E-imza nedir ve nasıl çalışır?

İle bir telefon illustation

Yakın zamanda yeni bir iş sözleşmesi imzaladıysanız, bir dairede kiralama işlemini tamamladıysanız veya çevrimiçi bir krediyi onayladıysanız, bir e-imza uygulaması kullanmış olmanız ya da bir projeden yararlanmış olmanız ihtimali vardır.

2012’den 2023’ye kadar e-imza uygulaması sözleşmelerinin kullanımı% 747 arttı. Birçok insan programa katılıyor.

E-imza uygulamaları, her iki tarafın onayını onaylayabilen ve anlaşmanın geçerliliğine tanıklık edebilen şifreleme / şifre çözme teknolojisi ile güvence altına alınmıştır. Çoğaltmak veya taklit etmek neredeyse imkansızdır, bu da onları geleneksel kağıt tabanlı anlaşmalardan çok daha yetkili kılar.

E-imzalar nasıl çalışır??

Bir e-imza uygulaması belgelerin yazılım kopyalarını imzalama işlemini kolaylaştırır. Kullanıcılar, imzalarını dokunmatik ekranlı bir cihaza yazma veya bir resim dosyası yükleme gibi yöntemleri kullanarak imzalarını uygulamaya kaydeder.

Bir belgeyi imzalamak için kullanıcı belgeyi açar ve imzanın gerekli olduğu yerleri etiketler. Çoğu uygulama imzalı belgeyi e-postayla göndermenize yardımcı olur.

E-imza uygulamaları yasal olarak bağlayıcı mı??

Tüm elektronik sözleşmeler, geçerli yasal geçerliliğe sahiptir ve mürekkep tabanlı sözleşmelerle geçerlidir. Bu, Haziran 2000’de Kongre tarafından yasaya geçirilen ESIGN Yasası sayesinde.

ESIGN Act’ın en ateşli savunucularından biri, 1999’da tasarının kabul edilmesi için baskı yapan Senatör Spencer Abraham’dı ve çevrimiçi işletmelerin büyümesini sağlayacağına ikna oldu. Amerika’nın internet ekonomisine ilgisi o günlerde ateş seviyesindeydi ve bazı devletler elektronik ticaretle ilgili kendi kanun versiyonlarını zaten geçmişti. Federal ESIGN Yasası, eyaletler arası ticaret için elektronik imzaların yasallığını tanımaya yardımcı oldu.

Hâkimler sürekli olarak bu eylemin yürürlüğe girmesinden bu yana elektronik olarak imzalanan sözleşmeler lehine karar vermiş olsalar da, anlaşmanın ardındaki niyete ikna olmaları gerektiğini bilmek önemlidir. Ayrıca, bir hakim, zayıf güvenlik veya kullanılamayan denetim günlükleri nedeniyle imzalandıktan sonra bir belgenin değiştirildiğinden şüphelenirse, belgeyi kabul edilemez olarak yönetebilir.

Bir dahaki sefere bir e-imza uygulaması satın aldığınızda veya imzaladığınızda, sıkı teknik standartlar kullandığından ve sağlam bir üne sahip olduğundan emin olun.

  Bilgi uçurma kılavuzu: Meta verileri neden kaldırmalısınız?

Denemek için 7 e-imza uygulaması

DocuSign

DocuSign 200.000’den fazla kullanıcıya sahiptir ve bu da onu günümüzde kullanılan en popüler ve sağlam e-imza uygulamalarından biri haline getirmektedir. Kullanımı kolaydır ve özelleştirilebilirlik, mevcut yazılımınıza entegre olabilecek birkaç API sunduğu için başka bir güçlü noktadır.

DocuSign, imzalanan anlaşmaları korumak için güçlü bir güvenlik özellikleri paketi kullanır ve dünya çapında çeşitli güvenlik sertifikaları almıştır. Standart planlar ayda 25 USD’den başlar ve ücretsiz deneme sürümü sunulur.

HelloSign

HelloSign, belgeleri anında istemeyi ve imzalamayı kolaylaştıran bir Chrome tarayıcı uzantısı içerir. Ayrıca, hem iOS hem de Android için yerel uygulamalar kullanıcı deneyimine katkıda bulunur. Birden çok belge için kaydedilmiş imzaları kullanabilir veya telefonunuzla gerçek imzanızın bir resmini yükleyebilirsiniz.

