Vaše auto špehuje?

Svetlá auta sa objavujú z hmlistej tmy. Čo je to? Majú oči !!

Na rozdiel od mnohých iných zariadení nie sú vozidlá označené slovom smart. Aj keď sú pripojené k internetu – a majú možnosť zhromažďovať a predávať vaše údaje tretím stranám. A to je to, čo vie najmodernejšie autá.

V posledných rokoch výrobcovia automobilov zmenili vaše vozidlo z produktu, ktorý vlastníte a ovládate, na produkt, ktorý iba používate a licenujete, podobne ako softvér. Mechanizmy sú skryté medzi desiatkami strán zmluvných podmienok.

Okrem dôsledkov toho, čo „vlastníctvo“ v skutočnosti znamená, existuje obava, že umiestnenie a osobné údaje zhromaždené vaším autom porušujú vaše súkromie, pretože sa nevyhnutne prenášajú výrobcovi automobilov a predávajú sa tretím stranám. Je to podobné praktikám u telekomunikačných poskytovateľov, ktorí v niektorých najhorších príkladoch priviedli ľudí do nebezpečnej situácie tým, že predali svoje lokalizačné údaje stalkerom..

Má váš požičovňa spyware pre automobily?

Spoločnosti prenajímajúce vozidlá boli medzi prvými, ktoré využili príležitosti ľahko dostupnej sledovacej technológie, aby mohli začať sledovať svojich zákazníkov. Dôvodom bol čiastočne ich záujem zaviesť nové poplatky, znížiť náklady na poistenie, presadiť zmluvné limity, bojovať proti krádeži a zhromažďovať údaje o správaní sa klientov..

Hertz zašiel až tak ďaleko, že do svojich automobilov inštaloval mikrofóny a fotoaparáty, hoci spoločnosť neskôr trvala na tom, aby sa nikdy nezapínali. Nájomné spoločnosti, ktoré pokutovali svojich zákazníkov za prekročenie rýchlosti (s platbami, ktoré smerovali do spoločnosti, nie do miestnej samosprávy), boli zistené v rozpore so zákonom.

Keď si požičiavate auto, môžete si vybrať medzi rôznymi požičovňami a ich politikou týkajúcou sa dohľadu. Nakoniec však spoločnosť vlastní vozidlá a podľa potreby môže inštalovať sledovacie nástroje.

Niektoré z týchto nástrojov môžu dokonca presahovať rámec jednoduchého sledovania, napríklad uzamknutie vozidla, ak ho vyberiete z určenej zóny alebo mimo cesty. Nájomca by potom mohol zaplatiť pokutu, aby znovu získal prístup.

  Čo je to priehľadný server proxy?

Na autá prenajaté alebo financované sa tiež môžu vzťahovať dohody, ktoré umožňujú výrobcom automobilov alebo leasingovým spoločnostiam zhromažďovať vaše osobné údaje. Mercedes-Benz bol prichytený pri odovzdávaní týchto údajov exekútorom v prípadoch, keď vodiči zaostávali s platbami.

Nový normál

Takmer všetky moderné luxusné vozidlá sú pripojené k internetu a majú nainštalované nejaké zariadenie na sledovanie polohy, buď na základe GPS alebo jeho ruského náprotivku Glonass. Auto sleduje svoju polohu pasívne, hoci niektorí ju aktívne odosielajú na vzdialené servery, keď je k dispozícii pripojenie k mobilnému internetu.

Tieto systémy sa dajú použiť na záchranu životov, napríklad v prípade nehody, ale môžu tiež orgánom a zločincom umožniť, aby vás našli v reálnom čase, kedykoľvek si to želajú. Údaje možno získať prinajmenšom z vášho vozidla pomocou palubných diagnostických systémov (OBD), ktoré sa stali povinnými pre autá predávané vo väčšine krajín od začiatku 2000 rokov..

Vedúci predstavitelia spoločnosti Ford sa verejne vychvaľovali o svojej schopnosti vedieť, kde je každé z ich vozidiel kedykoľvek odhaľovať dopravné priestupky, napríklad prekročenie rýchlosti. Niektoré autá majú dokonca vždy namierené kamery na vodiča, aby zistili, či vodič spí.

Mnohé z týchto funkcií pomôžu zvýšiť bezpečnosť jazdy. Keďže sa však softvér automobilu stáva najcennejším duševným vlastníctvom vo vnútri automobilu, systémy zostávajú silne zablokované, takže spotrebitelia nemôžu overiť mechanizmy, ktoré riadia prístup k kamerám a senzorom..

Spotrebitelia namiesto toho musia dôverovať výrobcovi a jeho vláde, že pri prístupe k citlivým informáciám budú rešpektovať ich súkromie a dodržiavať zákony. To nie je prijateľné.

Tipy pre inteligentné auto: Ako zastaviť špionážne auto

Zatiaľ čo ľudia radi nakupujú inteligentnú sledovanú elektroniku, prieskumy tiež ukazujú, že sa starajú o súkromie. Spotrebitelia musia byť upozornení na nebezpečenstvo inteligentných automobilov a musia byť informovaní o možnostiach a údajových politikách svojho automobilu.

  Kako dobiti neplaniranu uslugu Omegle (ili bilo koje druge web stranice)

Vždy je možné kúpiť si staršie ojazdené vozidlo bez pripojenia na internet a fotoaparáty.

Nakoniec uvidíme, ako sa výrobcovia automobilov stanú transparentnejšími v tom, čo robia, alebo si získame dôveru inými spôsobmi.

Mohli by sme vidieť, že automobily sa vyvíjajú podobne ako telefóny, pre ktoré otvorený operačný systém Android súťaží s Apple iOS s uzavretým zdrojom. Používatelia Androidu si môžu nainštalovať svoj operačný systém sami, zatiaľ čo používatelia Apple dôverujú výrobcovi, že rešpektuje ich súkromie.

V obidvoch prípadoch sa používatelia často rozhodujú medzi zvolením drakonických režimov dohľadu a ochranou svojich osobných údajov.

Vaše auto špehuje?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.