PPTP, L2TP a množstvo protokolov VPN

PPTP, L2TP, UDP, TCP, IKEv2, OpenVPN, SSTP v rečových bublinách.

UDP? TCP? O môj Bože!

Aj keď sa zdajú byť zastrašujúce, protokoly VPN sú celkom ľahko pochopiteľné a nevyhnutné na zabezpečenie vašej online aktivity. V tomto duchu ponúka ExpressVPN tohto rýchleho sprievodcu k protokolom VPN – čo sú a aké sú najlepšie na bezpečné a súkromné ​​používanie internetu.

Protokoly VPN pre figuríny

Začnime základmi. VPN znamená Virtuálna súkromná sieť, čo je bezpečný tunel medzi dvoma alebo viacerými zariadeniami. Ak používate sieť VPN, ste pripojení k internetu prostredníctvom sprostredkovateľského servera prevádzkovaného poskytovateľom VPN (napr. ExpressVPN)..

Bezpečnosť vášho pripojenia je diktovaná Protokol VPN, čo je sada inštrukcií, ktoré definujú šifrovanie medzi dvoma zariadeniami.

Rôzne protokoly používajú rôzne metódy šifrovania a autentifikácie, čo vedie k rôznym úrovniam rýchlosti a bezpečnosti. Tu sú najvýznamnejšie protokoly:

PPTP: Protokol tunelového prepojenia typu point-to-point

PPTP ako jeden z najstarších a najzákladnejších protokolov prechádza od dobrých dní systému Windows 95 pomocou overovacej sady MS-CHAP v2. Pozitívne je, že PPTP sa nastavuje veľmi rýchlo a ľahko. NSA a ďalšie spravodajské agentúry však vôbec nie sú bezpečné a takmer určite ich možno dešifrovať.

V skratke: nepoužívajte PPTP ak existujú iné možnosti protokolu.

L2TP: Protokol tunela vrstvy 2

L2TP je upgrade z PPTP, ktorý ponúka silnejšiu bezpečnosť za cenu zníženej rýchlosti. Protokol L2TP sa bežne používa s protokolom IPsec (Internet Protocol Security), preto sa tieto dva protokoly často označujú ako L2TP / IPsec..

Rovnako ako PPTP, aj L2TP je k dispozícii na všetkých moderných platformách a dá sa ľahko nastaviť. Aj keď to nie je také bezpečné ako niektoré iné protokoly v tomto zozname a môžu byť blokované bránami firewall, L2TP je obsluhovateľný na účely anonymizácie alebo zmeny umiestnenia VPN. Všetko vo všetkom, L2TP je „rýchle a špinavé“ riešenie.

  Prečo potrebujem sieť VPN?

OpenVPN

všetky aplikácie expresvpn používajú openvpnČo sa na OpenVPN nemiluje? Ponúka najvyššiu bezpečnosť, je otvorený zdroj a je predvoleným protokolom vo všetkých aplikáciách ExpressVPN.

OpenVPN je zlatým štandardom protokolov VPN. Ponúka najvyšší výkon, najlepšie zabezpečenie a je vysoko konfigurovateľný. Ako protokol s otvoreným zdrojovým kódom OpenVPN ťaží aj z podpory komunity s otvoreným zdrojovým kódom, ktorá často vylepšuje kód tak, aby nedochádzalo k nedovolenému zasahovaniu zo strany dozorných agentúr..

A v prípade, že vás zaujíma: Áno, všetky aplikácie ExpressVPN štandardne používajú OpenVPN. Môžete si vybrať medzi UDP (najlepšia kombinácia rýchlosti a bezpečnosti) a TCP (zvýšená spoľahlivosť pripojenia, ale znížená rýchlosť), aby sa spojenie čo najlepšie prispôsobilo vašim potrebám. ale s OpenVPN sa naozaj nemôžete pokaziť.

