Siri-ous výhody a nebezpečenstvá hlasovej technológie

Výhody a riziká hlasovej technológie

"Hej, Siri"

Opýtajte sa ktoréhokoľvek používateľa systému iOS, ak to vyslovil vyššie, a budú zdieľať osobné anekdoty o útržkovitých dopytoch a veselých odpovediach. Čo si väčšina ľudí nevšimne, je to, že príchod hlasovej technológie, ako je Siri a Amazon Alexa, ohlasuje novú paradigmu v oblasti výpočtovej techniky, ktorá prináša nové vymoženosti, ako aj určité chladiace riziká..

Stručná história grafických používateľských rozhraní

Až donedávna sa naše interakcie s počítačmi opierali o grafické užívateľské rozhrania (GUI). GUI prvýkrát sníval v 30. rokoch americký inžinier Vannevar Bush, ktorý si predstavil stroj nazývaný Memex (portmanteau pamäte a indexu), ktorý by prezentoval všetky ľudské vedomosti prostredníctvom dvoch grafických obrazoviek displeja, klávesnice a skenera..

Technológia Bushovho dňa nedokázala oživiť Memex a až do uvedenia Xerox Alto na trh v roku 1973 boli počítače schopné kombinovať všetky prvky potrebné pre moderné GUI..

Počítač Xerox Alto s grafickým používateľským rozhranímAko prvý počítač navrhnutý s operačným systémom založeným na grafickom používateľskom rozhraní je Alto výpočtovým míľnikom.

Odvtedy sa GUI stali hlavnou súčasťou nášho digitálneho života. Či už píšete na Macbooku alebo klepnete na Android, spoliehate sa na obrazovku, ktorá vám pomôže s prevádzkou zariadenia a odovzdaním požadovaných informácií. Pri hlasovej technológii sa však GUI môže stať zastaraným.

Aké výhody a riziká môžeme očakávať, že hlasová technológia prinesie do nášho počítačového zážitku?

Výhody hlasovej technológie

Po prvé, hlasová technológia robí našu komunikáciu so strojmi prirodzenejšími. Namiesto toho, aby ste strávili hodiny učením seba (alebo staršieho člena rodiny), ako prevádzkovať nový luxusný operačný systém, hlasová technológia nám umožňuje pracovať so strojmi v oveľa jednoduchšom jazyku - v našom vlastnom.

Len si predstavte úľavu na tvári svojej babičky, keď si uvedomí, že si môže skontrolovať svoj e-mail bez otvorenia webového prehľadávača, zadania adresy URL a zadania neuveriteľne zložitého hesla. Keď sa hlasová technológia zlepšuje, môžeme profitovať zo zvýšeného pohodlia a efektívnosti, pretože prekážky brániace prevádzke digitálneho zariadenia.

Hlasová technológia nielenže prináša väčšie pohodlie existujúcim používateľom počítačov, ale umožňuje aj ľuďom, ktorí nemohli používať počítače, pripojiť sa k digitálnej konverzácii. Počítač s hlasovým ovládaním umožňuje osobám so zrakovým postihnutím využívať (väčšinu) výhod, ktoré prináša online, zatiaľ čo používatelia s telesným postihnutím budú môcť ovládať digitálne zariadenia s malými problémami.

Navyše, keď sa stroje zlepšujú v porozumení ľudských jazykov, technológia simultánneho prekladu nám pomôže ešte rýchlejšie komunikovať s cudzincami. Výsledná produktívna efektívnosť bude pravdepodobne prínosom pre všetky zúčastnené strany.

Nebezpečenstvo hlasovej technológie

Nie sú to však všetky dúhy a motýle. Hlasová technológia vyžaduje inteligentné zariadenia, ktoré neustále počúvajú a (potenciálne) nahrávajú. Aj keď je potrebné aktivovať veľa zariadení („Hej, Siri“, „Hej, Cortana“) skôr, ako odovzdajú hovorené informácie online serveru, nie je jasné, kto ukladá čo, v akom čase a na ako dlho.

Nie sú to žiadne tajné moderné webové služby, ktoré o vás už zhromažďujú informácie, ale hlasová technológia im umožňuje získať kľúčovú časť vašej identity - váš hlas.

Aj keď sme stále vzdialení od nočných hodín, v ktorých hackeri zhromažďujú a manipulujú s vašimi hlasovými nahrávkami z nepríjemných dôvodov, dá sa len opýtať, či vymoženosti hlasovej technológie stoja za to, že si zasluhujú ďalšie narušenie súkromia. Pokiaľ ide o technologické spoločnosti, musia zabezpečiť, aby ich opatrenia na zabezpečenie údajov zostali v platnosti a naďalej bojovali proti požiadavkám na zadné údaje na zariadeniach.

Bezpečne používajte hlasovú technológiu s VPN

Aplikácia ExpressVPN na zariadeniach iOSKým sa nezavedú hlasom aktivované VPN, môžete sa ExpressVPN pripojiť jednoduchým klepnutím na tlačidlo!

Hlasová technológia sľubuje otvorenie nového sveta výhod a rizík, ale existujúci technologický nástroj môže váš digitálny život zachovať rovnako. VPN šifruje a zabezpečuje akýkoľvek údaje, ktoré opúšťajú vaše zariadenie, takže sa nemusíte báť toho, že sa k vášmu internetovému pripojeniu pripoja nefunkčné tretie strany a získajú váš hlas (alebo veci, ktoré s ním hovoríte).

Aj keď pri používaní technológie so zdravým rozumom nič neprekonáva, sieť VPN je dlhá cesta, aby ste sa uistili, že vaše informácie (aj keď ich prenášate) zostanú vaše..

Čo si myslíte o hlasovej technológii? Ste nadšení, že interakcia medzi človekom a počítačom má svoj ďalší kvantový skok? Ako spoločnosť zameraná na budúcnosť, ktorá zaviedla kontrolu IP, test úniku DNS a úžasnú aplikáciu pre smerovače iba v minulom roku, je ExpressVPN nadšený potenciálom hlasovej technológie..

Nepočítajte možnosť hlasom ovládanej VPN v blízkej budúcnosti!

Xerox Alto: Michael Hicks / Wikimedia Commons
iPhone: Pixabay / Pexels (obrázok bol upravený)

Siri-ous výhody a nebezpečenstvá hlasovej technológie
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.