Vývoj šifrovania: Ako sa zmenilo a prečo to vláda nenávidí

vývoj šifrovania

Dlho predtým, ako vlády začali bojovať proti nezákonnému šifrovaniu, sa politici z celého sveta obracali na tajné kódy, aby medzi sebou komunikovali. Od šifry Julia Caesara po šifru Thomasa Jeffersona je šifrovanie neoddeliteľnou súčasťou ľudskej histórie..

Zatiaľ čo moderné metódy šifrovania boli ľahko dostupné iba za posledných 10 až 20 rokov, dá sa argumentovať, že kryptografia formovala moderný svet.

Čo je šifrovanie?

V základnom slova zmysle je šifrovanie úkonom zabezpečenia časti informácie spôsobom, ktorý by mohol prečítať iba vysielač a prijímač. Už ste niekedy mali priateľa, ktorému by ste posielali kódované správy? Možno by ste zmenili prvé písmeno každého slova na písmeno „Z“ alebo len písmená úplne pomiešali. Ak ste tak urobili, už ste oboznámení so základným konceptom šifrovania.

Aj keď sa to často označuje ako kryptografia, dva pojmy nie sú rovnaké. Kryptografia je akt utajenia komunikácie, zatiaľ čo šifrovanie sa týka prostriedkov.

Rozsiahla história šifrovania

Aj keď šifrovanie môže byť teraz súčasťou nášho každodenného života, jeho začiatky siahajú až do zrodu modernej civilizácie. Termín šifrovanie pochádza z gréckeho slova kryptos, čo znamená tajné. V skutočnosti sa prvé zdokumentované použitie písomnej kryptografie datuje do roku 1900 pred Kristom, keď historici našli dôkazy o egyptskom pisárovi, ktorý medzi hieroglyfickými nápismi písal skryté správy..

Rýchly posun vpred niekoľko sto rokov a hebrejskí spisovatelia začali ľahko používať formu kryptografie, ktorá nahradila posledné písmeno abecedy prvým. Tento typ šifrovania, ktorý je známy ako systém Atbash, sa v Biblii používa. Aj Kama Sutra (napísaná okolo 7. storočia v Indii) spomína použitie kryptografie a ako to bola dôležitá prax..

A samozrejme, existuje Enigma, ktoré je pravdepodobne najslávnejšou formou šifrovania pred internetom. Tento revolučný kryptografický prístroj, ktorý vytvoril nemecký inžinier Arthur Scherbius v roku 1918, nakoniec nabral nemecká armáda. Britom trvalo až do roku 1941, aby úplne rozbili Enigmu, udalosť, ktorú podľa historikov označili za zlom v druhej svetovej vojne.

Ako dnes šifrovanie používame

Zatiaľ čo metódy kryptografie perom a papierom existujú už tisíce rokov, moderné šifrovanie možno vysledovať priamo do konca 70-tych rokov a nástupom DES alebo štandardu šifrovania údajov. Táto technológia vyvinutá spoločnosťou IBM bola de facto formou šifrovania do roku 1997.

S príchodom internetu sa kryptografia rýchlo zmenila na digitálnu a podľa súčasných štandardov sa šifrovacie protokoly, ktoré boli kedysi považované za nerozbitné, považovali za nekvalitné. Po prasknutí DES sa AES, alebo Advanced Encryption Standard, čoskoro stala normou.

Na rozdiel od predchádzajúcich foriem šifrovania používa AES bitové kľúče na kódovanie paketov údajov. (Pssst: ExpressVPN používa 256-bitové šifrovanie na zabezpečenie vašich informácií.) Je to najvyššia forma šifrovania, ktorá je v súčasnosti k dispozícii a je v súčasnosti metódou voľby pre americkú armádu. Pri 256-bitovom AES by dekódovanie i najvyspelejších superpočítačov trvalo miliardy rokov.

Prečo vláda porušuje šifrovanie

Od filozofa Johna Lockea po autora Edgara Allena Poea sa vo veľkej miere používa prax šifrovania správ. A hoci je takmer nemožné určiť presný čas v ľudskej histórii, v ktorom sa myšlienka šifrovania zmenila na niečo užitočné na niečo škodlivé, vlády sa dnes snažia vytvoriť precedens za predpokladu, že vaše informácie by mali byť kedykoľvek dostupné..

Našťastie Apple, Google a ďalšie technické spoločnosti vidia hodnotu v oblasti ochrany osobných údajov používateľov a teraz štandardne šifrujú väčšinu zariadení. Zákon samozrejme nie je príliš šťastný.

Šifrovanie zachráni životy: Ak zlyhá núdzová sieť počas #BrusselsAttack, polícia / lekári sa presunuli na @WhatsApp. https://t.co/AK4riLKa7U

– Edward Snowden (@Sdenden) 26. marca 2016

Možno si pamätáte prípad San Bernardino pred niekoľkými rokmi, keď Apple odmietol žiadosť FBI o odomknutie telefónov vrahov, alebo novšie, ako britská domáca sekretárka horúčkovito tlačí zabezpečené chatovacie služby, ako je WeChat, aby do svojich aplikácií zabudovala zadné vrátka..

S nedávnym prejavom spätnej neutrality siete a poskytnutia väčšieho výkonu poskytovateľovi internetových služieb nebolo šifrovanie vašich zariadení nikdy dôležitejšie.

Ako sa chrániť

Z hovorov, ktoré uskutočňujeme, položiek, ktoré nakupujeme pomocou našich kreditných kariet, a dokonca aj z webových stránok, ktoré navštevujeme, moderný svet beží na šifrovaní.

Nedovoľte, aby vás vláda oklamala. Vaše informácie sú vaše a len vaše. Máte právo na súkromie a uistite sa, že vaša sieť VPN je zapnutá, je bezpečný a ľahký spôsob, ako šifrovať všetok internetový prenos..

Vývoj šifrovania: Ako sa zmenilo a prečo to vláda nenávidí
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.