2023’daki en güvenli mesajlaşma uygulamaları

Bir kalabalık telefonlarını yüksekte tutar.

WhatsApp’tan Snapchat’e kadar, mesajlaşma uygulamaları arkadaşlarınız, aileniz ve iş arkadaşlarınızla iletişim kurmak için ücretsiz ve kolay bir hizmet sunar.

Bununla birlikte, şifreleme olmadan, özel mesajlar uygulamanın arkasındaki şirket, ayrıca üçüncü taraflar ve hatta vatandaşları hakkında özel veri toplamak isteyen hükümetler tarafından okunabilir.

Neyse ki, birkaç mesajlaşma uygulaması güvenliğinizi ve gizliliğinizi ciddiye alır ve siz ve hedeflenen alıcı dışındaki herkesin mesajın içeriğini görmesini önlemek için uçtan uca şifreleme kullanır.

Şifreli mesajlaşma nedir?

Uçtan uca şifreleme (E2EE), yalnızca iletiyi gönderen ve alanın aralarında iletilen iletilerin şifresini çözmesini ve okumasını sağlayan verileri şifreleme yöntemidir. Daha da önemlisi şifreleme, uygulamaların iletilerinizin kopyalarını sunucularda depolamasını önler ve bu da onları hükümet yetkililerinin erişimine sunar.

Güvenlik için en iyi mesajlaşma uygulamaları

Kullanabileceğiniz birçok iyi seçenekle, piyasadaki en güvenli mesajlaşma uygulamalarından bazılarını ele alalım.

1. iMessageiMessage logosu.

Apple’ın iMessage yalnızca Apple cihazlarında kullanılabilir, ancak bu kullanıcılara güvenlik sağlamada bir yumruk atmaktadır.

Uygulama, iMessage kullanıcıları arasında uçtan uca şifreleme sunmanın yanı sıra, kullanıcıların mesajın ne kadar süre kalacağını ve alıcının mesajı kaç kez görüntüleyebileceğini kontrol etmesine olanak tanır. Not: Bu özellik yalnızca iOS 10 ve sonraki sürümlere sahip olanlar tarafından kullanılabilir.

İMessage ile ilgili bir sorun, iMessage’ınızı iCloud’a yedekleme seçeneğidir. Bulutta mesajlar Apple tarafından kontrol edilen tuşlarla şifrelenir, yani iCloud’unuz hacklendiğinde veya mahkemeye gönderildiyse bu mesajlar ortaya çıkabilir.

Apple’ın CEO’su Tim Cook kişisel gizliliğin büyük bir savunucusudur ve uçtan uca şifreli mesajlaşma uygulaması, şirketin kullanıcılarına güvenlik sağlamayı taahhüt ettiğini göstermektedir. İletilerinizi iCloud gibi web tabanlı platformlarda depolamaktan kaçının.

2. WickrWickr logosu

2012 yılında San Francisco’da gizlilik ve güvenlik savunucuları tarafından kurulan Wickr, uçtan uca şifrelemeyi benimseyen ilk mesajlaşma uygulamalarından biriydi. Mesajlar varsayılan olarak şifrelenir ve şirket düzenli güvenlik denetimlerine tabi tutulur. 2023 itibarıyla Wickr de açık kaynak kodlu.

  VPN'iniz gizliliğinizi ve güvenliğinizi koruyor mu? Yeni ExpressVPN Sızıntı Test Araçları ile kendinizi kontrol edin

Mesajlaşma uygulaması iki şekilde gelir: Wickr Me ve Wickr Pro. Birincisi ücretsiz ve kişisel kullanım için, ikincisi ise abonelik ücreti ödeyen işletmeler ve işbirliği ekipleri içindir. Wickr, ekran görüntüsünü algılama, iOS’ta üçüncü taraf klavyeleri engelleme ve silinen dosyaların tamamen kurtarılamaz olmasını sağlama gibi uygulamayı güvenli hale getiren çeşitli özelliklere sahiptir.