Dahili gösterge tabloları, imza bekleyenler de dahil olmak üzere belgelerin izlenmesine yardımcı olur. HelloSign’ı her ay en fazla üç belge için ücretsiz olarak kullanabilirken, Pro planı ayda sadece 13 USD karşılığında sınırsız imza sunuyor.

AdobeSign

AdobeSign, fiyat noktası eşleşecek gerçek bir kurumsal sınıf pakettir. Bu alana giren ilk yazılım şirketlerinden biriydi ve bunu izleyen diğer e-imza uygulamaları için standart oluşturdu.

AdobeSign kullanılarak yürütülen sözleşmeler, bir Adobe hesabında oturum açmaya gerek kalmadan herhangi bir tarayıcıdan veya mobil cihazdan imzalanabilir. Ayrıca, Adobe’nin API’sı önceden kullanılmış imzaları Adobe paketindeki diğer uygulamalarda tutabileceğiniz anlamına gelir.

Adobe, Salesforce gibi diğer üçüncü taraf araçlarla mükemmel uyum sağlar ve global uyumluluk ölçütlerini takip eder. Planlar en fazla dokuz kullanıcı için ayda 29,99 USD’den başlar. Ücretsiz deneme sürümü dahil.

Docsketch

Docsketch, belge izleme ve nezaket hatırlatıcıları gibi çok sayıda özellik sunar. Plan seçiminize bağlı olarak kişiselleştirilmiş mesajlar ve diğer özel özellikler de ekleyebilirsiniz.

  Akıllı şehirler nelerdir?

Gömülü denetim raporları uluslararası e-imza yasalarına uyumu sağlar ve yazılım ayda üç belgeye kadar kayıt yapmanıza izin veren ücretsiz bir planla birlikte gelir. Güçlü kullanıcılar, aylık 15 USD fiyatla sınırsız planı tercih edebilirler. Sınırsız belge imzalama ve şablonların yanı sıra renkleri, görüntüleri ve yazı tipi stillerini değiştirme seçenekleri içerir.

eSignLive

eSignLive, kurumsal alanda AdobeSign’a rekabet sağlamayı amaçlamaktadır. Sınıfının en iyisi güvenlik özellikleri sunar ve BMW ve IBM gibi büyük şirketler tarafından güvenilir.

İşletmeler eSignLive’ı hem şirket içi sunucularla (daha fazla güvenlik için) hem de uzak iş gücü ve üçüncü taraf sözleşmeleri için bulut tabanlı bir çözümle kullanabilir. Hem mobil hem de masaüstünden erişilebilir. Profesyonel planlar ayda 20 USD’den başlar. 30 günlük ücretsiz deneme dahil.

İmzalanabilir

Signable, kullanım başına ödeme seçeneği sunması bakımından benzersizdir. Öncelikle Avrupa pazarlarına yöneliktir. Zapier gibi birçok üçüncü taraf platformuyla kolayca entegre olur ve İngilizce ile birlikte Almanca, İspanyolca, Fransızca, Hollandaca ve Portekizce için çok dilli destek sunar.

Signable, hem iOS hem de Android’de ve e-posta yoluyla kullanılabilir. Kullanım başına ödeme belge başına 1 GBP’den başlarken, kurumsal planlar ayda 149 GBP’ye kadar çıkabiliyor.

Zegal

Zegal, daha geniş bir yasal paketin bir parçası olarak e-imza hizmeti sunan çevrimiçi bir hukuk firmasıdır. Gösterge panosu tüm belgelerinizi çevrimiçi olarak depolar ve oluşturduğunuz her şeyi tam olarak kontrol etmenizi sağlar ve yetkili taraflar arasında güvenli işbirliği sağlar.

Zegal, herhangi bir tarayıcıdan erişilebilen bir çevrimiçi hizmettir. İlk beş imza ücretsizdir, ardından abonelikler ayda yaklaşık 100 USD’den başlar.

E-imza nedir ve nasıl çalışır?
admin Author
Sorry! The Author has not filled his profile.
  VPN'iniz gizliliğinizi ve güvenliğinizi koruyor mu? Yeni ExpressVPN Sızıntı Test Araçları ile kendinizi kontrol edin