovaná, že tretie strany majú prístup k identifikovateľným informáciám.

„Predstavovala som si, že vytvárame inteligentné mesto súkromia, na rozdiel od inteligentného mesta dohľadu,“ napísala vo svojom rezignáčnom liste.

Člen poradného výboru pre projekt tiež rezignoval a citoval neadresované obavy o ochranu súkromia. Bol však projekt zastavený alebo znovu predstavený? Aspoň nie teraz.

To nás privádza späť k základným otázkam. Koľko z nášho osobného života sme ochotní vzdať sa pre väčšie pohodlie? Ak sa vlády rozhodnú prejsť na inteligentné mestá, máme k tomu slovo? A čo, ak vôbec, je konečný bod zvratu?

Bohužiaľ, na základe najnovších trendov sa zdá, že iba pokrčíme plecami a pokračujeme ďalej. Môže sa vyskytnúť niekoľko nesúhlasných hlasov a nahnevaných op-edov. Ale vrátime sa domov a požiadame Alexu, aby prehral našu obľúbenú hudbu. Uber Eats dodá našu pizzu. Ochrana osobných údajov môže čakať ďalší deň.

Keď sa ponáhľame k pohodliu, hovorte tak dlho do súkromia
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.