Ne yazık ki, Wickr’in WhatsApp, Viber ve Signal kadar kullanıcısı yok, bu yüzden konuşmak için insanları işe almanız gerekebilir.

3. ViberViber logosu.

Viber, aylık yaklaşık 260 milyon aktif kullanıcıya sahip ve öncelikle daha az güvenli Skype için bir rakip olarak konumlandırılıyor. Tarihsel olarak, Viber asla gelişmiş güvenlik özellikleri sunmadı, ancak nihayet Nisan 2016’da uçtan uca şifreleme sağladı.

Uygulama, mevcut tüm platformlarında (Mac, Windows, iOS ve Android) uçtan uca şifrelemeye sahiptir ve ayrıca sohbetlerinizi ne kadar güvenli olduklarına göre renk kodlarına sahiptir. Gri, şifreli iletişimi, yeşil ise güvenilir bir kişiyle şifreli bir iletişimi, kırmızı ise kimlik doğrulama anahtarının bir sorunu olduğunu gösterir.

Viber’in en büyük sınırlaması, bire bir sohbetler için yalnızca uçtan uca şifrelemeyi desteklemesi; grup sohbetlerine bireysel görüşmelerle aynı düzeyde güvenlik verilmiyor.

4. SinyalSinyal logosu.

Eskiden RedPhone olarak adlandırılan Signal, bilgi güvenliği topluluğunun sevgilisidir ve kitleler arasında popülaritesi yavaş büyüyor. Yine de WhatsApp ile aynı erişime yakın bir yerde yok.

Signal, varsayılan olarak tüm sesli aramalar, video görüşmeleri ve anlık mesajlar için kendi protokolüyle uçtan uca şifreleme sağlar. Sinyal Protokolü tartışmalı olarak geliştirilen en güvenli mesajlaşma protokolüdür – birden fazla cihazda şifrelemeyi yönetmek için Genişletilmiş Üçlü Diffie-Hellman (X3DH) anahtar anlaşması protokolünü, Çift Cırcır algoritması, AES-256 ve Susamı birleştirir.

Bu teknoloji Baştan sona açık kaynak kodlu, yani güvenliği WhatsApp ve Skype gibi diğer mesajlaşma servisleri tarafından kabul edilebilir ve benimsenebilir.

  İki faktörlü kimlik doğrulama yöntemlerinin karşılaştırması: Hangisi sizin için en iyisi?

Ben her gün Signal kullanıyorum. #notesforFBI (Spoiler: zaten biliyorlar) https://t.co/KNy0xppsN0

– Edward Snowden (@Snowden) 2 Kasım 2015

Başka bir kişiyle yaptığınız görüşmenin gizli olduğunu doğrulamak için, her Sinyal görüşmesinde, mesajlarınızın ve belirli kişilerle yaptığınız aramaların güvenliğini doğrulamak için benzersiz bir cihaz güvenlik numarası bulunur. Bu özellikle ortadaki adam saldırılarını önlemek için kullanışlıdır – güvenlik numarası cihaz değiştiren veya Signal’ı yeniden yükleyen birinden beklediğinizden daha sık değişirse, bir şeyin ters gittiğini gösterebilir.

2016’da, Signal, mesajlaşma uygulaması desteklendiğinde güvenilirliğini kanıtladı ve üretebileceği tek veri, bir hesabın oluşturulma zamanı ve bir kullanıcının sunucularına bağlandığı en son tarihti.

Signal ayrıca uygulamayı bir şifre ile korumanıza izin verir, böylece mesajlarınızı yanlış ellere düştüğünde koruyabilirsiniz. Ayrıca mesajınızın bir sohbette ne kadar süre gösterilmesini istediğinize ilişkin bir zaman sınırı belirleme seçeneği de vardır.

Signal ile ilgili tek sorun, kullanmak için bir telefon numarası sağlamanız gerektiğidir, ancak bir “yazıcı” telefonu veya SIM kart kullanarak bu sorunu çözebilirsiniz. Ek bir artı olarak, uygulamanın kayıtlı olduğu aynı telefonda çalışması gerekmez.

