Je súkromie na internete stratenou príčinou?

Náhrobný kameň s

Väčšina ľudí považuje súkromie za základné právo. Právo na osobný rozhovor bez toho, aby ho niekto počúval, právo na to, aby sa vaše veci nepostavili na verejnosti.

ExpressVPN verí, že osobné súkromie je niečo, čo si každý zaslúži.

Na internete dlho existovala ilúzia súkromia. Od bezpečných platieb za online nakupovanie až po účty sociálnych sietí chránené heslom – bolo nám povedané, že naše informácie sú chránené a bezpečné. Možno stále veríte, že tomu tak je?

Ale pre mnoho ľudí udalosti ako hromadné sledovanie NSA a krádež osobných fotografií celebrít zmenili vnímanie súkromia na internete. Zdá sa, že hackeri sa príliš ľahko dostanú do našich vecí – a veľa z toho „hackovanie“ je sponzorované vládou..

Získanie údajov je ako brať sladkosti od dieťaťa

V posledných rokoch sa vyskytlo veľa významných prípadov hackerstva a dozoru.

 • Národná bezpečnostná agentúra: NSA legálne monitoruje telefónne záznamy všetkých Američanov, má prístup k telefonickému a internetovému prenosu v USA a zahraničí a podľa potreby hackuje ciele. Spojené kráľovstvo a ďalšie vlády to tiež robia.
 • Krádež celebrít: Anonymous uverejnil v roku 2014 na 4-kanálovej nástenke vyše 500 celebrít, z ktorých mnohé obsahujú nahotu. Služba iCloud spoločnosti Apple je považovaná za zdroj porušenia.
 • eBay: Služba online nakupovania bola napadnutá v polovici roku 2014 a odhalila tak heslá a údaje miliónov používateľov.
 • Cieľová skupina: V roku 2014 ukradli údaje o kreditnej karte 70 miliónom cieľovým zákazníkom, keď hackeri našli bezpečnostnú dieru v podnikových systémoch.
 • Sieť PlayStation: LulzSec v roku 2011 hackol online hernú službu, čo viedlo k odcudzeniu údajov o účtoch približne 77 miliónov používateľov..
  Vaša karta Oyster vás vedie - #WTF streda

Keď sa naše údaje odcudzia a monitorujú tak často, od veľkých spoločností, ktoré trvajú na tom, že sú naše údaje v bezpečí v ich rukách, zdá sa byť rozumné byť o niečo menej dôverujúci našim informáciám.

Náklady na bezplatné online služby sú vaše súkromie

Ak používate bezplatné webové e-mailové služby a služby sociálnych médií, každý deň sa tiež vzdávate svojich súkromných informácií tretím stranám.

Existuje dôvod, prečo sú tieto služby bezplatné. Medzi spôsoby použitia vašich údajov patria:

 • Zacielenie reklamy: Vyhľadávacie nástroje, sociálne siete a ďalšie služby sledujú vaše aktivity, aby vás mohli zacieliť pomocou reklám.
 • Predaj údajov: S vaším súhlasom a niekedy aj bez toho, spoločnosti, s ktorými sa zaregistrujete na internete, často predávajú vaše informácie tvorcom marketingových zoznamov. Nevyžiadaná pošta ahoj!
 • Monitorovanie vášho e-mailu: Mnoho populárnych bezplatných služieb elektronickej pošty monitoruje vaše správy z hľadiska trestnej činnosti a môže byť zo zákona povinné zdieľať vaše údaje s vládnymi agentúrami.

To všetko si samozrejme môžete byť vedomí – a napriek tomu sa pravdepodobne stále rozhodnete používať Facebook, Gmail, Twitter a podobne.

Koniec koncov, nič nie je naozaj zadarmo. Možno, že sa vzdať trochu vašich informácií, stojí za to?

Škodliví hackeri

Ďalšou veľkou hrozbou pre súkromie na internete je to, že sa všetci pravdepodobne zhodneme, nevítané.

V správe spoločnosti Symantec „Správa o ohrození bezpečnosti internetu za rok 2014“ sa zistilo, že malware, phishing a iné útoky na naše osobné počítače viedli v roku 2013 k odhaleniu viac ako 552 miliónov identít. Počet porušení sa zvýšil o 62% a cielene o 91%. útoky v tom istom roku.

S nárastom online kriminality sa zdá, že budúcnosť súkromia na internete nie je zďaleka bezpečná.

Kroky na ochranu osobných údajov, ktoré môžete podniknúť

Kedy však bude všetko povedané a urobené, kto je zodpovedný za vaše súkromie online? Vy ste.

  Dôležitosť odstránenia metaúdajov

Každý, kto chce zachovať svoje údaje v úplnom súkromí, by mohol zostať mimo internet, ale v dnešnom svete to nie je veľa. Ide teda o podniknutie správnych bezpečnostných krokov a o informovaných rozhodnutiach o tom, ako zdieľame naše údaje. Niekedy, rovnako ako pri vládnom dohľade, sú tieto možnosti mimo našich rúk. Existujú však kroky, ktoré môžete podniknúť na zvýšenie svojho súkromia.

 • Prijmite bezpečnostné opatrenia: Udržujte svoje účty online v bezpečí, znížte riziko narušenia bezpečnosti aktualizáciou softvéru a používaním bezpečnostného softvéru. Majte na pamäti bežné riziká online.
 • Dávajte pozor, s kým sa zaregistrujete: Neverte každej cloudovej službe s efektnou webovou stránkou. Preskúmajte online, prečítajte si zmluvné podmienky a vyhľadajte, ako budú vaše údaje používať.
 • Použite službu VPN: Služby VPN šifrujú váš internetový prenos, takže tretie strany sa nemôžu pokúšať o vaše aktivity. Dáta sú oveľa bezpečnejšie, keď sa pripájate k internetu prostredníctvom VPN.

Viac najlepších tipov na ochranu osobných údajov na internete nájdete tu.

Prepojený svet pravdepodobne znamená menšie súkromie

Takže je súkromie na internete stratenou príčinou? Ako sme videli, uvedenie našich osobných informácií do rúk veľkých spoločností nie je príliš bezpečné. Existuje skutočné riziko, že bude ukradnuté. Zdá sa, že toto riziko sa zvyšuje.

Používanie služieb online znamená úmyselné vzdanie sa trochu súkromia. Ale pretože chceme byť súčasťou prepojeného sveta, mnohí z nás sú radi, že tak urobíme.

V internetovom hospodárstve sú vaše údaje cennou menou. Ochrana osobných údajov na internete sa v budúcnosti pravdepodobne nezmení. Zostaňte na pozore, zostaňte v bezpečí a vyberte, ako svoje údaje zdieľate opatrne. A samozrejme, nezabudnite použiť VPN na ochranu vašich údajov.