SSTP: Protokol Secure Socket Tunneling Protocol

SSTP ponúka väčšinu výhod OpenVPN, ale iba v operačnom systéme Windows. Pozitívne je, že SSTP je veľmi bezpečný, je natívne podporovaný na všetkých zariadeniach Windows a dokáže ľahko obísť väčšinu brán firewall..

Bohužiaľ, SSTP nie je k dispozícii na iných operačných systémoch a nie je to otvorený zdroj ako OpenVPN. Takže keď je to dobrý nápad použiť SSTP tam, kde nie je k dispozícii OpenVPN, Majte na pamäti, že protokol patrí spoločnosti Microsoft a mohol by mať zabudovaný monitorovací backdoor.

IKEv2: Internet Key Exchange verzia 2

IKEv2 je jedným z najnovších a najmodernejších protokolov. Ponúka veľkú rýchlosť, je vysoko bezpečný a poskytuje veľmi stabilné pripojenie. IKEv2 je tiež k dispozícii na väčšine výpočtových platforiem (Windows, Mac, Android, iOS) a je do značnej miery jedinou možnosťou pre používateľov BlackBerry..

Bohužiaľ, IKEv2 momentálne nie je k dispozícii na všetkých platformách (napr. Linux) a jeho konfigurácia je dosť obmedzená (na rozdiel od OpenVPN). Okrem toho nie všetky implementácie protokolu sú dôveryhodné, takže buďte opatrní Používajte iba verzie IKEv2 s otvoreným zdrojovým kódom.

  Ako urobiť bitcoín anonymným

Ktorý protokol VPN by som mal používať?

spojenia vpn sú zabezpečeným tunelom medzi zariadeniamiAk je VPN pre vaše dáta tunel, bezpečnosť tohto tunela závisí od použitého protokolu.

Teraz, keď už viete najobľúbenejšie protokoly VPN v okolí, uvádzame zhrnutie, kedy ich používať.

Použite, ak je k dispozícii:

OpenVPN

  • Plusy: Najbezpečnejšie, obchádza brány firewall, vysoko konfigurovateľný, otvorený zdroj
  • Nevýhody: Komplikovaný proces nastavenia vyžaduje softvér tretích strán

Použiť, keď nie je k dispozícii OpenVPN:

L2TP

  • Plusy: Bezpečnejšie ako PPTP, ľahko nastaviteľné, bežne dostupné
  • Nevýhody: Bojuje s obmedzujúcimi firewallmi

SSTP

  • Plusy: Veľmi bezpečné, obchádza väčšinu brán firewall a sú natívne podporované v systéme Windows
  • Nevýhody: K dispozícii iba pre Windows, nie pre open source

IKEv2

  • Plusy: Veľmi bezpečné, veľmi rýchle, veľmi stabilné
  • Nevýhody: Nie je k dispozícii na všetkých platformách, obmedzené konfigurácie, neotvorené implementácie zdrojov nedôveryhodné

Použite, keď nie je potrebná bezpečnosť a súkromie:

PPTP

  • Plusy: Veľmi rýchle, ľahko nastaviteľné, bežne dostupné
  • Nevýhody: Nie je bezpečné

Takže tu to máte, prehľad najpopulárnejších protokolov VPN dostupných dnes. Spravidla je pre každodenné používanie internetu v poriadku všetko, čo je silnejšie ako PPTP. Ale ak chcete optimálnu kombináciu rýchlosti, bezpečnosti a výkonu, OpenVPN je jasná voľba.

A pre tých, ktorí hľadajú maximálne súkromie a bezpečnosť na internete, neprestávajte používať správny protokol VPN. Nájdite si chvíľku a vyskúšajte aj tieto mobilné aplikácie, rozšírenia prehľadávača a všeobecné tipy!

Tunel: Manuel Joseph / Pexels (Obrázok bol upravený)

PPTP, L2TP a množstvo protokolov VPN
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.