5. Jabber / OTRJabber logosu

Jabber ve OTR, paketin geri kalanından farklıdır: Teknik olarak konuşursak, bir mesajlaşma uygulaması değildir. Üst üste yığıldığında ücretsiz, güvenli, açık kaynaklı, merkezi olmayan bir platform sağlayan iki protokoldür. Birçok uygulama, Windows / Linux için Pidgin veya Mac için Adium gibi OTR’li Jabber’i destekler. Cep telefonunuz için yeni çıkan Tor Messenger ve Chat Secure da var.

Ne yazık ki, Jabber / OTR mobilde çok düzgün çalışmıyor, çünkü protokol sizinle akranınız arasında neredeyse sürekli bir bağlantıya ihtiyaç duyuyor. Eklerin gönderilmesi kadar basit olsa da özelliklerin eksikliği de sinir bozucu olabilir. Bununla birlikte, en güçlü rakipleri bile uzak tutmak için güvenilebilecek bir protokole ihtiyacınız varsa, Jabber / OTR en iyi seçimdir.

  EFF’in HTTPS Everywhere ve ExpressVPN ile daha güvenli göz atın

Jabber / OTR aynı zamanda anonim olarak kurulabilen tek çözümdür. ExpressVPN’in anonim mesajlaşma kılavuzunda daha fazlasını okuyun.

6. TelgrafTelgraf logosu.

Telegram, daha önce Facebook klon Vkontakte (şimdi VK) ile ünlü Rus doğumlu milyarderlerin sürgün edildiği Nikolai ve Pavel Durov kardeşler tarafından inşa edildi. Pavel Durov, Ukraynalı protestocuların kullanıcı verilerini teslim etme konusundaki bir anlaşmazlık nedeniyle 2014’te VK’dan ayrılmak zorunda kaldı. Sonuç olarak kardeşler Rusya’yı Berlin için terk ettiler ve orada Telegram’ı kurdular..

Mesajlaşma uygulaması, mesajlarınızı şifrelemek için kendi protokolü MTProto’yu kullanır, ancak varsayılan olarak şifrelenmemiş olsalar ve bunları şifrelemek için yeni “Gizli Sohbetler” oluşturmanız gerekir. Etkinleştirildiğinde, mesajları otomatik olarak veya belirli bir zamanda tüm cihazlarınızda kendi kendini imha edecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Sohbetinizi şifrelemezseniz, verileriniz Telegram’ın sunucularında depolanır ve bu da mesajlarınızın güvenliğini tehlikeye atar.

Telegram için istemci tarafı kodu açık kaynak kodluyken, sunucu tarafı kodu değildir, bu da uygulamayı yalnızca kısmen açık kaynak yapar. Uygulama ayrıca bir çok meta veri. Bir güvenlik araştırmacısı, bir saldırganın bir kullanıcının ne zaman çevrimiçi veya çevrimdışı olduğunu bilmesi için bir yol buldu, böylece kimin kiminle ve ne zaman konuştuğunu öğrenmelerine izin verdi. Telegram kullanıyorsanız dikkatli olmanızı öneririz.

En güvenli mesajlaşma uygulaması nedir?

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda haberci var, ancak işaret çok yönlü erişim, güvenlik ve özellikler açısından gerçekten en iyi seçeneğinizdir. WhatsApp daha fazla kişi tarafından kullanılabilir, ancak Facebook ile bağları endişe vericidir. Jabber kesinlikle en güvenli olanıdır, ancak erişim ve özellik eksikliği günlük kullanım için zorlayıcı hale getirir.

Mobil cihazınızı güvenli hale getirmenin daha fazla yolu için ExpressVPN’in mobil güvenlik kılavuzuna bakın.

Öne Çıkan Resim: Makro / Depozito Fotoğrafları

2023'daki en güvenli mesajlaşma uygulamaları
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.