Vlády požadujú od používateľov Facebook údaje v rekordných číslach

[ware_item id=33][/ware_item]

Ilustrátor hviezd a pruhov, ale Facebook F nahrádza všetky hviezdy.


Podľa najnovšej správy o transparentnosti spoločnosti Facebook dosiahli vládne žiadosti o údaje o používateľoch najvyššiu úroveň za prvých šesť mesiacov roku 2019, čo predstavuje 128 617 čísiel..

Vláda USA požiadala o 50 741 kusov údajov, pričom sociálne médiá leviathan spĺňali 88% času. Ale tu je podrobný detail: Dve tretiny všetkých žiadostí vlády USA boli sprevádzané objednávkou roubíka, čo znamená, že Facebook nemohol informovať používateľov o tom, že vláda požiadala o ich údaje..

India obsadila druhé miesto s viac ako 33 000 požiadavkami. Facebook však poskytol údaje iba pre 54% z nich.

Francúzsko, Nemecko a Spojené kráľovstvo mali severne od 5 000 žiadostí.

Správa dodala, že služby Facebooku boli prerušené 67-krát od januára do júna 2019 v 15 krajinách. Je to až za posledných šesť mesiacov roku 2018, keď v deviatich krajinách došlo k 53 prerušeniam.

Facebook sa zmienil o skutočnosti, že na zverejnený obsah sa pozerá podrobnejšie ako predtým, a vysvetlil tak, že odstránil 11,6 milióna kusov obsahu, ktoré porušujú jeho pravidlá týkajúce sa nahoty detí a sexuálneho vykorisťovania. V rovnakom období minulého roka spoločnosť sociálnych médií odstránila 5,8 milióna kusov.

Štatistiky o moderovaní obsahu na Instagrame boli tiež zahrnuté prvýkrát. V druhom a treťom štvrťroku 2018 bolo v aplikácii na zdieľanie fotografií zablokovaných celkom 1,68 milióna kusov obsahu.

Za akých okolností Facebook odovzdáva informácie?

Facebook tvrdí, že predovšetkým odovzdáva údaje, keď je k žiadosti priložený právny dokument, ako je príkaz na vyhľadávanie. Zverejňovanie záznamov o účtoch sa uskutočňuje v súlade so zmluvnými podmienkami spoločnosti a miestnymi zákonmi.

Podľa Facebooku viac ako 116 000 žiadostí, alebo asi 90% z celkového počtu, spadalo do kategórie „zákonná žiadosť“.

Ďalšou kategóriou, ktorú Facebook zvažuje pri odovzdávaní informácií o používateľovi, je to, či existuje bezprostredné riziko vážneho zranenia alebo smrti. Takéto žiadosti sú čisto dobrovoľné, pretože nie sú súčasťou právneho procesu. Približne 10% z celkového počtu žiadostí o údaje spadalo do kategórie „núdzové“.

Čo je to žiadosť vlády o údaje na Facebooku?

Spomenuli sme dve široké kategórie pre žiadosti o údaje na Facebooku. Spoločnosť dodáva, že prevažná väčšina prípadov sa týka trestných vecí, väčšinou lúpeží alebo únosov. Žiadosti o údaje zvyčajne zahŕňajú meno, dátum registrácie, denníky IP adries a zverejnený obsah. Žiadosť môže obsahovať aj e-mailovú adresu a telefónne číslo.

Ak ste vládny úradník, ktorý sa snaží porozumieť tomu, ako môžete požiadať o údaje o občanoch vašej krajiny, tu sú pokyny pre Facebook v tejto veci.

Upozorní ma Facebook, ak v mojom účte existuje požiadavka na údaje?

Spoločnosť tvrdí, že jej „zásadou je informovať ľudí, ktorí používajú našu službu, o požiadavkách na ich informácie pred ich zverejnením, pokiaľ nám to zákon nezakazuje.“

Áno, mohli by ste byť informovaní, ak vláda požaduje údaje o vás. Spoločnosť však dodáva, že nemusí informovať používateľov, ak existuje možnosť vykorisťovania detí alebo keď by oznámenie bolo „kontraproduktívne“.

Facebook by tiež mohol poskytnúť oneskorené oznámenie po uplynutí obdobia nezverejnenia. Možno to však nebude zaujímať, pretože ak ste porušili zákon, je pravdepodobné, že ste teraz zatknutí.

Ako môžem zabrániť Facebooku v odovzdávaní mojich osobných údajov?

Krátka odpoveď je, že pokiaľ používate Facebook, nemáte na výber. Súčasťou súhlasu používateľa Facebook je, že spoločnosť zaznamenáva a ukladá všetky informácie, ktoré s nimi chcete zverejniť alebo zdieľať. A hoci sľubuje, že informácie nikdy nebudeme predávať tretím stranám, faktom je, že gigant sociálnych médií sa chce o vás dozvedieť toľko informácií, koľko je len možné, aby ste boli bombardovaní relevantnými reklamami..

Odpoveď je zvážiť alternatívy Facebooku, ak sa chcete vymaniť z návykovej platformy. Alebo iba Facebook úplne vymažte.

Facebook je však veľmi transparentný, pokiaľ ide o množstvo údajov, ktoré zdieľa s vládami, a nielen automaticky vyhovie všetkým požiadavkám. Možno je to preto, že je chamtivý a chce všetky údaje pre seba. Koniec koncov, strávilo roky a miliardy dolárov pokusom o ich získanie. Prečo by mal Facebook jednoducho odovzdať všetky plody svojej práce?

Aj dieťa (trochu). Spoločnosť tvrdí, že starostlivo skúma každú žiadosť vlády o údaje účtu a zabezpečuje, aby bola vždy právne platná.

„Ak sa zdá, že žiadosť je nedostatočná alebo právne široká, stiahneme sa a ak to bude potrebné, budeme bojovať na súde,“ vysvetľuje Facebook.

Poukazuje na brazílsky súdny príkaz z júna 2018 na odposluch na účtoch Facebook, Instagram a Messenger na konkrétnom mieste s hrozbou pokuty za nedodržanie predpisov. Spoločnosť Menlo Park sa v tom čase odvolala proti rozhodnutiu a tvrdila (úspešne), že široký rozsah pôsobnosti je neústavný a že porušuje brazílske práva na súkromie..

Tento postoj na ochranu súkromia je však s najväčšou pravdepodobnosťou červenohnedý. Koniec koncov, spoločnosť sa snaží špehovať naše mozgy.

Vlády požadujú od používateľov Facebook údaje v rekordných číslach
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.