Kontroverzný program telefónnych záznamov NSA sa pravdepodobne vypína

Telefón s lupou ukazujúci čiernu medzeru s NSA na rukoväti.

Národná bezpečnostná agentúra (NSA) môže ukončiť program, ktorý analyzuje záznamy stoviek miliónov domácich hovorov a správ v USA..

Vedúci republikánsky kongresový poradca, Lukáš Murry, uviedol v podcaste Lawfare, že agentúra tento program nevyužila v mesiacoch, takže jeho obnovenie je nepravdepodobné, keď vyprší na konci roka..

Program „zásadne chybný“

Program telefónnych metaúdajov, neskôr známy ako oddiel 215 Patriot Act, prešiel po útokoch 11. septembra 2001 v tajnosti a vyžadoval, aby populárni telefónni operátori odovzdávali NSA protokoly telefonických hovorov a textových správ bez potreby súdny príkaz.

Vláda bola nútená uznať tento postup až v roku 2013, keď unikol dôkaz o existencii programu. Zjavenia nakoniec viedli k schváleniu zákona o slobode, ktorý zmenil a spomalil proces zhromažďovania, ale neukončil ho..

Zdá sa však, že systém na analýzu týchto údajov môže byť odstavený koncom tohto roka, pretože vláda ho „nepoužila za posledných šesť mesiacov“, tvrdí Murry. Ďalej sa Murry zmienil o problémoch s údajmi, kde „technické nezrovnalosti“ viedli k zberu nepovolených protokolov správ (hoci NSA údaje neskôr vyčistil).

„Nie som si istý, či bude správa chcieť začať zálohovať analýzu telefónnych záznamov,“ dodal.

NSA musí ešte potvrdiť, že program sa ukončí, ale senátor Ron Wyden (D-Oregon) sa už snaží presadiť trvalý koniec a uvádza: „Implementácia reforiem NSA do dražé v telefónnych záznamoch je zásadne chybná. , Podľa môjho názoru musí administratíva natrvalo ukončiť program telefónnych záznamov a kongres by mal tento program odmietnuť neskôr v tomto roku. “

NSA vás stále sleduje inými prostriedkami

Bohužiaľ, možné odstránenie jedného programu by spôsobilo len malú priepasť schopnosti agentúry počúvať svojich občanov.

Stále existuje mnoho ďalších spôsobov, ako môže NSA špehovať svojich občanov. Znepokojujúce sú aj medzery v zadných dverách v oddiele 702 FISA, ktoré umožňujú aj programom hromadného sledovania, ako sú PRISM a Upstream, zbierať miliardy komunikačných protokolov od občanov z USA aj z krajín mimo USA..

NSA môže tiež vyzvať ďalšie štáty, aby zbierali údaje o občanoch. Takzvané „14 očí“ majú rôzne zákony o uchovávaní údajov, ktoré im umožňujú preniknúť na občanov ostatných a zdieľať zhromaždené údaje. USA nie sú samy vo svojom úsilí skúmať masy.

Chráňte svoje údaje pred vládnym dohľadom

Zničenie oddielu 215 by bolo dobrým krokom vpred, ale žartovali by sme si sami, keby sme povedali, že by to náš život výrazne zvýšil súkromie. Stále existuje veľa nástrojov na sledovanie, od NSA aj od CIA, aj keď existujú spôsoby, ako im zabrániť v sledovaní.

Kontroverzný program telefónnych záznamov NSA sa pravdepodobne vypína
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.